Dünyada en çok izlenen youtube video kanallarında çocuklarda kabızlık içerikli yayınların doğru bilgilendirme açısından ele alınması
A review of the most watched youtube video channels in the world regarding constipation in children in terms of correct informatization
- Tez No: 807937
- Danışmanlar: DR. ÖVGÜ BÜKE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Çalışmamızda, dünyada en çok izlenen YouTube video kanallarında çocuklarda kabızlık içerikli yayınların doğru bilgilendirme açısından ele alınması, bu platformda yer alan kabızlık hakkındaki videoların içeriklerinin bilgi güncelliği ve doğruluğu açısından sorgulanıp objektif ve kanıta dayalı bilgiler ile değerlendirilmesi amaçlanmaktadır Materyal ve metod: Çalışmamızda bir çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı ve bir çocuk sağlığı ve hastalıkları asistanı tarafından“Çocuklarda Kabızlık”ile ilgili YouTube videolarının detaylı analizi yapılacaktır. YouTube platformunda, belirlenen tarihte arama geçmişi silindikten sonra, arama sekmesine İngilizce dilinde“Çocuklarda Kabızlık”(“Constipation in Children”) yazılarak elde edilen, son 5 yılda yapılmış, 10,000 ve üzeri izlenme sayısına sahip olan 102 videodan yapılan örneklem analizine uygun olarak ilk 73 video, 1 hafta içerisinde iki bağımsız çalışmacı tarafından, ayrı yerlerde izlenecektir. İzlenen videolar açık erişimli ve izin gerektirmeyen iki ölçüm metotu kullanılarak (DISCERN ve GQS) iki ayrı araştırmacı tarafından değerlendirilecektir. Bulgular: Videoların kaynağına göre yapılan değerlendirmeye göre, toplum kaynaklı videoların %80.6'sı uzman hekim tarafından, %77.4'ü de asistan hekim tarafından DISCERN puanı 1 olarak sınıflandırılırken, tıbbi kaynaklı videolarda bu oranlar oldukça düşüktür (%7.1 ve %7.1).
Özet (Çeviri)
Aim: In our study, we aimed to evaluate the content of constipation in children in terms of correct information on the most watched YouTube video channels in the world, to question the contents of the videos about constipation on this platform in terms of actuality and accuracy and to evaluate them with objective and evidence-based information. Material and methods: YouTube videos about constipation in children were evaluated in detail by a pediatrics resident and a consultant. The search history was cleaned and on a specified date and the keywords“Constipation in Children”were searched. Within 102 videos made in the last 5 years and with 10,000 or more views, in accordance with the sample analysis, the first 73 of the videos were taken under consideration. Videos were watched by two independent viewes in separate places within 1 week and evaluated by using two open access scoring systems (DISCERN and GQS). Results: Based on the evaluation of the source of the videos, 80.6% of the community-based videos were classified as having a DISCERN score of 1 by the specialist physician and 77.4% by the resident physician, while these rates were significantly lower for the medical-based videos (7.1% and 7.1%).