Streptozotosin ile oluşturulan deneysel diyabet modelinde bisfenol a maruziyetine karşı kuersetinin koruyucu etkileri
Protective effects of quercetin against bisphenol a exposure in a streptozocin-induced experimental diabetes model
  1. Tez No: 807950
  2. Yazar: SERAY ALPARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN OTO, DR. ÖĞR. ÜYESİ YILMAZ KOÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalıĢma bisfenol a çevresel toksinine maruz bırakılan hayvanlarda diyabete karĢı kuersetinin koruyucu etkilerini araĢtırmak için tasarlandı. ÇalıĢmada 200 ± 20 g ağırlığında 72 adet Wistar albino cinsi diĢi sıçan kullanıldı. Sıçanlar her grupta 8 tane olacak olacak Ģekilde 9 gruba ayrıldı. Grup 1: Kontrol-1. Subkutan serum fizyolojik uygulandı. Grup 2: Kontrol-2. Çözücü (Mısır yağı) grubu: 0,5 ml mısır yağı oral gavaj yolu ile uygulandı. Grup 3: Streptozotosin Grubu: 50 mg/kg streptozosin s.c. yolla uygulandı. Grup 4: Bisfenol-A grubu. 10 mg/kg Bisfenol-A oral yol ile uygulandı. Grup 5: Kuersetin Grubu: Kuersetin 15mg/kg i.p yolla uygulandı. Grup 6: Streptozotosin (50 mg/kg/i.p.) + Kuersetin (15mg/kg/i.p.) grubu: 50 mg/kg STZ intraperitoneal yolla ve 15 mg/kg kuersetin intraperitoneal yolla uygulandı. Grup 7: Bisfenol A (10 mg/kg/oral yol) + Kuersetin (15mg/kg/i.p.) grubu: 10 mg/kg BPA oral gavaj yolu ile ve 15 mg/kg kuersetin intraperitoneal yol ile uygulandı. Grup 8: Streptozotosin (50 mg/kg/i.p.) + Bisfenol A grubu (10 mg/kg/oral yol) : 50 mg/kg STZ intraperitoneal yol ile ve 10 mg/kg BPA oral gavaj yolu ile uygulandı. Grup 9: Streptozotosin (50 mg/kg/i.p.) + Bisfenol A (10 mg/kg/oral yol) + Kuersetin (15mg/kg/i.p.) grubu: 50 mg/kg STZ intraperitoneal, 10 mg/kg BPA oral gavaj yolu ile ve 15 mg/kg kuersetin intraperitoneal yol ile uygulandı. Kontrol (SF) grubuna ait sıçanların pankreas dokuları normal histoloijk yapıdaydı. Mısır yağı ve kuersetin gruplarındaki pankreas dokuları kontrol grubuna benzer histolojik özelliklere sahipti. Streptozotocin uygulanan sıçanlardaki pankreas dokusunun langerhangs adacıkları kontrol grubuna göre oldukça küçük olup nekrotik hücrelere sahipti. Bisfenol A grubundaki pankreas dokularındaki Langerhans adacık hücrelerinin soluk boyandığı gözlendi. Streptozotocin+Kuersetin grubunda Langerhans adacıklarının büyüklüğü Streptozotosin grubuna göre daha büyük ve daha az nekrotik hücrelere sahip olduğu gözlendi. Bisfenol+Kuersetin grubu pankreas adacık hücrelerinin boyanma yoğunluğu Bisfenol grubuna göre daha yüksekti. Streptozotosin+Bisfenol A grubunda Langerhans adacıkları Streptozotosin grubundan daha küçük olup yoğun nektorik ve ve soluk boyanan adacık hücrelerine rastlandı. Streptozotosin+Bisfeol A+Kuersetin grubundaki adacıklarında düĢük derecede nekroz olduğu ve endokrin hücrelerin Streptozotosin+Bisfenol A grubuna göre daha yoğun boyama özelliğindeydi. Doku ve serum numunelerinde yapılan TAS-TOS-OSĠ analizlerinde STZ, BPA ve STZ-BPA gruplarının TAS düzeylerinde azalma, TOS düzeylerinde artıĢ olduğu; kuersetin tedavisi alan gruplarda ise TAS düzeylerinin artıĢ gösterirken TOS düzeylerinde anlamlı azalmalar olduğu belirlendi. Bu çalıĢmanın sonuçları; Bisfenol A'nın diyabeti tetikleyebileceğini ve kuersetinin ise diyabete karĢı koruyucu özellikleri olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study was designed to investigate the protective effects of quercetin against diabetes in animals exposed to the environmental toxin of bisphenol. 72 Wistar albino female rats weighing 200 ± 20 g were used in the study. Rats were divided into 9 groups with 8 in each group. Group 1: Control-1. 4% ethanol was administered subcutaneously. Group 2: Control-2. Solvent (Corn oil) group: 0.5 ml corn oil was administered by oral gavage. Group 3: Streptozotocin Group: 50 mg/kg streptozocin s.c. way applied. Group 4: Bisphenol-A group. 10 mg/kg Bisphenol-A was administered orally. Group 5: Quercetin Group: Quercetin 15mg/kg was administered i.p. Group 6: Streptozotocin (50 mg/kg/i.p.) + Quercetin (15mg/kg/i.p.) group: 50 mg/kg STZ was administered intraperitoneally and 15 mg/kg quercetin intraperitoneally. Group 7: Bisphenol A (10 mg/kg/oral route) + Quercetin (15 mg/kg/i.p.) group: 10 mg/kg BPA was administered by oral gavage and 15 mg/kg quercetin intraperitoneally. Group 8: Streptozotocin (50 mg/kg/i.p.) + Bisphenol A group (10 mg/kg/oral route): 50 mg/kg STZ was administered intraperitoneally and 10 mg/kg BPA was administered by oral gavage. Group 9: Streptozotocin (50 mg/kg/i.p.) + Bisphenol A (10 mg/kg/oral route) + Quercetin (15mg/kg/i.p.) group: 50 mg/kg STZ intraperitoneally, 10 mg/kg BPA oral gavage route and 15 mg/kg quercetin intraperitoneally. Pancreatic tissues of rats belonging to the control (SF) group were normal histologically. Pancreatic tissues in the corn oil and quercetin groups had similar histological features to the control group. The islets of langerhangs of pancreatic tissue in streptozotocin administered rats were considerably smaller than the control group and had necrotic cells. It was observed that Langerhans islet cells in pancreatic tissues in bisphenol A group had pale staining. It was observed that the islets of Langerhans were larger in size and less necrotic cells in the Streptozotocin+Quercetin group than in the Streptozotocin group. The staining intensity of pancreatic islet cells in the Bisphenol+Quercetin group was higher than the Bisphenol group. In the Streptozotocin+Bisphenol A group, the islets of Langerhans were smaller than the Streptozotocin group, and dense nectoric and pale-staining islet cells were observed. The islets in the Streptozotocin+Bisfeol A+Quercetin group had a low degree of necrosis and the endocrine cells had more intense staining than the Streptozotocin+Bisphenol A group. On the other hand, TAS-TOS-OSI analyzes performed on tissue and serum samples, it was found that TAS levels of STZ, BPA and STZ-BPA groups decreased and TOS levels increased; In the groups receiving quercetin treatment, while TAS levels increased, there were significant decreases in TOS levels. The results of this study; shows that Bisphenol A can trigger diabetes and quercetin may have protective properties against diabetes.