Yeni çıkan antibiyotiklerin birbirleriyle ve diğer antibiyotiklerle etkileşimlerinin in vitro deneylerle araştırılması
- Tez No: 80792
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 1985
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
38 ÖZET Bu çalışmada 5 ayrı cinsten 6 bakteri suşuna karşı 22 antibiyotiğin(Penisillin-G, kloramfenikol, streptomisin sülfat, tetrasiklin,linkomisin HC1,klindamisin, ampisillin, gentamisin sülfat, eritromisin es tolat e, sefazolin,rifampi sin, sülfametaksazol-trimetoprim, sefotaksim, azidosillin, karb eni s il lin, nitr o fur an t o in, kol is t in metansülf onat,nali dixic asit,kanamisin, tobramisin, sefoperazon ve netilmisin) birbirleriyle bütün kombinasyonları denenmiştir. Deneylerde disk metodu kullanılmıştır. Antibiyotik kombinasyonlarının etkileri siner jist, antagonist, additif ve indifferens terimleriyle değerlendirilmiştir. Kullanılan antibiyotiklere karşı en büyük direnç yüzdesini pseudomonas suşu göstermiştir. Sefotaksim, sefoperazon, tobramisin,gentamis in ve netilmisin bütün suşlar üzerine en etkili antibiyotiklerdir. Bütün suşlarda sinerji yüzdeleri düşük bulunmuştur.Siner jist etki en büyük yüzdede sefotaksim/sefoperazon, tobramisin/sefo perazon,penisillin/gentamisin ve peni s ili in/ t obr amis in çiftleri ile görülmüştür.Antagonist etkilere ensık escherichia ve stafi lokok suşlarında rastlanmıştır.En büyük antagonistik etki yüz desine sahip çiftler olarak Nal. asit/nitrofurantoin ve eritro misin/ linkomisin tespit edilmiştir. Bütün suşlarda en sık görülen etki indifferens olmuştur.
Özet (Çeviri)
39 SUMMARY İn this investigation the effect of all combinations of 22 antibiotics and chemotheropotics(Penicillin-G-, chloramphenicol, st~ reptomycin,tetracycline,lincomycin HC1, clindamycin, ampicillin, gen- t ami cin sulfate, erythromycin estolate, cephazoline,rifampicin, sulpha- raethoxazole-trimethoprim, cefotaxime, azidocillin, carbenicillin, nit rofurantoin, colistin methane sulfonate, nalidixic acid, kanamy cin, tobraiicin, cef operazone and netilmicin/ were tested against 6 bac terial strains which belong to 5 different genus During the course of the study disc method was employed.The effects of the antibiotic combinations were evaluated as synergism, antagonism, additive and indifference. The greatest percentage of resistance was observed by pseudo- monas strain against the antibiotics. Cefotaxime, cefoperazone, tobramicin,gentamicin and netilmicin have shown to be the most effective antibiotics on all strains tested. Percentage of synergism was found to be low on all strains.The gre atest percentage of synergistic effect was found with the cefotaxim/ cefoperazone, tobramicin/cefoperazone, penicillin/gentamicin, and penicillin/ 1 obratnicin pairs.Most frequent antagonistic effects were observed with eschericüia and staphylococcus strains. Pairs of nalidixic acid/nitrofurantoin and erytromycin/lincomycin have shown the greatest percentage of antogonism. The most frequently observed effect on the strains was indifference.