Cerrahi yoğun bakım ünitelerinde yatan hastaların algıladıkları çevresel stresörlerin konfor düzeyi ile ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relation of environmental stressors perceived by patients in surgical intensive care units and comfort level
- Tez No: 807893
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGE İŞERİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Cerrahi yoğun bakımda yatan hastaların algıladıkları çevresel stresörlerin konfor düzeyi ile ilişkisini belirlemektir. Materyal ve Metot: Tanımlayıcı, kesitsel ve ilişki arayıcı desende yürütülen bu araştırma 05/11/2021-30/03/2022 tarihleri arasında Konya ili Selçuklu Uygulama ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Yoğun Bakım Ünitelerinde yatarak tedavi gören 108 hasta ile gerçekleştirilmiştir. Örnekleme, 18 yaşından büyük, bilinci açık, konuşma ve anlama engeli bulunmayan, yoğun bakımda 24-72 saattir bulunan, herhangi bir psikiyatrik tanı ve tedavi almayan, mekanik ventilatöre bağlanmamış bireyler kabul edilmiştir. Araştırmanın verileri“Hasta Tanıtım Formu”,“Yoğun Bakım Ünitesi Çevresel Stresörler Ölçeği ”(YBÜÇSÖ) ve“Genel Konfor Ölçeği ”(GKÖ) kullanılarak yüz yüze araştırmacı tarafından toplanmıştır. Veriler SPSS 22 istatistik paket programı kullanılarak, ortalama, ortanca, yüzde, Bağımsız örneklem T testi, Tek yönlü Varyans Analizi, Kruskal Wallis Varyans Analizi, Pearson korelasyon katsayısı, çoklu doğrusal regresyondan yararlanılarak analiz edilmiştir. Bulgular: Hastaların %58.30'unun kadın, %77.80'inin evli, %63.90'ının ilkokul mezunu, %80.60'sının yoğun bakımda yatışının üçüncü gününde olduğu, %63'ünün daha önce yoğun bakımda yatmadığı ve %60.20'sinin aldığı bakım ve tedaviden memnun olduğu saptanmıştır. Hastaların YBÜÇSÖ toplam puan ortalaması 139.10±17.28, GKÖ toplam puan ortalaması 129.48±11.21 'dir. Yoğun bakımda yatış gün sayısının, kronik hastalık varlığının ve hastanın çevresel stresörlerden etkilenmiş olma durumu varlığının yoğun bakımda algılanan çevresel stresörleri etkilediği saptanmıştır. Cinsiyetin, medeni durumun, daha önce yoğun bakımda yatma deneyiminin, hastanın çevresel stresörlerden etkilenme durumunun, bakım ve tedaviden memnuniyet durumunun genel konforu etkilediği bulunmuştur. YBÜÇSÖ toplam puanı ile GKÖ toplam puanı arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olmadığı saptanmıştır (r: 0.058; p> 0.05). Sonuç: Cerrahi yoğun bakımdaki bireylerin algıladıkları çevresel stresörlerin yüksek olduğu, konfor düzeylerinin ise ortanın üzeri olduğu saptanmıştır. Hemşirelerin bakım ve tedaviden memnuniyeti arttırarak hastaların konforunu sağlamada ve çevresel stresörleri azaltmada gerekli planlamaları ve değerlendirmeleri yapmaları önemlidir.
Özet (Çeviri)
Aim: To determine the relationship between the environmental stressors and the comfort level perceived by the patients in the surgical intensive care unit. Material and Method: This study, which was conducted in a descriptive, cross-sectional and correlational design, was carried out with 108 patients who were hospitalized in Konya Selcuklu Practice and Research Hospital General Surgery Intensive Care Units between 05/11/2021-30/03/2022. Individuals over 18 years of age, conscious, not impaired in speech and comprehension, being in the intensive care unit for 24-72 hours, not receiving any psychiatric diagnosis and treatment, and not connected to mechanical ventilator were included in the sample. The data of the study were collected by the researcher face-to-face using the“Patient Description Form”,“Intensive Care Unit Environmental Stressors Scale”(ICUSSQ) and“General Comfort Scale”(GCS). Data were analyzed using SPSS 22 statistical package program, using mean, median, percentage, Independent sample T test, One-way Analysis of Variance, Kruskal Wallis Analysis of Variance, Pearson correlation coefficient, multiple linear regression. Result: 58.30% of the patients were women, 77.80% were married, 63.90% were primary school graduates, 80.60% were on the third day of their stay in the intensive care unit, 63% were not hospitalized in the intensive care unit before, and 60.20% were satisfied with the care and treatment they received. was found to be. The total mean score of the patients' ICUSSQ was 139.10±17.28, and the mean total score of GCS was 129.48±11.21. It has been determined that the number of days of hospitalization in the intensive care unit, the presence of a chronic disease and the patient's being affected by environmental stressors affect the environmental stressors perceived in the intensive care unit. It was found that gender, marital status, previous experience of staying in the intensive care unit, the patient's exposure to environmental stressors, and satisfaction with care and treatment affect general comfort. It was determined that there was no statistically significant correlation between the YBÜÇS total score and the total GCS score (r: 0.058; p> 0.05). Conclusion: It was determined that the environmental stressors perceived by the individuals in the surgical intensive care unit were high and their comfort levels were above the middle. It is important for nurses to make the necessary planning and evaluations to increase the satisfaction with care and treatment, to ensure the comfort of the patients and to reduce environmental stressors.