Yırtıklı retina dekolmanında skleral çökertme ve skleral çökertme ile kombine pars plana vitrektomi uygulanan olgularda cerrahi sonuçlarımız
Surgical outcomes of scleral buckling and scleral buckling plus pars plana vitrectomy for rhegmatogenous retinal detachment
  1. Tez No: 808008
  2. Yazar: CEYDA ERİŞTİ BÖLÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN GÖKHAN GÜRELİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Amaç: Yırtıklı retina dekolmanı nedeniyle skleral çökertme ve pars plana ile kombine skleral çökertme cerrahisi geçiren olguların; genel özelliklerini, değerlendirmek, fonksiyonel ve anatomik başarı oranları ve bunlar üzerine etkili faktörleri incelemek ve klasik skleral çökertme cerrahisinin önemini hatırlatmak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları'nda Ocak 2002- Aralık 2022 tarihleri arasında yırtıklı retina dekolmanı nedeniyle skleral çökertme ve pars plana ile kombine skleral çökertme cerrahisi geçiren olguların verileri retrospektif olarak incelendi. Demografik veriler görme keskinliği, ön segment ve arka segment muayene bulguları, intraoperatif ve postoperative özellikler, nüks ve PVR gelişimi değerlendirildi. Bulgular: Olgular primer YRD, travmatik RD, dejeneratif miyopi hastalarda gelişen YRD, herediter vitreoretinopati hastalarında gelişen YRD ve pediatrik YRD olmak üzere beş grupta incelendi.
Özet (Çeviri)
Objective: The objective of this study is to assess the demographic characteristics, functional and anatomical success rates, as well as the influential factors of patients who underwent scleral buckling surgery alone or in combination with pars plana vitrectomy for the management of retinal detachment caused by retinal tears. Furthermore, the significance of traditional scleral buckling surgery will be emphasized. Methods: A retrospective analysis was conducted on the data of patients who underwent scleral buckling surgery, either as standalone or combined with pars plana vitrectomy, at the Department of Ophthalmology, Gazi University Faculty of Medicine, between January 2002 and December 2022. The evaluation encompassed demographic characteristics, visual acuity measurements, findings from anterior and posterior segment examinations, intraoperative and postoperative features, recurrence rates, and the development of proliferative vitreoretinopathy (PVR). Results: The cases were categorized into five groups: primary rhegmatogenous retinal detachment (RRD), traumatic RRD, RRD in degenerative myopia patients, RRD in hereditary vitreoretinopathy patients, and pediatric RRD. In the SB group, the mean age of primary RRD cases was 48.1 ± 16.2 (18-79) years, whereas in the combined surgery group, it was 56 ± 14.8 (18-85) years.