Rotator manşetin parsiyel yırtığında cerrahi onarım sonrası subakromiyal kortikosteroid ve trombositten zengin plazma uygulamalarının iyileşme üzerine etkileri:Deneysel bir hayvan modeli çalışması
Effects of subacromial corticosteroid and platelet-rich plasma applications on healing following surgical repair of rotator cuff partial TEAR: An experimental animal model study
- Tez No: 807936
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAVUZ AKALIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Giriş: Omuz ağrısı tedavisinde subakromiyal kortikosteroid ve trombositten zengin plazma uygulaması günümüzde giderek yaygınlaşmaktadır. Çalışmamızın amacı kortikosteroidin ve trombositten zengin plazmanın sıçan bursal bölge parsiyel supraspinatus yırtığında onarım bölgesine etkilerini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Denek sayımız güç analizi yapılarak 24 sıçan şeklinde hesaplandı. Çalışmamızda 8'erli 3 farklı grup için 24, trombositten zengin plazma hazırlığı için gerekli olan kanın sağlanması amacıyla da 3 adet olmak üzere toplam 27 adet Wistar Albino cinsi sıçan kullanıldı. Denekler kontrol, steroid uygulama ve trombositten zengin plazma uygulama gruplarına ayrıldı. Deneklerin supraspinatus kası orta ½'si dental enjektör ucu ile işaretlendi. Supraspinatus kasının superior ½'si bistüri yardımıyla tuberkulum majus yapışma yerinden kaldırılarak bursal parsiyel supraspinatus yırtığı oluşturuldu. Oluşturulan yırtık bölgesi 5/0 prolen ile modifiye Kessler sütür tekniği kullanılarak tespit edildi. Ardından 0.5 mm enjektör ucu yardımı ile tüberkulum majus bölgesine horizontal eksende tünel açıldı. 5/0 prolen sütürün bir ucu bu tünelden geçirilerek modifiye Kessler ile tespit edilmiş supraspinatus bursal bölge parsiyel yırtığı humerusa dikilerek onarım sağlandı. Ardından deneğin bağlı olduğu gruba göre subakromiyal alana salin, steroid (0.6 ml/kg) veya trombositten zengin plazma (0.2 ml/kg) uygulandı. Denekler 4 hafta sonrasında sakrifiye edildi. Onarım bölgesi %10'luk formik asit içinde 48 saat dekalsifiye edilerek tespit ve takip işlemi yapıldı. Dokular parafin bloklara gömüldü ve 5 mikronluk kesitler şeklinde lamlara alındı. Örnekler Hematoksilen-Eozin( HE) ile boyanarak histopatolojik inceleme için hazır hale getirildi. Mikroskop görüntüleri 2 farklı patolog tarafından incelendi, Bonar tendon sağlığı skorlama sistemi kullanılarak patologlar tarafından hücrenin iğsi veya yuvarlak şeklinde olmasına göre 1 ila 4 arasında, içerdiği apoptotik hücre miktarı açısından da 1 ila 4 arasında puanlandırıldı. (1= yuvarlak hücre yapısı ve çok fazla apoptotik hücre, 4= iğsi hücre yapısı ve az apoptotik hücre) Daha yüksek puan tendonun daha sağlıklı yapıda olduğunu göstermekteydi. Gözlemcilerin verdikleri puanların ortalaması alındı. Bulgular: Hücre şekli farklılıkları açısından 3 grup arasında anlamlı fark saptandı (p=0.001). Kontrol grubu ile steroid uygulama grubu arasındaki fark anlamlı saptandı (p=0.021). Kontrol grubu ile trombositten zengin plazma uygulama grubu arasındaki fark anlamlı saptandı (p=0.021) . Steroid uygulama grubu ile trombositten zengin plazma uygulama grubu arasındaki fark da anlamlı saptandı (p=0.001). Apoptotik hücre miktarı açısından da gruplar arasındaki fark anlamlı idi (p=0.002). Kontrol grubu ile steroid uygulama grubu arasındaki fark anlamlı saptandı (p=0.028). Kontrol grubu ile trombositten zengin plazma uygulama grubu arasındaki fark anlamlı saptanmadı(p=0.105). Steroid uygulama grubu ile Trombositten zengin plazma uygulama grubu arasındaki fark da anlamlı saptandı (p=0.001) . Sonuç: Çalışmamızdaki histopatolojik değerlendirmede steroidin onarım bölgesindeki iyileşmeye olumsuz etki ettiği aksine trombositten zengin plazmanın ise iyileşmeyi arttırdığı görülmüştür. Bu sebeple steroidlerin rotator manşet parsiyel yırtıkların konservatif tedavisinde veya tam kat rotator manşet onarımı sonrasındaki tedavilerde kullanılmasını önermiyoruz. Çalışmamızdaki sonuçlara göre trombositten zengin plazma grubundaki histopatolojik incelemede hücre şekli açısından iyileşmeye olumlu yönde etki ettiğinden rotator manşet parsiyel yırtıklarında tedavi amaçlı trombositten zengin plazma subakromiyal enjeksiyon şeklinde kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Introduction: The use of subacromial corticosteroid and platelet-rich plasma (PRP) in the treatment of shoulder pain is increasingly becoming widespread in current practice. The aim of our study is to investigate the effects of corticosteroid and PRP on the repair site of the partial supraspinatus tear in the bursal region of rats. Materials and Methods: The sample size of our study was determined using a power analysis, resulting in a total of 24 rats. For our study, a total of 27 Wistar Albino rats were used, including 24 rats divided into three groups of eight and three additional rats for the preparation of platelet-rich plasma. The rats were allocated into control, steroid application, and platelet-rich plasma application groups. The mid ½ of the supraspinatus muscle of the rats was marked using a dental injector tip. The superior ½ of the supraspinatus muscle was then dissected from its attachment at the greater tubercle using a scalpel to create a partial supraspinatus tear in the bursal region. The created tear site was stabilized using a modified Kessler suture technique with 5/0 prolene sutures. Subsequently, a tunnel was created in the horizontal axis at the greater tubercle region using a 0.5 mm injector tip. One end of the 5/0 prolene suture was passed through this tunnel, and the supraspinatus bursal region with the partially torn area was repaired by suturing it to the humerus using the modified Kessler technique. Then, depending on the group to which the subject belonged, saline, steroid (0.6 ml/kg), or platelet-rich plasma (0.2 ml/kg) was applied to the subacromial area. After 4 weeks, the rats were sacrificed. The repair site was decalcified in 10% formic acid for 48 hours for fixation and follow-up. Tissues were embedded in paraffin blocks and sectioned into 5-micron slices on slides. Samples were stained with HematoxylinEosin (HE) for histopathological examination. Microscopic images were examined by two different pathologists, and using the Bonar tendon health scoring system, cells were scored between 1 and 4 based on their spindle or round shape and between 1 and 4 based on the amount of apoptotic cells present (1 = round cell structure and a high number of apoptotic cells, 4 = spindle cell structure and low number of apoptotic cells). A higher score indicated a healthier tendon structure. The average of the scores given by the observers was calculated. Results: Significant differences were observed among the three groups in terms of cell shape (p=0.001). There was a significant difference between the control group and the steroid application group (p=0.021). Additionally, a significant difference was found between the control group and the platelet-rich plasma application group (p=0.021). The difference between the steroid application group and the platelet-rich plasma application group was also significant (p=0.001) in terms of cell shape. Regarding the amount of apoptotic cells, there was a significant difference among the groups (p=0.002). A significant difference was observed between the control group and the steroid application group (p=0.028). However, no significant difference was found between the control group and the platelet-rich plasma application group (p=0.105). On the other hand, a significant difference was detected between the steroid application group and the platelet-rich plasma application group (p=0.001) in terms of apoptotic cell count. Conclusion: Based on our histopathological evaluation, our study demonstrated that steroids had a negative impact on the repair site, while platelet-rich plasma had a positive effect on the healing process. Therefore, we do not recommend the use of steroids in the conservative treatment of partial rotator cuff tears or in postoperative treatments following full-thickness rotator cuff repair. According to the results of our study, platelet-rich plasma, when administered as a subacromial injection, positively influenced the healing process in terms of cell shape in rotator cuff partial tears. Thus, platelet-rich plasma can be considered as a potential treatment option for rotator cuff partial tears.