Meme kanserli kadınlarda cinsel sorunlar ile yaşam kalitesi arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between sexual problems and quality of life in women with breast cancer
- Tez No: 807883
- Danışmanlar: PROF. DR. AYFER KARADAKOVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Onkoloji, Nursing, Oncology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Onkoloji Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Amaç: Bu çalışma; meme kanseri tanısı ile aktif tedavi alan kadınlarda yaşanan cinsel sorunlar ile yaşam kalitesi arasındaki ilişkinin incelenmesi ve cinsel sorunları etkileyen faktörlerin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Yöntem: Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı nitelikteki çalışmanın örneklemini, Ocak 2023- Nisan 2023 tarihleri arasında, Bursa Uludağ Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Tıbbi Onkoloji Polikliniği'nde, meme kanseri tanısı ile en az bir aydır tedavi görmekte olan ve araştırmaya dahil edilme kriterlerini karşılayan 250 kadın oluşturmuştur. Örneklem sayısı %95 güven aralığı ve %5 hata payı ile evreni bilinen örneklem formülü kullanılarak belirlenmiştir. Veriler; literatür doğrultusunda hazırlanan Hasta Tanıtıcı Bilgi Formu, Arizona Cinsel Yaşantılar Ölçeği (ACYÖ)-Kadın Formu, Avrupa Kanser Araştırma ve Tedavi Organizasyonu Yaşam Kalitesi Ölçeği ve Meme Kanseri Yaşam Kalitesi Ölçeği (EORTC QLQ-C30 Version 3.0 ve EORTC QLQ-BR23) ile toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde SPSS 22.0 programı kullanılarak tanımlayıcı ve karşılaştırmalı analizler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: This work; The aim of this study was to examine the relationship between sexual problems and quality of life in women with breast cancer diagnosis and active treatment, and to determine the factors affecting sexual problems. Methods: The sample of the descriptive and relationship-seeking study consisted of 250 women who had been treated for at least one month with the diagnosis of breast cancer in Bursa Uludağ University Health Application and Research Center Medical Oncology Polyclinic between January 2023 and April 2023 and met the inclusion criteria of the study. The number of samples was determined using a known sample formula with a %95 confidence interval and a %5 margin of error. Data; Patient Descriptive Information Form prepared in line with the literature, Arizona Sexual Experiences Scale (ASEX)-Female Form, European Cancer Research and Treatment Organization Quality of Life Scale and Breast Cancer Quality of Life Scale (EORTC QLQ-C30 Version 3.0 and EORTC QLQ-BR23) were collected. In the evaluation of the data, descriptive and comperative analyzes were made using the SPSS 22.0 program.