Genç yetişkinlerde akıllı telefon kullanım süresinin boyun enduransı, baş duruşu, lateral kavrama kuvveti, el kavrama kuvveti ve postüral kontrol parametreleri ile olan ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship of smart phone usage time with neck endurance, head posture, lateral grip force, hand grip force and postural control in young adults
  1. Tez No: 807884
  2. Yazar: ZEYNEP SAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ENGİN ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Protez Ortez Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmanın amacı sağlıklı genç yetişkinlerde telefon kullanım süresi ile boyun kas enduransı, boyun duruşu, el kavrama kuvveti, lateral kavrama kuvveti ve postüral kontrol arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Çalışmanın sekonder amacı telefon kullanım süresinin boyun kas enduransı, boyun duruşu, el kavrama kuvveti, lateral kavrama kuvveti ve postüral kontrol parametreleri üzerine olan etkisini araştırmaktır. Çalışmaya 18-35 yaş arası sağlıklı 58 birey dahil edildi. Bireylerin telefon kullanım süreleri, telefonlarındaki verilere bakılarak kayıt altına alındı. Bireyler tek grup olarak değerlendirildi. Bireylerin postüral kontrol değerlendirmeleri Tekscan MatScan™ Pressure Mat System cihazı ile yapıldı. Postüral kontrol ölçümleri statik ayakta duruş(koşul1) ve metin okuma sırasında(koşul2) ayakta duruş olarak iki farklı koşulda alındı. Bireylerin el kavrama kuvveti el dinamometresi ile, lateral kavrama kuvveti pinçmetre ile, boyun fleksör enduransı kronometre ile ölçüldü. Bireylerin baş duruşları ise lateralden çekinen bir fotoğraf ile değerlendirildi. İstatistik analiz kısmında ilişki için Spearman korelasyon analizi yapıldı. Etki değerlendirmesinin istatistik analizi için bireyle telefon kullanım süresine göre iki gruba ayrıldı ve Mann Whitney U testi ile analiz yapıldı. Çalışmanın bulgularına göre telefon kullanım süresi ile postüral kontrol arasında düşük düzeyde(r≤0,4) ve pozitif yönde anlamlı(p≤0,05)ilişki vardır. Postüral kontrolün göstergesi olan CoP'nin varyans(standart sapma) değerinin ölçümlerin alındığı her iki koşulda da telefon kullanım süresi ile ilişkili olduğu tespit edildi(koşul 1 için p: 0,02 r: 0,306; koşul 2 için p: 0,014 r:0,322). Telefon kullanım süresi aynı zamanda el kavrama kuvveti ile düşük düzeyde ve pozitif yönde anlamlı ilişkilidir(p:0,019 r:0,308). Ayrıca telefon kullanım süresinin statik ayakta duruş sırasındaki postüral kontrol üzerinde etkili olduğu sonucuna ulaşıldı. 5 saatten fazla telefon kullanım süresine sahip olan kişilerde statik ayakta duruş sırasında CoP standart sapmasının 5 satten az telefon kullananlara göre anlamlı artığı sonucuna ulaşıldı(p: 0,021). Çalışmanın sonuçlarına göre telefon kullanım süresi ile postüral kontrol ve el kavrama kuvveti sonuçları arasında pozitif yönde anlamlı ilişki vardır. Ulaşılan sonuçlara göre telefon kullanımı artıkça postüral kontrol bozulmakta ve el kavrama kuvveti artmaktadır. Aynı zamanda telefon kullannım süresi postüral kontrol üzerinde etkilidir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the relationship between phone usage time and neck muscle endurance, neck posture, hand grip strength, lateral grip strength and postural control in healthy young adults. The secondary aim of the study is to investigate the effect of phone usage time on neck muscle endurance, neck posture, hand grip strength, lateral grip strength and postural control parameters. 58 healthy individuals between the ages of 18-35 were included in the study. Phone usage times of individuals were recorded by looking at the data on their phones. Individuals were evaluated as a single group. Postural control evaluations of individuals were made with Tekscan MatScan™ Pressure Mat System device. Postural control measurements were taken in two different conditions as static standing (condition 1) and while reading text (condition 2). Hand grip strength of individuals was measured with a hand dynamometer, lateral grip strength was measured with a pinchmeter, and neck flexor endurance was measured with a choronometer. Head postures of individuals were evaluated with a photograph taken from the lateral side. Spearman correlation analysis was performed for the relationship in the statistical analysis part. For the statistical analysis of the impact assessment, the individual was divided into two groups according to the duration of phone use, and the analysis was performed with the Mann Whitney U test. According to the findings of the study, there is a low level (r≤0.4) and positive significant (p≤0.05) relationship between the duration of phone use and postural control. The variance (standard deviation) value of the CoP, which is an indicator of postural control, was found to be related to the duration of phone use in both conditions (p: 0.02 r: 0.306 for condition 1; p: 0.014 r: 0.322 for condition 2). . Phone usage time is also low and positively related to hand grip strength (p:0.019 r:0.308). In addition, it was concluded that the duration of phone use was effective on postural control during static standing. It was concluded that the CoP standard deviation during static standing was significantly higher in people who had a phone use time of more than 5 hours compared to those who used a phone less than 5 hours (p: 0.021). According to the results of the study, there is a positive and significant relationship between the duration of phone use and the results of postural control and hand grip strength. According to the results, as phone use increases, postural control deteriorates and hand grip strength increases. At the same time, phone usage time has an effect on postural control.