Uşaq bağçası ilə ailələrin əlaqə strategiyalarının reallaşdırılması yolları
Ana okullarla (kreşlerle) ailelerin stratejilerinin gerçekleştirilme yolları
  1. Tez No: 867607
  2. Yazar: LAMİYA TAŞGÜLÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M.İ.İLYASOV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Azerbaycan Devlet Pedagoji Üniversitesi
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Okul Öncesi Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Özet Araştırmamız aşağıdaki sonuçlara ulaşmamızı sağlar: 1. Okul öncesi eğitim kurumlarıyla aile bağı olmadan okul öncesi çocukların eğitim ve öğretimi alanında başarıya ulaşmak mümkün değildir. Anaokullarında eğitim ve öğretim süreçleri, özel pedagojik eğitim almış uzmanlar tarafından planlandığı, organize edildiği ve yürütüldüğü için aileye yardımcı olmalı, eğitim ve öğretim çalışmalarını etkin kılmaya çalışmalıdır. 2. Okul öncesi eğitim kurumları ile aile arasındaki ilişkinin önünde bir takım görevler vardır. Bu iki taraf arasındaki temas sadece çocukları anaokuluna götürmekle sınırlı kalmamalıdır. Buna gerçek bir pedagojik ilişki denemez. Okul öncesi eğitim kurumları ebeveynlerle düzenli iletişim halinde olmalı ve onlara pedagojik eğitim konusunda yardımcı olmalıdır. Bunun için çeşitli iletişim biçimlerinin kullanımına geniş yer verilmelidir. Veli toplantıları, özel görüşmeler, açık günler, veli günü vb. Bu konuda alınan önlemler oldukça faydalıdır. 3. Okul öncesi eğitim kurumları ile aile arasındaki ilişki önemli bir pedagojik sorundur. Bu sorunun çözümü doğası gereği pedagojik olmalıdır. Bunun için ilişkinin faydalı olması gerekir. Anaokulu çalışanları ebeveynlerle gerçekten işbirliği yapmalıdır. En basit sorularına bile cevap verebilmeli, ebeveynlerin çocuklarla nasıl çalıştığını öğrenmeli ve onlara pedagojik yardım sağlayabilmelidirler. Tüm ebeveynler pedagojiyi, psikolojiyi bilmiyor ve çocukların yetiştirilmesinde pedagojik etkilerin ne olduğunun farkında değil. Bu da bazı hatalara neden oluyor. Okul öncesi eğitim kurumları aileye bu konuda yardımcı olmalıdır. 4. Ailelerle işbirliğine yönelik stratejiler“Okul Öncesi Eğitim Programı (Müfredat)”nda kapsamlı bir şekilde ortaya konmuştur. Bu kavramsal belge, aile iletişim stratejilerinin okul öncesi eğitim kurumlarıyla uygulanma olanaklarını belirleyebilecek bir belgedir. Burada belirtilen tüm yönlendirmelerin eğitim kurumları tarafından bir an önce gerçekleştirilmesi gerekmektedir. 5. Okul öncesi eğitim kurumlarının aile ile ilişkisinin hakkında bir takım pedagojik koşulları vardır. Bu koşullara uyum sağlanması her iki kurum arasında ilişkinin daha da sıkı olmasına neden olan etkenlerdir. Bunlar özellikle aşağıdakilerden oluşmaktadır: 1. Ebeveynlerin pedagojik eğitimi; 2. Ailede oluşabilecek olumsuz etkilerin ortadan kaldırılması; 3. Aile yetiştirilmesinde vb. hataların ortadan kaldırılması. 4. Çocukların eğitim ve öğretiminde okul öncesi eğitim kurumları ile aile arasındaki ilişkiye yönelik bir takım stratejiler ve bu stratejileri uygulama yolları bulunmaktadır. Bunlar başlıca çocukların zihinsel eğitimi ve öğretimi, ahlaki niteliklerin yetiştirilmesi, çevre eğitimi ve okula hazırlık gruplarıyla yürütülen stratejilerdir. 5. Anaokulu ile aileler arasındaki iletişim stratejilerinin gerçekleştirilmesi, entelektüel niteliklerin geliştirilmesi açısından oldukça önemlidir. Bu önemli olduğu kadar da zordur. Bu nedenle ailelerin ve okul öncesi eğitim kurumlarının karşılıklı yardımı çok gereklidir. Anaokulu öğretmenleri ve ebeveynleri, gerekliliklere yaklaşarak ve belirlenen stratejileri izleyerek bu süreci başarabilirler. 6. Ahlaki niteliklerin oluşumunda anaokulu ve aile iletişimi stratejilerini uygulamanın birçok yolu vardır. Ahlaki niteliklerin pek çok yönü ve geniş bir içeriği vardır. Çocuklarda Vatanseverlik, hümanizm, karşılıklı saygı, anne-baba sevgisi, vatanı koruma, işe, işçilere, bakıma saygı vb. Bu niteliklerin temelleri çocukluktan itibaren atıldığı için bu yönelimlerin ciddiye alınması ve okul öncesi eğitim kurumu ile aile onların oluşumuna çalışmalıdır; 7. Fiziksel niteliklerin geliştirilmesi, çocukların sağlık ve güvenliğinin korunmasında anaokulla ailelerin birge stratejilerinin uygulanmasında geniş firsatlar bulunmaktadır. Temel konulardan biri, fırsatları etkili bir şekilde kullanarak çocuklarda bir takım niteliklerin oluşmasını sağlamak; 8. Çocukların estetik eğitimi onların kişilik olarak kapsamlı gelişiminin ayrılmaz bir parçasını oluşturmaktadı. Bu, gelişimine çocukluktan itibaren başlanması ve daha sonra da devam etmesi gereken eğitimin ayrılmaz bir parçasıdır.Çocuklarda türlü kaynaklardan, doğal güzelliklerden, güzel sanatın türlü alanlarına ciddi yaklaşımda bulunulmalıdır. Bu durumda ailenin ve okul öncesi eğitim kurumunun işbirliğine ve birlikte çalışmasına ciddi bir ihtiyaç ortaya çıkmaktadır. Okul öncesi kurumlar bu alanda ailelere yakın yardım sağlamalı; 9. Çevre eğitiminin organizasyonunda anaokulları ve ailelerin iletişim stratejilerini uygulamanın çeşitli yolları vardır. Bunların etkin kullanımı çocuklarda birçok olumlu özelliğin oluşmasına, doğayı, havayı, suyu, çevreyi koruma ve güzelleştirme istek ve ilgisinin oluşmasına neden olur. 10. Okul öncesi gruplarında anaokulu ile aile arasındaki iletişim olanaklarından yararlanmak çok önemlidir. Hem ailelerin, hem ebeveynlerin, hem okul öncesi eğitim kurumlarının, hem de okulların devletin menfaati adına bu konuda ciddi bir yaklaşım sergilemesi gerekiyor.
