Lise son sınıf öğrencilerinde duygusal yeme kısıtlayıcı yeme ve dışsal yeme davranışlarının sınav kaygısıyla ilişkisinin incelenmesi
Exploring the relationship between emotional eating, restrictive eating and external eating behaviors and test anxiety in senior high school students
- Tez No: 807939
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LALE SARİYE AKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Amaç: Bu çalışma, lise son sınıf öğrencilerinde duygusal yeme, kısıtlayıcı yeme ve dışsal yeme davranışlarının sınav kaygısıyla ilişkisinin incelenmesi amacıyla Şubat- Mart 2022 tarihlerinde gerçekleştirilmiştir. Yöntem: Çalışma Kırşehir il merkezinde bulunan ortaöğretim düzeyindeki 21 devlet okulundaki gönüllü 420 lise son sınıf öğrencisiyle gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların duygusal, kısıtlayıcı ve dışsal yeme davranışları için Hollanda Yeme Alışkanlıkları Anketi (DEBQ); sınav kaygısı düzeyleri Westside Sınav Kaygısı Ölçeği (WSKÖ); sosyodemografik özellikler, antropometrik ölçümler, beden algısı ve sınava yönelik tutumlarını belirlemek için Kişisel Bilgiler Formu kullanılmıştır. Bulgular: Katılımcıların % 61.9'u kadın, %38.1'i erkektir. Bireylerin beden kütle indeksine (BKİ) göre %31.7'si zayıf, %53.8'i normal kilolu, %14.5'i hafif şişmandır. DEBQ toplam puan ortalaması 83.37±22.71; WSKÖ toplam puan ortalaması 29.79±10.03'tür.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was carried out to examine the relationship between eating behaviours and test anxiety of high school seniors' students at February-March 2022. Material and method: The study was conducted with 420 volunteer high school senior students studying at 21 public schools at the center of Kırşehir. Personal Information Form was used to identify of the participants socio- demographic characteristics, anthropometric measurements, body image and towards the exam' attitudes. Dutch Eating Habits Questionnaire (DEBQ) was used to determine emotional, restrictive, and external eating behaviours and Westside Test Anxiety Scale (WTAS) was employed to determine test anxiety level. Results: 61.9% of the participants were female and 38.1% were male. According to the body mass index (BMI) of the individuals, 31.7% of the individuals are underweight, 53.8% are normal weight, and 14.5% are slightly obese. DEBQ total mean score was found 83.37±22.71; WTAS total score was found 29.79±10.03 on average.