Acil serviste yatak başı taşınabilir ultrasonografi ile ölçülen abdominal aort çapı değerlerinin batın bt ölçümleri ile karşılaştırılması
Comparison of abdominal aortic diameter values measured by portable ultrasonography in the emergency department with abdominal CT measurements
- Tez No: 807913
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU ÜNAL AKOĞLU, UZMAN BURCU AZAPOĞLU KAYMAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
AMAÇ: Abdominal aorta çapını yatakbaşı Elde Taşınabilir Ultrasonografi cihazıyla ölçerek altın standart tanı testi olan Kontrastlı Bilgisayarlı Tomografi ile kıyasladık. Acil hekimleri tarafından taşınabilir USG cihazı ile yapılan abdominal aorta çap ölçümlerinin kontrastlı batın BT veya BT Anjiografi görüntülerindeki ölçümler ile uyumunu incelemeyi amaçladık. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışma tek merkezli prospektif gözlemsel bir çalışma olarak planlanmıştır. Etik kurul onayı alındıktan sonra Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisine herhangi bir nedenle başvuran ve kontrastlı bilgisayarlı tomografi çekilen hastalara bir acil tıp uzmanı ve bir acil tıp asistanı tarafından odaklanmış aort ultrasonografisi yapılarak abdominal aorta çap ölçümü yapılmıştır. Ultrasonografi ölçümleri, aortanın 3 farklı segmentinde 2 farklı eksende değerlendirilerek yapılmıştır. Yapılan ultrasonografik ölçümlere kör bir başka acil tıp uzmanı ise abdominal BT'de çap ölçümü yaparak veri setini kaydetmiştir. BULGULAR: Acil servise başvuran ve endikasyon dahilinde kontrastlı batın tomografisi çekilen 69 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışma içindeki hastaların yaş ortalaması 52,29±21,12 olup ve hastaların %47,8 'ini erkekler oluşturmaktadır. Ultrasonografi cihazıyla yapılan ölçümlerin kontrastlı batın tomografisi ile yapılan ölçümlerle kıyaslandığında uyum düzeyinin düşük olduğu görülmüştür. En yüksek uyum gösteren segmentin ise orta uyumla mid-aorta olduğu görülmüştür. SONUÇ: Özellikle acil serviste karşılaşılan ölümcül tanıların başında gelen aort patolojilerinde mid-aorta (infrarenal) seviyesinden transvers düzlemde yapılan ultrasonografik ölçümlerin kontrastlı BT ile orta düzeyde uyumluluk gösterdiği sonucuna varılmıştır. Sonuçların genellenebilmesi ve güvenilirliğinin artması adına daha büyük bir popülasyonda tekrarlanması gereklidir. Ultrasonografi uygulaması konusunda acil tıp uzmanı ile acil tıp asistanı arasında istatistiksel olarak anlamlı ve pozitif yönlü korelasyon saptanmıştır. En yüksek korelasyon longitudinal düzlemde yapılan ölçümlerde saptanmıştır. Aorta çapının değerlendirilmesinde ultrasound kullanımının standart uygulama protokolü olmaması haricinde; ucuz, hızlı ve kolay uygulanabilir olması gibi pek çok avantajı mevcuttur.
Özet (Çeviri)
AIM: We compared the abdominal aortic diameter with Contrast Computed Tomography, which is the gold standard diagnostic test by masuring it with a bedside Handheld Ultrasonography device. We aimed to examine the compatibility of abdominal aorta diameter measurements made by emergency physicians with a portable USG device with the measurements in contrast-enhanced abdominal CT or CT Angiography images. EQUIPMENT AND METHOD: It was planned as a single-center prospective observational study. After the approval of the ethics committee, the abdominal aorta diameter measurement made to the patients who applied to the Fatih Sultan Mehmet Training and Research Hospital Emergency Service for any reason and underwent contrast-enhanced computed tomography by an emergency medicine specialist and an emergency medicine assistant by making focused aortic ultrasonography. Ultrasonography measurements were made by evaluating in 3 different segments of the aorta and in 2 different axes. Another emergency medicine specialist, who was blind to the ultrasonographic measurements, recorded the data set by measuring the diameter on abdominal CT. FINDINGS: 69 patients who applied to the emergency department and had contrast-enhanced abdominal tomography within the indication were included in the study. The average age of the patients in the study was 52.29±21.12, and 47.8% of the patients were men. When the measurements made with the ultrasonography device were compared with the measurements made with the contrast-enhanced abdominal tomography, it was seen that the level of compliance was low. The segment with the highest compliance was found to be mid-aorta with mid-compliance. RESULT: It has been concluded that ultrasonographic measurements made at the mid-aorta (infrarenal) level in the transverse plane show moderate compatibility with contrast-enhanced CT in aortic pathologies, which is one of the leading fatal diagnoses especially in the emergency department. It is necessary to replicate the results in a larger population in order to generalize and increase their reliability. A statistically significant and positive correlation was found between emergency medicine specialist and emergency medicine resident regarding the application of ultrasonography. The highest correlation was found in measurements made in the longitudinal plane. Except that the use of ultrasound in the evaluation of aortic diameter is not a standard application protocol; It has many advantages such as being cheap, fast and easy to apply.