Tip 1 diyabet patogenezinde işlenmiş ve ultra işlenmiş besin tüketiminin etkisi
Effect of processed and ultra-processed food consumption on type 1 diabetes pathogenesis
- Tez No: 807949
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ÖNAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Giriş: Sanayi toplumuna geçilmesi ve besinlerin işlenmiş ve ultra işlenmiş gıdaların tüketiminin artışı ile başta diyabet, kanser, multipl skleroz, ülseratif kolit gibi hastalıkların sıklığında ciddi bir artış olmuştur. Bizim çalışmamızda ise Tip 1 DM patogenezinde işlenmiş ve ultra işlenmiş besin tüketim sıklığının ilişkili olup olmadığının belirlenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Bu çalışmaya 01/05/2022-01/11/2022 tarihleri arasında Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim dalı Çocuk Metabolizma Kliniğinde takip edilen servisimize diyabetik ketoasidoz kliniği ile başvuran hastalardan araştırmaya katılmayı kabul edenler üstünde yapılmıştır. Çalışma süresi içerisinde ortalama 50 hasta ve 50 kontrol grubuna ulaşılmıştır. Yeni Tip 1 DM tanısı alan yaşları 5 ile 18 yaş arasındaki çocuklarda hastaların beslenme düzenini sorgulayıp ve günlük kalori ihtiyacının yüzde kaçının işlenmiş ve ultra işlenmiş gıdalar tarafından karşılandığını tespit edilmiş, tükettiği gıdalar 12 alt başlıkta analiz edilerek kıyaslanmıştır. İstatistiksel analiz için SPSS 22 programı kullanılmıştır. Değerlendirme sonuçlarının tanımlayıcı istatistikleri; kategorik değişkenler için sayı ve yüzde, sayısal değişkenler için ortalama, standart sapma, medyan olarak verilmiştir. Verilerin analizinde t testi, Mann Whitney U testi ve Spearman Korelasyon Analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Abstract Entrance: With industrialization and the increase in the consumption of processed and ultra-processed foods, there has been a serious increase in the frequency of diseases such as diabetes, cancer, multiple sclerosis, ulcerative colitis. In our study, it was aimed to determine whether the frequency of processed and ultra-processed food consumption is related to the pathogenesis of Type 1 DM. Method: This study was carried out on patients who accepted to participate in the study among the patients who interned to our service presented with diabetic ketoacidosis, who were followed up in the Pediatrics and Metabolism Clinic of Başakşehir Çam and Sakura City Hospital, Department of Pediatrics, between 01/05/2022 and 01/11/2022. During the study period, an average of 50 patients and 50 control groups were reached. In children aged between 5 and 18 years who were diagnosed with New Type 1 DM, the patients' diet was questioned and it was determined what percentage of their daily calorie needs were met by processed and ultra-processed foods, and the foods consumed were analyzed and compared under 12 subtitles. The SPSS 22 program was used for statistical analysis. Descriptive statistics of evaluation results; numbers and percentages for categorical variables, mean, standard deviation and median for numerical variables. T test, Mann Whitney U test and Spearman Correlation Analysis were used in the analysis of the data.