11-13 yaş arası bireylerde beden eğitimi dersinde uygulanan geleneksel oyunların bazı temel motorik özelliklere etkisi
The effect of traditional games applied in physical education lesson on some basic motoric properties of individuals aged 11-13
  1. Tez No: 807957
  2. Yazar: ABDULMELİK ORAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH EVLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Oyunlar insanlık tarihi kadar eski etkinliklerdir ve nesilden nesile aktarılarak kültürel öğelerin taşınmasında aracılık ederler. Çocukların eğlenceli vakit geçirmelerinin yanında eğitimlerinin bir parçası olarak müfredatlarda yer verilmektedir. Beden eğitimi ve spor derslerinde oynatılan geleneksel oyunlar çocukların dijital oyunlardan uzaklaşmasında, bedensel, psikolojik, motorik ve sosyal açıdan gelişmesinde yardımcı olmaktadır. Gelişimlerinin önemli bir kısmını oluşturan motorik özellikler arasında sürat, esneklik, kuvvet, koordinasyon gibi unsurlar bulunur. Geleneksel oyunların içeriğinde bu özelliklerle ilişkilendirilen hareketler olduğundan çalışmamızın amacı 11-13 yaş arası bireylerde beden eğitimi dersinde uygulanan geleneksel oyunların belirlenen motorik özelliklere etkisi olup olmadığını tespit etmektir. Araştırmanın amacı kapsamında Siirt Sancaklar Ortaokulunda öğrenim gören öğrenciler evren olarak seçilmiştir. Gönüllülük esasına göre belirlenen örneklemde 11-13 yaş aralığındaki 30 kadın ve 30 erkek bulunmaktadır. Uygulanan ön test- son test yöntemi gereği 30'ar kişiden oluşan deney ve kontrol grupları oluşturulmuştur. Her grup kendi içinde 15 kadın ve 15 erkek öğrenci barındırmaktadır. Uygulamalara başlanmadan önce öğrencilerin ön test ölçümleri yapılarak kayıt altına alınmıştır. Belirlenen beş farklı geleneksel oyun 8 hafta boyunca haftada bir gün ve iki ders saati süresince deney grubu öğrencilerine oynatılmıştır. Süre sonunda öğrencilerin son test ölçümleri yapılarak yeniden kaydedilmiştir. Elde edilen veriler SPSS25 paket programıyla analiz edilmiştir. Yapılan analizlerde ağırlık ve boy ölçümleri ön test- son test verilerinde hem deney hem de kontrol grubunda anlamlı fark bulunmuştur. Fark toplamları değerlendirildiğinde ise anlamlı farklılık yoktur. Koordinasyon özelliğinde hem deney hem de kontrol grubunda anlamlı farklılık bulunamamıştır. Ayrıca esneklik ve sürat ön test - son test sonuçlarında deney gruplarında anlamlı farklılık bulunurken, kontrol gruplarında anlamlı farklılık olmadığı belirlenmiştir. Bulgular sınırlı sayıdaki literatür araştırmalarıyla kıyaslanmış ve önerilerle desteklenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Games are events as old as human history and they mediate in the transfer of cultural items by being transferred from generation to generation. In addition to having fun, children are included in the curriculum as a part of their education. Traditional games played in physical education and sports classes help children move away from digital games and develop physically, psychologically, motorically and socially. Motoric features that make up an important part of their development include elements such as speed, flexibility, strength and coordination. Since there are movements associated with these features in the content of traditional games, the aim of our study is to determine whether the traditional games applied in the physical education lesson of individuals aged 11-13 have an effect on the determined motoric skills. Siirt Sancaklar Secondary School was chosen as the universe within the scope of the research. There are 30 women and 30 men between the ages of 11-13 in the sample determined on a voluntary basis. In accordance with the pretest-posttest method applied, experimental and control groups consisting of 30 people were formed. Each group includes 15 female and 15 male students. Before starting the applications, pre-test measurements of the students were made and recorded. Five different traditional games determined were played to the experimental group students once a week for 8 weeks and for two lesson hours. At the end of the period, the post-test measurements of the students were made and recorded again. The obtained data were analyzed with the SPSS25 package program. In the analyzes made, a significant difference was found in both the experimental and control groups in the pretest-posttest data of weight and height measurements. When the difference totals are evaluated, there is no significant difference. No significant difference was found in the coordination feature in both the experimental and control groups. In addition, it was determined that there was a significant difference in the experimental groups in the flexibility and speed pretest-posttest results, while there was no significant difference in the control groups. The findings were compared with a limited number of literature studies and tried to be supported with recommendations.