Kuvvet antrenmanlarında farklı set metotlarının uyku mimarisi ve oksijen saturasyonuna etkileri
Effects of different set methods on sleep architecture and oxygen saturation in strength training
  1. Tez No: 807989
  2. Yazar: ONUR DEMİRARAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHTİYAR ÖZÇALDIRAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Sağlık Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışmanın amacı; kuvvet antrenmanı set metotlarından klasik/geleneksel set (KS) ve cluster set (CLS) konfigürasyonlarının, uyku mimarisi ve uyku halinde oksijen saturasyonuna (SpO₂) olan etkilerinin araştırılmasıydı. Araştırmanın katılımcıları; rekreasyonel aktif, uyku problemi olmayan, on dört sağlıklı erkek (yaş: 22,41±2,38 yıl; boy:177,79±6,55 cm; kilo: 77,15±12,65 kg) gönüllülerden oluşmaktaydı. Testler başlamadan önce katılımcıların; sirkadiyen ritmleri (puan: 51,29±6,01), günlük kalori ihtiyaçları (2886,54±310,11 kal.), durumluk ve süreklilik kaygıları (STAI-TX1, STAITX2), uyku kaliteleri (PSQI) belirlendi. Katılımcılar üç farklı gece; kontrol uykusu, KS uykusu ve CLS uykusu uygulamalarına bilgisayar tabanlı randomizasyon yazılımı ile atandı. Uygulamalar arasında 72±24 saat ara verildi. Her uyku öncesi STAI-TX1 ve STAI-TX2 tekrarlandı. Kuvvet antrenmanları tek seans uygulandı ve şiddetin belirlenmesinde 10 TM metodu kullanıldı. KS direnç antrenmanı uygulaması; %85 şiddet, 4 set 6 tekrar uygulandı. Set ve hareket araları için 3 dakika dinlenme verildi. CLS direnç antrenmanı ise; %85 şiddet, 4 set (3x2) tekrar, tekrarlar arası 30 saniye, set arası ve hareket araları için 3 dakika dinlenme verilerek uygulandı. Antrenmanlarda; smith machine frontal squat, bench press, lat pull down machine, cable face pull, barbell preacher curl ve triceps push down hareketleri uygulandı. Egzersiz öncesi ve sonrası kan alınarak kan laktat farkları (ΔkLA) KS için 5,62±1,72 mmol·L-1, CLS için 3,11±0,90 mmol·L-1 olarak belirlendi. Direnç antrenmanı uygulamalarının ardından 23:00–07:00 saatleri arasında, uyku kliniğinde, uyku mimarisi ve SpO₂ analizleri polisomnografi ile yapıldı. Bulgularımıza göre sonuçların ikili karşılaştırmalarında kontrol uykusu, KS uykusu ve CLS uykusunda hiçbir parametrede anlamlı fark bulunamadı (p>0,05). KS konfigürasyonu CLS'ye kıyasla toplam uyku süresi (TST), nrem-2 süresi (N-2), nrem-3 süresi (N-3), rem süresi (R), uyku başlangıç gecikmesi (SOL), nrem-1 uykusu gecikmesi (N-1L), nrem-2 uykusu gecikmesi (N-2L) parametrelerinde daha iyi sonuçlar vermesine rağmen istatistiksel olarak birbirine benzer düzeydeydi. Diğer yandan, CLS konfigürasyonundan KS'ye kıyasla; uyku verimi (SE), rem uykusu gecikmesi (RL), uyanıklık (W), uykudan sonraki uyanma süresi (WASO) ve periyodik bacak hareketleri bozukluğu (PLMS) parametrelerinde istatistiksel olarak anlamlı olmayan düzeyde daha iyi sonuçlar elde edildi. Sonuç olarak direnç antrenmanlarında kullanılan KS ve CLS konfigürasyonları, uyku problemi olmayan rekreasyonel aktif erkeklerde, uyku mimarisi ve uyku halinde SpO2 değerlerinde, istatistiksel olarak anlamlı farklılık yaratmadı.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the effects of classical/traditional set (KS) and cluster set configurations (CLS), which are among strength training set methods, in sleep architecture and oxygen saturation (SpO₂) during sleep. The participants are consisted of fourteen healthy male volunteers (age: 22.41±2.38 years; height:177.79±6.55 cm; weight: 77.15±12.65 kg) who were recreationally active and had no sleep problems. Before the tests started, the participants'; circadian rhythm (score: 51.29±6.01), daily calorie needs (2886.54±310.11 cal.), state - trait anxiety score (STAI-TX1, STAITX2), sleep quality (PSQI) were determined. Participants in three different nights were assigned to the interventions of control sleep, KS sleep, and CLS sleep with computerbased randomization software. There was a 72±24 hours break between interventions. STAI-TX1 and STAI-TX2 were repeated before each sleep. Each strength training was applied in a single session and the 10 RM method was used to determine the intensity. KS resistance training was applied at 85% intensity, as 4 sets of 6 repetitions. 3 minutes rest was given between sets and movements. CLS resistance training was performed with 85% intensity, 4 sets (3x2) repetitions, 30 seconds between repetitions, 3 minutes rest between sets and movements. In the training, smith machine frontal squat, bench press, lat pull-down machine, cable face pull, barbell preacher curl and triceps pushdown movements were applied. The differences in blood lactate (ΔkLA) with blood draw before and after exercise were determined as 5.62±1.72 mmol·L-1 for KS and 3.11±0.90 mmol·L-1 for CLS. After the resistance training interventions, sleep architecture and SpO₂ analyzes were performed by polysomnography between 23:00 and 07:00 hours in the sleep clinic. According to our results, no significant difference was found in any parameter in control sleep, KS sleep and CLS sleep (p>0.05). Although the KS configuration gave better results in total sleep time (TST), nrem-2 time (N-2), nrem-3 time (N-3), rem time (R), sleep onset latency (SOL), nrem-1 sleep latency (N-1L), nrem-2 sleep latency (N-2L) parameters compared to CLS, they were statistically similar. On the other hand, CLS configuration compared to KS in sleep efficiency (SE), rem sleep's latency (RL), wakefulness (W), wake after sleep onset (WASO) and periodic limb movement of sleep (PLMS) parameters better results were obtained at a statistically insignificant level. In conclusion, the KS and CLS configurations used in resistance training did not make a statistically significant difference in sleep architecture and SpO2 values during sleep in recreationally active men without sleep problems.