Öğretmenlerin iş-boş zaman çatışması durumlarının iş performansı üzerine etkisi
The impact of teachers' work-leisure conflict on job performance
- Tez No: 944328
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Modern iş hayatı, bireylerin ekonomik, sosyal ve psikolojik boyutlarını şekillendiren önemli bir olgu olarak değerlendirilmektedir. Yoğun iş talepleri ve değişen dinamikler, bireylerin boş zaman anlayışlarını yeniden tanımlamalarını zorunlu kılmaktadır. Artan iş yükü ve boş zaman kavramının belirsizleşmesi özellikle öğretmenler, sağlık çalışanları ve akademisyenler gibi yoğun tempolu meslek gruplarında iş-boş zaman çatışmasını tetiklemektedir. Öğretmenlerin farklı çalışma koşulları, iş ve boş zaman ayrımını etkili bir şekilde yönetmelerini zorunlu hale getirmektedir. Bu çalışmanın amacı öğretmenlerin iş-boş zaman çatışması durumlarının iş performansı ve performansın alt boyutları üzerindeki etkilerini belirlemek ve aynı zamanda öğretmenlerin sosyo-demografik özelliklerinin iş-boş zaman çatışması ve iş performansı üzerindeki farklılıklarını ortaya koymaktır. Nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeline dayalı olarak gerçekleştirilen bu araştırmada, saha çalışması kapsamında anket tekniği kullanılarak veriler toplanmış ve SPSS programı ile analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular, iş-boş zaman çatışmasının öğretmenlerin iş performansı üzerinde belirgin bir olumsuz etki yarattığını, özellikle görev performansı, bağlamsal performans ve uyumsal performans alt boyutlarının bu çatışmadan olumsuz etkilendiğini ortaya koymuştur. Bu durum, yoğun iş temposu, artan iş talepleri ve esnek olmayan çalışma saatleri nedeniyle öğretmenlerin boş zamanlarını etkili bir şekilde değerlendirememesi nedeniyle fiziksel ve zihinsel sağlık sorunlarıyla karşılaştığını ve bu sorunların stres, tükenmişlik ve yorgunluk gibi durumları yol açabileceğini savunmaktadır. Literatürdeki çalışmalar da iş-boş zaman çatışmasının öğretmenlerin iş motivasyonu, mesleki tatmini ve genel verimliliği üzerinde olumsuz etkiler yarattığını desteklemekte ve bu tür çatışmaların hem bireysel refahı hem de eğitim sisteminin genel etkinliğini olumsuz etkilediği fikrini güçlendirmektedir.
Özet (Çeviri)
Modern work life is considered a significant phenomenon that shapes the economic, social, and psychological dimensions of individuals. Intense job demands and changing dynamics necessitate the redefinition of individuals' understanding of leisure, while increased workloads and the ambiguity of the concept of leisure particularly trigger work-leisure conflict in high-pressure professions such as teachers, healthcare workers, and academics. The varying working conditions of teachers make it essential for them to manage the distinction between work and leisure effectively. Accordingly, this study aims to determine the effects of teachers' work-leisure conflict on job performance and its sub-dimensions, as well as to identify the differences in work-leisure conflict and job performance based on teachers' socio-demographic characteristics. Conducted using the relational survey model, a quantitative research method, this study collected data through surveys and analyzed them using the SPSS software. The findings revealed that work-leisure conflict has a significant negative impact on teachers' job performance, particularly affecting the sub-dimensions of task performance, contextual performance, and adaptive performance. This situation suggests that due to the heavy workload, increasing job demands, and inflexible working hours, teachers face difficulties effectively utilizing their leisure time, leading to physical and mental health issues, which may in turn result in stress, burnout, and fatigue. Studies in the literature also support the argument that work-leisure conflict negatively affects teachers' job motivation, job satisfaction, and overall productivity, reinforcing the idea that such conflicts adversely impact both individual well-being and the overall efficiency of the education system.