Kilis Devlet Hastanesine başvuran ve anti HCV pozitif saptanan hastalarda HCV RNA ve genotip dağılımının araştırılması
Investigation of HCV RNA and genotype distribution in the patients who consult kilis state hospital and anti HCV of whom is detected positive
- Tez No: 808009
- Danışmanlar: PROF. DR. TEKİN KARSLIGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu araştırmada Kilis Devlet Hastanesine başvuran ve anti HCV pozitif saptanan hastalarda HCV RNA ve genotip dağılımının araştırılması amaçlanmıştır. Araştırmanın amacı doğrultusunda Kilis Devlet Hastanesi'ne başvurup hepatit panelleri istemiyle kan örneği alınan ve anti-HCV pozitif tespit edilen 104 hastanın serumları toplanarak çalışılıncaya kadar -80°C de saklanmıştır. Anti HCV'leri ELISA yöntemiyle (Architect i2000, Abbott, Almanya) pozitif saptanan numunelerde Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Hastanesi Tıbbi Mikrobiyoloji laboratuvarında HCV RNA araştırıldı. HCV RNA pozitif saptanan 61 örnekte üretici firmanın önerileri doğrultusunda, (Qiagen, Hilden Almanya) genotip çalışıldı. Altmış bir örneğin üçünde belirgin bir genotip saptanamadı. Genotip saptanan 58 hastanın 31'i (%53.4) kadın, 27'si (%46.6) erkek olup, 27'sinin (%46.6) Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı, 31'inin (%53.4) ise yabancı Uyruklu olduğu görüldü. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan 27 kişide etkin olarak Tip 1b (%40.7), yabancı uyruklu 31 kişide ise en fazla görülen genotipin Tip 4 (%64.5) olduğu saptandı. Genotip dağılımının cinsiyet ile anlamlı bir farklılığı olmadığı saptandı. Baskın tipler olan Tip 1 ve Tip 4'ün ileri yaşlarda daha yüksek oranlarda olduğu görüldü. Çalışmada elde edilen bulgular, yabancı uyruklularda Tip 4 ve Tip 5'in daha fazla olduğunu göstermektedir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarında ise Tip 1b'nin sık olduğu görülmektedir. Bu da, bölgedeki mültecilerin hastalığı kendi ülkelerinden getirdiğini düşündürmektedir. Çalışmamız, yabancı uyruklu kişilerdeki genotip dağılımını göstermesi açısından önemlidir. Yine tedavi rejimlerinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarında daha dikkatli planlanmasının gerekliliğini gözler önüne sermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the distribution of HCV RNA and genotype in patients who applied to Kilis State Hospital and were found to be anti-HCV positive. In line with the purpose of the study, the sera of 104 patients who applied to Kilis State Hospital, whose blood samples were taken with the request of hepatitis panels and who were found to be anti-HCV positive, were collected and stored at -80°C until they were studied. HCV RNA was investigated in Gaziantep University Şahinbey Hospital Medical Microbiology laboratory in samples whose anti HCVs were found positive by ELISA method (Architect i2000, Abbott, Germany). Genotype was studied in 61 samples with positive HCV RNA (Qiagen, Hilden Germany) in accordance with the recommendations of the manufacturer. No specific genotype could be detected in three of 61 samples. Of 58 patients with genotype, 31 (53.4%) were female, 27 (46.6%) were male, 27 (46.6%) were Turkish citizens and 31 (53.4%) were foreign nationals. It was determined that Type 1b (40.7%) was the most common genotype in 27 Turkish citizens and Type 4 (64.5%) in 31 foreign nationals. It was determined that the genotype distribution did not differ significantly with gender. It was observed that the dominant types, Type 1 and Type 4, were at higher rates in older ages. The findings obtained in the study show that Type 4 and Type 5 are more common in foreign nationals. It is seen that Type 1b is common in Turkish citizens. This suggests that the refugees in the region brought the disease from their own countries. Our study is important in terms of showing the genotype distribution in foreign nationals. It also reveals the necessity of more careful planning of treatment regimens for Turkish citizens.