Özet (Çeviri)
Summary Our research allows us to reach the following conclusions: 1. It is not possible to achieve success in the field of education and training of pre-school children without family ties with pre-school education institutions. Since education and training processes in kindergartens are planned, organized and carried out by experts who have received special pedagogical training, they should help the family and try to make education and training activities effective. 2. The relationship between pre-school education institutions and the family has a number of tasks. Contact between these two parties should not be limited to just taking children to kindergarten. This cannot be called a real pedagogical relationship. Preschool educational institutions should be in regular contact with parents and assist them with pedagogical training. For this purpose, the use of various forms of communication should be given ample space. Parent meetings, private meetings, open days, parent day etc. The measures taken in this regard are very useful. 3. The relationship between pre-school education institutions and the family is an important pedagogical problem. The solution to this problem must be pedagogical in nature. For this, the relationship must be beneficial. Kindergarten staff should really cooperate with parents. They should be able to answer even the simplest questions, learn how parents work with children and provide them with pedagogical assistance. Not all parents know pedagogy, psychology and are aware of what pedagogical influences are in the upbringing of children. This causes some errors. Preschool education institutions should help the family in this regard. 4. Strategies for cooperation with families are laid out comprehensively in the“Preschool Education Program (Curriculum)”. This conceptual document is a document that can determine the possibilities of implementing family communication strategies with pre-school education institutions. All guidance mentioned here should be carried out by educational institutions as soon as possible. 5. Preschool education institutions have some pedagogical conditions regarding their relationship with the family. Compliance with these conditions is the factor that causes the relationship between the two institutions to become even tighter. These consist in particular of: 1. Pedagogical training of parents; 2. Eliminating the negative effects that may occur in the family; 3. In raising family etc. elimination of errors. 4. There are a number of strategies and ways to implement these strategies regarding the relationship between pre-school education institutions and the family in the education and training of children. These are mainly strategies carried out by children's mental education and training, cultivation of moral qualities, environmental education and school preparation groups. 5. Implementing communication strategies between the kindergarten and families is very important in terms of developing intellectual qualities. This is as difficult as it is important. Therefore, mutual assistance of families and pre-school educational institutions is very necessary. Kindergarten teachers and parents can achieve this process by approaching the requirements and following the established strategies. 6. There are many ways to apply kindergarten and family communication strategies in the formation of moral qualities. Moral qualities have many aspects and a broad content. Patriotism, humanism, mutual respect, love for parents, protecting the homeland, respect for work, workers, care, etc. in children. Since the foundations of these qualities are laid since childhood, these tendencies should be taken seriously and the pre-school education institution and the family should work on their formation; 7. There are ample opportunities to implement joint strategies between kindergartens and families in improving physical qualities and protecting the health and safety of children. One of the main issues is to ensure the formation of certain qualities in children by using opportunities effectively; 8. Aesthetic education of children forms an integral part of their comprehensive development as a personality. This is an integral part of education, the development of which should begin from childhood and continue afterwards. Children should be treated seriously from various sources, natural beauties, and various fields of fine art. In this case, a serious need arises for the cooperation and collaboration of the family and the pre-school education institution. Preschool institutions should provide close assistance to families in this area; 9. There are various ways to apply communication strategies of kindergartens and families in the organization of environmental education. Their effective use causes many positive characteristics in children and the desire and interest to protect and beautify nature, air, water and the environment. 10. It is very important to benefit from communication opportunities between the kindergarten and the family in preschool groups. Both families, parents, pre-school education institutions and schools need to take a serious approach on this issue for the benefit of the state.