Evde sağlık birimine kayıtlı hastaların bası yarası sıklığı ve risk faktörlerinin araştırılması
Investigetion of pressure sores frequency and risk factors of patients registered to home health unit
- Tez No: 807911
- Danışmanlar: UZMAN ÖZGE TUNCER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Bozyaka Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç: Çalışmamızda Evde Sağlık Hizmeti alan hastalarda bası yaralarının sıklığı, yara oluşumuna neden olan risk faktörleri ve beslenme ile ilişkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız Bozyaka Hastanesi Evde Sağlık Birimine kayıtlı 4098 hastanın tamamının dosya taraması ve gerçekleştirilen ev ziyaretleri sonrasında 186'sının mevcut bası yarası olduğu saptanmıştır. Saptanan hastaların veri toplama sürecinde 35'inin exitus olması sonucu çalışmadan çıkarılması ile 151 hasta ile yapılmıştır. Çalışmaya katılan hastalara telefonla aranarak, ev ziyaretleri sırasında veya polikliniğe başvurularında anket uygulanmıştır. Uygulanacak anket iki kısımdan oluşturulmuş olup ilk kısmında 20 soruyla hastaların sosyodemografik ve klinik özellikleri incelenmiş, ikinci kısmında ise Basınç Ülseri İyileşme Değerlendirme Ölçeği-Pressure Ulcer Scale for Healing (PUSH), Braden Basınç Yarası Risk Değerlendirme Ölçeği ve Malnütrisyon Universal Tarama-Malnutrition Universal Screening Tool (MUST) Ölçeği kullanılmıştır. İstatistiksel analizler, IBM SPSS Statistics 24,0 istatistik paket programı kullanılarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: In our study, it is aimed to analyze the frequency of pressure sores, the risk factors that cause scar formation and their relationship with nutritionin the patient group receiving Home Health Care. Materials and Methods: In our study, it was determined that 186 of 4098 patients registered in Bozyaka Hospital Home Health Unit had existing pressure sores after file scanning and home visits. It was conducted with 151 patients, as 35 of the detected patients were excluded from the study as a result of exitus during the data collection process. The questionnaire to be applied is composed of two parts. In the first part, 20 questions including the sociodemographic and clinical characteristics of the patients, and in the second part, Pressure Ulcer Scale for Healing (PUSH), Braden Scale for Predicting Pressure Ulcer Risk and Malnutrition Universal Screening Tool(MUST) were used. Statistical analyzes were performed using the IBM SPSS Statistics 24.0 statistical package program.