Beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin etik değerlere yatkınlık durumları ile kişisel değerleri bazı değişkenler açısından incelenmesi
An investigation of physical education and sports teachers' susceptibility to ethical values and personal values in terms of some appearances
- Tez No: 808014
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VAHİT ÇİRİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Sosyoloji, Spor, Psychology, Sociology, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışma ile beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin etik değerlere yatkınlık düzeyleri ile kişisel değerleri, bazı demografik sorulara verilen cevapların değerlendirilmesiyle benzer ya da farklı çıkan sonuçlar değerlendirmeye alınmıştır. Bu çalışma nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeline dayalı olarak yürütülmüştür. Çalışmaya Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde görev yapan 706 beden eğitimi ve spor öğretmeni katılmıştır. 67 sorudan oluşan anketi çevrimiçi ve telefon görüşmeleri yoluyla doldurup kaydetmişlerdir. Sonuçlar SPSS programıyla değerlendirilmiştir. Veri toplama süreci sonunda elde edilen nicel verilerin analizi betimsel ve ilişkisel veri analizi teknikleri kullanılarak yapılmıştır. Beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin etik değerlere yatkınlıkları ve kişisel değerlerini belirlemek için frekans (f), yüzde (%), ortalama (x̅) ve standart sapma (SS) değerlerinden yararlanılmıştır. İlişkisel veri analizi uygulanmadan önce elde edilen veri setinin homojenliğe bakılmış. Ayrıca verilerin normal dağılım gösterip göstermediğine ortalama, mod, medyan, çarpılık, basıklık ve Kolmogorov-Smirnov değerlerine bakılarak karar verilmiş ve bu bağlamda veri analizi süreci şekillendirilmiştir. Çalışma sonucunda farklı alt boyutlarda anlamlı farklılık tespit edilirken anlamlı farkın oluşmadığı alt boyutlar da tespit edilmiştir. Örneğin kadın beden eğitim ve spor öğretmenlerinin etik değerlere yatkınlıklarının ölçeğin genelinde ve alt boyutlarında daha yüksek olduğu görülmüştür. Aynı şekilde katılımcıların yaş değişkenine göre mesleki etik algılarına bakıldığında daha genç yaşta görev yapan beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin etik değerlere yatkınlıklarının fazla olduğu görülmüştür. Kıdem ve statü değişkenlerine bakıldığında ise katılımcılar arasında anlamlı fark yaratacak bulgulara rastlanmamıştır. Sonuç olarak; etik değerlere yatkınlık ve kişisel değerler envanterinin ortalama, medyan ve mod değerlerinin birbirine yakın olmadığı belirlenmiştir. Bunun yanında elde edilen verilerin çarpıklık ve basıklık değerleri -1,746 ile ,145 arasında değişmektedir.
Özet (Çeviri)
With this study, it was aimed to determine the predisposition levels of physical education teachers to ethical values. In addition, similar or different results were evaluated by evaluating the personal values questions asked to the teachers and some demographic questions. This study was conducted based on the relational screening model, one of the quantitative research methods. 706 physical education teachers working under the Ministry of National Education participated in the study. They filled and recorded the questionnaire consisting of 67 questions online and via telephone interviews. The results were evaluated with the SPSS program. The analysis of the quantitative data obtained at the end of the data collection process was carried out using descriptive and relational data analysis techniques. Frequency (f), percentage (%), mean (x̅) and standard deviation (SD) values were used to determine physical education teachers' tendency to ethical values and personal values. Before applying the relational data analysis, the homogeneity of the obtained data set was checked. In addition, it was decided whether the data showed a normal distribution or not by looking at the mean, mode, median, skewness, kurtosis and Kolmogorov-Smirnov values, and in this context, the data analysis process was shaped. As a result of the study, while a significant difference was found in different sub-dimensions, it was also determined that there was no significant difference. For example, it was observed that female physical education and sports teachers' predisposition to ethical values was higher in general and sub-dimensions of the scale. Likewise, when the professional ethics perceptions of the participants according to the age variable are examined, it is seen that the physical education and sports teachers who work at a younger age are more inclined to ethical values. Looking at the variables of seniority and status, no findings that would make a significant difference between the participants were found. In conclusion; it was determined that the mean, median and mode values of the ethical values and personal values inventory were not close to each other. In addition, the skewness and kurtosis values of the obtained data vary between -1,746 and ,145.