İntramüsküler enjeksiyonda cilt çekişi, basınç ve hızlı kas salınımı (TPR) uygulamasının incelenmesi
In intramuscular injection, traction, pressure, and rapid muscle release (TPR) methots
- Tez No: 807938
- Danışmanlar: PROF. DR. LEMAN ŞENTURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Biruni Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
İntramüsküler yolla ilaç uygulama işlemleri ağrı yaratan bir girişimdir. Ancak gerekli önlemler alınarak hastanın daha az ağrı duyması sağlanabilir. Bu doğrultuda araştırmanın amacı intramüsküler enjeksiyon uygulamasında TPR tekniğinin ağrı düzeyi ile ilişkisini incelemektir. Araştırma İstanbul'da Sağlık Bakanlığına bağlı bir Devlet Hastanesinde Acil Tıp Kliniğinde tekrarlayan ölçümler kullanılarak yapılan tek kör randomize kontrollü klinik çalışmadır. Araştırmanın örneklemini reçete edilmiş olan ilacı yaptırmak üzere acil kliniğine başvurmuş olan dahil edilme kriterlerini karşılayan 59 hasta oluşturdu ve 59 deney, 59 kontrol olmak üzere toplam 108 uygulama yapıldı. Verilerin toplanmasında Hasta Bilgi formu, Visüel Analog Skala ve Yüz Ağrı Ölçeği kullanıldı. Kurumsal ve etik kurul izni alındıktan sonra onamları alınan hastalarla çalışıldı. Kontrol uygulamada klinik rutini, deney uygulamada ise TPR yöntemi ile enjeksiyon yapıldı. Verilerin değerlendirilmesinde sıklık ve ortalama değerleri, Kolmogorov Simirnov, Mann-Whitney U ve Kruskal-Wallis H testleri ile T testi ile Spearman korelasyon analizi kullanıldı. Hastaların yaş ortalamasının 37,7 ± 13,83, %55,93'ünün (n=33) erkek, ve %47,4'ünün (n=26) ilköğretim mezunu olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
Drug administration processes by intramuscular means is a painful attempt. However, the patient may have less pain by taking the necessary precautions. Accordingly, the purpose of the research is to examine the relationship of TPR technique with pain level in intramuscular enjection application. The research is the only blind randomized controlled clinical trial in Istanbul using repetitive measurements at the Emergency Medical Clinic in a State Hospital affiliated to the Ministry of Health. The sample of the study created 59 patients who met the inclusion criteria that had applied to the emergency clinic to have the prescribed drug, and a total of 108 applications were made, including 59 experiments and 59 controls. Patient Information form, Visual Analog Scale and Face Pain Scale were used to collect data. After obtaining the institutional and ethical committee permission, the patients who received their approval were worked with. In the control application, the clinical routine was made and the experiment was given in the application with the TPR method. Frequency and average values, Kolmogorov Simirnov, Mann-Whitney U and Kruskal-Wallis H tests and T test and Spearman correlation analysis were used in the evaluation of the data. The average age of patients was determined to be 37.7 ± 13.83, 55.93' (n=33) male, and 47.4% ' ( 26 = primary education graduate.