Beden eğitimi ve spor öğretmen adaylarının sosyal öz yeterlikleri ile liderlik düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between social self-efficiency and leadership levels of physical education and sports teachers
  1. Tez No: 808015
  2. Yazar: GİZEM NAZLI SAVTEKİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GİZEM KARAKAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu araştırmanın temel amacı beden eğitimi ve Spor öğretmen adaylarının sosyal öz yeterlikleri ile liderlik düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırma ilişkisel tarama modelinde desenlenmiştir. Araştırmanın örneklemini Kocaeli Üniversitesi ile Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Beden Eğitimi ve Spor bölümünde öğrenim gören 329 öğretmen adayı oluşturmaktadır. Beden eğitimi ve spor öğretmen adaylarının kişisel bilgileri 'Demografik Bilgi Formu' ile elde edilirken araştırmada öğretmen adaylarının sosyal öz yeterliklerini belirlemek amacıyla Smith-Betz (2000) tarafından geliştirilen Türkçe'ye Özbay ve Palancı (2001) tarafından uyarlanan Sosyal Öz Yeterlik Algısı Ölçeği, Liderlik düzeylerini belirlemek amacıyla Türkçe'ye Cemaloğlu (2007) tarafından uyarlanan Çok Faktörlü Liderlik Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen verilerde ikili karşılaştırma için bağımsız gruplar t testi, ikiden fazla olan karşılaştırmalar için ise tek yönlü varyans analizi (One-Way ANOVA), sosyal öz yeterlik ve liderlik arasındaki ilişkiye dair korelasyon analizi ve dönüşümcü liderlik, iş gördürücü liderlik ve liderlik davranışlarının Sonuçları alt boyutlarının Sosyal Özyeterlilik üzerine etkilerine ait değerleri tespit etmek için regresyon analizi tekniklerinden faydalanılmıştır. Araştırmada anlamlılık düzeyi .05 olarak kabul edilmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre beden eğitimi ve spor öğretmen adaylarının sosyal öz yeterlik ve liderlik puanları yüksek düzeyde bulunmuştur. Sosyal öz yeterlikleri ile liderlik düzeyleri arasındaki ilişki istatistiksel açıdan anlamlı olmakla birlikte pozitif yönlü bulunmuştur. Öğretmen adaylarının liderlik düzeylerinin sosyal öz yeterlik düzeylerini %47 oranında açıkladığı saptanmıştır. Beden eğitimi ve spor öğretmen adaylarının sosyal öz yeterlikleri ile liderlik düzeylerinde cinsiyet, yaş, okudukları sınıf, lisans durumu, çalışma durumu ve yerleşim yeri değişkenleri açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılık tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to examine the relationship between social self-efficacy and leadership levels of physical education teacher candidates. The research was designed in relational screening model. The sample of the research consists of 329 teacher candidates studying at Kocaeli University and Sakarya University of Applied Sciences, Faculty of Sport Sciences, Department of Physical Education and Sports. While the personal information of physical education and sports teacher candidates was obtained with the 'Demographic Information Form', the Social Self-Efficacy Perception Scale, which was developed by Smith-Betz (2000) and adapted into Turkish by Özbay and Palancı (2001), in order to determine the social self-efficacy of teacher candidates in the research. The Multi-Factor Leadership Scale adapted to Turkish by Cemaloğlu (2007) was used to determine the level of In the data obtained in the study, independent groups t-test for pairwise comparison, one-way analysis of variance (One-Way ANOVA) for comparisons with more than two, Correlation Analysis of the Relationship Between Social Self-Efficacy and Leadership, and Results of Transformational Leadership, Enforcement Leadership and Leadership Behaviors Regression analysis techniques were used to determine the values of the effects of sub-dimensions on Social Self-Efficacy. The significance level in the study was accepted as .05. According to the findings obtained from the research, social self-efficacy and leadership scores of physical education and sports teacher candidates were found to be high. Although the relationship between social self-efficacy and leadership levels was statistically significant, it was found to be positive. It was determined that the leadership levels of teacher candidates explained their social self-efficacy levels by 47%. When the social self-efficacy and leadership levels of physical education and sports teacher candidates differ according to the independent variables, it was determined that the social self-efficacy and leadership of the teacher candidates differed statistically in terms of these variables. In addition, a statistically significant difference was found in terms of gender, age, class of education, income status, undergraduate status, employment status and settlement variables of the Physical Education and Teacher Candidates.