Bedensel engelli sporcularda 6 haftalık kuvvet antrenmanlarının bazı kuvvet parametrelerine ve vücut kompozisyonuna etkisi
The effect of 6-week strength training on some strength parameters and body composition in physically disabled athletes.
  1. Tez No: 807984
  2. Yazar: HAFİZE ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN AKKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 35
Özet
Bu araştırmanın amacı bedensel engelli sporcularda 6 haftalık kuvvet antrenmanlarının bazı kuvvet parametrelerine ve vücut kompozisyonuna etkisinin incelenmesidir. Araştırmaya, yaşları 18-45 arasında değişen, 7 erkek ve 3 kadın olmak üzere toplam 10 kişilik bedensel engelli halter milli takım sporcusu katılmıştır. Benç press hariç her hareketin 6 TM kuvvetini tespit etmek amacıyla deneklerin kaldırabilecekleri tahmini ağırlık belirlenerek 6 TM de yapmaları istendi. Kaldırdıkları ağırlığa ve hissettikleri zorluk derecesine göre 2.5-5 kg eklenerek hareketi tekrar yapmaları sağlanarak 6 TM değerleri elde edildi. Araştırma grubuna, Benç press hareketi, 1T üzerinden antrenman yapıldı, diğer hareketlerde; dar benç, üst göğüs press, biceps curls, bilek çalışması, tek kol triceps çalışması, shoulder back press, shoulder front press, dumbell yana açış, ön omuz çalışması, dumbell press, dumbell pullower, tek kol dumbell çekiş, upright rown, dumbell shrug hareketlerinden oluşan 6 haftalık piramidal antrenman programı uygulandı. Bu amaç doğrultusunda, araştırmada bedensel engelli sporcuların üzerinde gerçekleştirilmiş ve kuvvet parametreleri ile vücut kompozisyonları ölçülmüştür. Shapiro-Wilk testi ve bağımlı örneklem t-testiyle ön test ve son test bulguları analiz edilerek sporcuların vücut yağ yüzdelerinde önemli azalma tespit edildi. Sonuç olarak sporcuların kuvvet değişkenlerinde deneme/antrenman anlamlı değişme olmadığı tespit edildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the effects of 6-week strength training on some strength parameters and body composition in physically disabled athletes. A total of 10 professional national team athletes, aged between 18-45, physically disabled weightlifters, 7 men and 3 women, participated in the research. In order to determine the 6 TM force of each movement except the bench press, the estimated weight that the subjects could lift was determined and they were asked to do it in 6 TM. 6TM values were obtained by adding 2.5-5 kg to the weight they lifted and the level of difficulty they felt, allowing them to repeat the movement. The research group was trained on the Bench press movement, 1T, in other movements; narrow bench, upper chest press, biceps curls, wrist work, single arm triceps work, shoulder back press, shoulder front press, dumbbell sway, front shoulder workout, dumbbell press, dumbbell pullower, single arm dumbbell pull, upright rown, dumbbell shrug A 6-week pyramidal training program was applied. For this purpose, the research was carried out on physically disabled athletes and their strength parameters and body compositions were measured. By analyzing the pre-test and post-test findings with the Shapiro-Wilk test and dependent sample t-test, a significant decrease was found in the body fat percentages of the athletes. As a result, it was determined that there was no significant change in the strength variables of the athletes during trial/training.