Sağlık çalışanları ve öğretmenlerin fiziksel aktivite düzeyinin, postürünün ve algılanan stres düzeyinin karşılaştırılması
Comparison of physical activity level, posture and perceived stress level of healthcare professionals and teachers
- Tez No: 807983
- Danışmanlar: PROF. DR. KILIÇHAN BAYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışma sağlık çalışanlarının ve öğretmenlerin fiziksel aktivite düzeyinin, postüral düzgünlüğünün ve algılanan stres düzeyinin karşılaştırılması amacıyla planlanmıştır. Araştırma 117 sağlık çalışanı (%34,5) ve 222 öğretmen (%65,5) olmak üzere toplam 339 katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Katılımcılar için değerlendirme parametreleri sosyodemografik bilgi formu, fiziksel aktivite düzeyi, postüral düzgünlük ve algılanan stres düzeyidir. Sosyodemografik veriler; yaş, cinsiyet, meslek, boy, vücut ağırlığı, medeni durum, egzersiz alışkanlığı gibi katılımcıların tanımlayıcı özelliklerini içeren araştırmacılar tarafından oluşturulan sosyodemografik bilgi formu kullanılarak alınmıştır. Fiziksel aktivite düzeyi“Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi”(UFAA) ile, postür“New York Postür Değerlendirmesi”(NYPD) ile, algılanan stres düzeyi ise“Algılanan Stres Düzeyi Ölçeği”(ASÖ) ile değerlendirilmiştir. İstatistiksel analiz sonuçlarına bakıldığında, sağlık çalışanları ve öğretmenler arasında fiziksel aktivite düzeyini gösteren toplam Met puanı (p=,452>0,05) ve postür puanı (p=,629>0,05) arasında fark bulunamamıştır. Fakat Algılanan Stres Ölçeği Puanı istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde farklılık göstermektedir (p=,000
Özet (Çeviri)
This study was planned to compare the physical activity level, postural correctness and perceived stress level of health workers and teachers. The research was carried out with a total of 339 participants, including 117 health workers (34.5%) and 222 teachers (65.5%). Evaluation parameters for the participants were sociodemographic information form, physical activity level, postural smoothness, and perceived stress level. Sociodemographic data; The data were collected using the sociodemographic information form created by the researchers, which included the descriptive characteristics of the participants such as age, gender, occupation, height, body weight, marital status, and exercise habits. Physical activity level evaluated by the“International Physical Activity Questionnaire”(IPAQ), posture was determined by the“New York Posture Test”(NYPD), and the perceived stress level was determined by the“Perceived Stress Level Scale”(PSS). Looking at the results of the statistical analysis, the total Met score (p=.452>0.05) and the posture score (p=.629>0.05), which indicate the level of physical activity, no difference was found between health workers and teachers. However, the Perceived Stress Scale Score differs statistically significantly (p=.000