Lise öğrencilerinin duygusal yeme davranışlarının farklı değişkenlere göre incelenmesi
Analysis of emotional eating habits of high school students according to different factors
  1. Tez No: 590979
  2. Yazar: VELİ DENİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LEYLA ÖZGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Eğitim ve Öğretim, Nutrition and Dietetics, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Ekonomisi ve Beslenme Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu araştırmanın amacı, lise öğrencilerinin duygusal yeme davranışlarının farklı değişkenlere göre incelenmesidir. Araştırma, 2018-2019 eğitim-öğretim yılında, İstanbul ili' Gaziosmanpaşa ve Ataşehir ilçelerinde Milli Eğitim Bakanlığına bağlı ortaöğretim kurumlarında öğrenimine devam eden 14-18 yaş aralığında yer alan kolayda örnekleme yöntemiyle 431 öğrenci (149 kız, 282 erkek) çalışmaya alınmıştır. Öğrencilere sağlık durumları ve beslenme alışkanlıkları, fiziksel aktivite durumları, Üç Faktörlü Yeme Ölçeğinin Türk Kültürüne Uyarlanması: Geçerlilik ve Güvenirlilik Çalışması Anketi (TFEQ-R21) ve besin tüketim durumlarını içeren anket yüz yüze görüşme yöntemiyle uygulanmıştır. Öğrencilerin sağlık durumuna ilişkin bilgilerde, %81.44'ünün herhangi bir sağlık sorunu yokken, %18.56'sının doktor tarafından tanısı konmuş bir sağlık sorunu olduğu ifade edilmiştir. Beslenme alışkanlıklarında öğrencilerin % 54.52'si bazen, % 31.09'u her zaman öğün atladığını ve % 14.39'u hiç öğün atlamadığını belirtmiştir. Öğrencilerin %90.02'si diyeti yapmadığını,%9.98'inin diyet yaptığını ifade etmiştir. Öğrencilerin fiziksel aktiviteye ilişkin dağılımlarda, öğrencilerin %40.60'ı fiziksel aktivite yaparken, %59.40'ının fiziksel aktivite yapmadığı belirtilmiştir. Öğrencilerin duygusal yeme ölçeğinin“bilişsel kısıtlama”alt boyutunun cinsiyete göre incelendiğinde, kızların puan ortalaması yüksek iken (x ̅=2.126), erkeklerin puan ortalamasının düşük olduğu (x ̅=1.842) ve istatistiksel olarak anlamlı fark gösterdiği bulunmuştur (p0.05). Duygusal yeme ölçeğinin 'kontrolsüz yeme' alt boyutunun fiziksel aktivite yapmaya göre, öğrencilerin puan ortalaması yüksek iken (x ̅ =1.984), diğer öğrencilerin fiziksel aktivite yapma durumunda puan ortalaması daha düşük olduğu (x ̅ =1.836) ve istatiksel olarak anlamlı bir fark gösterdiği belirlenmiştir (p< 0.05). Öğrencilerin duygusal yeme ölçeğinin, 'duygusal yeme' alt boyutuna göre kilo vermek için destek alan öğrencilerin puan ortalaması yüksek iken(x ̅ =2.292), kilo vermek için destek almayan öğrencilerin puan ortalamasının daha düşük olduğu (x ̅=1.941) ve istatiksel olarak da anlamlı bir farklılık gösterdiği belirlenmiştir (p 0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of the research is analaysing emotional eating habits of high school students according to different factors. The survey worked with sample survey method on 431 students (149 girls, 282 boys) between 14-18 ages who are studying in secondary education institution of Ministry of Education. The Questionaire is asked to participants about state of health and food habits, physical activity situation, eating situation (TFEQ-R21) and food consumption with face to face method. Depending on students' state of health information it is stated 81.44 % of students haven't got any health problems but 18.56 % of them have one health problem which is diagnosed by doctor. In food habits students expressed that 54.52 % of them sometimes skip meals, 31.09 % of them always skip meals and 14.39 % of them never skip meals. 90.02 % of student expressed thet they don't go on a diet, 9.98 % of them go on diet. According to students physical activity percentage distribution it's expressed that while 40.60 % of students do physical activity, 59.40 % don't do physical avtivity. When students emotional eating scale's subdimension 'cognitive restraint' is examined compared to sexuality, while girls point average is high (x ̅=2.126),boys point average is low (x ̅=1.842) and it has significant difference statistically (p0.05). According to students eating habits scales subdimension 'emotional eating habit' while students ' point average who take support to lose weight is high (x ̅ =2.292), students'point average who don't take support to lose weight is even lower (x ̅ =1.836) and it is stated there is a significant difference (p< 0.01). When examined relation between doing low degree physical activity, students point who are doing middle degree activity is high (x ̅=1.934), students' who are doing little activity is low (x ̅=1.918) and there isn't significant difference statically (p> 0.05).