Sıçan kalvaryal kemik defektlerinin rejenerasyonunda farklı taşıyıcılar ile taşınan glikojen sentaz kinaz 3 antagonisti tideglusib'in kemik rejenerasyonu üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the bone regenerative effect of glycogen synthase kinase 3 antagonist tideglusib carried by different scaffolds on calvarial defects
  1. Tez No: 807892
  2. Yazar: MÜMİN ÇALIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER BİRKAN AĞRALI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Çalışmada, Tideglusib'in kolajen sünger, bakteriyel selüloz ve PCL/HA içerikli nano doku iskelesiyle taşınarak kemik dokusu onarımındaki etkinliğinin araştırılması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışmada deney hayvanı olarak 24 adet erkek Dawley sıçan kullanıldı. Sıçanların (n=8) kalvaryal kemiklerinde 5 mm çapında ikişer kemik defekti oluşturuldu. Her grupta sekizer defekt kullanılarak pasif kontrol grubu, Tideglusib içerikli kolajen sünger grubu (KT), bakteriyel selüloz taşıyıcı grubu (BS), bakteriyel selüloz taşıyıcı + Tideglusib grubu (BS+T), PCL/HA nanofiber taşıyıcı grubu ve (Nano), PCL/HA + Tideglusib grubu (Nano+T) oluşturuldu. 4 haftalık değerlendirme periyodundan sonra kesitler kemik oluşum tespiti için hemotoksilen eozin ile, tip I kolajen ve Axin2 tespiti için immüno boyama ile boyandıktan sonra ışık mikroskobunda incelendi.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to investigate the effectiveness of Tideglusib in bone tissue repair by carrying it with collagen sponge, bacterial cellulose and PCL/HA-containing nano tissue scaffold on rat calvarial defects. Materials and Methods: In this study, 24 male Dawley rats were used. Two bone defects with 5 mm diameter were created in the calvarial bones (n=8). Groups were consisted of passive control group, Tideglusib+collagen sponge group (KT), bacterial cellulose carrier group (BS), bacterial cellulose carrier + Tideglusib group (BS+T), PCL/HA nanofiber carrier group and (Nano) and PCL/HA + Tideglusib group (Nano+T). After 4-week evaluation period, histomorphometric and immunohistochemical analyses were performed.