Beden eğitimi ve spor öğretmeni adaylarının öğretmenlik mesleğine ilişkin öz-yeterlik inançlarının incelenmesi
Investigate of teacher' self efficacy beliefs of physical education and sport teacher candidate's
  1. Tez No: 286573
  2. Yazar: ATİLAY SEÇKİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MAKBULE BAŞBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Öğretmen öz-yeterlik inancı öğretmenlerin mesleki başarısını önemli ölçüde etkileyen etmenler arasındadır. Bir öğretmen alanı ile ilgili ne kadar bilgi ve beceriye sahip olursa olsun; mesleğini iyi şekilde icra edeceğine ilişkin bir inancı yoksa o öğretmenin mesleğinde verimli olabileceği düşünülemez. Öğretmen öz-yeterliği beden eğitimi ve spor öğretmenleri için de en az diğer alanlar kadar önemlidir çünkü genel eğitimin tamamlayıcısı ve ayrılmaz bir parçası olan beden eğitimi aynı zamanda kişiliğin de eğitimidir. Bir öğretmenin sahip olduğu yeterliklerin oluşturulmasında en belirleyici rolü öğretmenin hizmet öncesi eğitimi oynamaktadır. Bu araştırmayla, beden eğitimi ve spor öğretmeni adaylarının öz-yeterlik inanç düzeylerini bazı değişkenlere göre incelemek ve öğretmen öz-yeterlik inançlarıyla, öğretmenlik mesleğine ilişkin tutumlar arasındaki ilişkiyi ortaya koymak amaçlanmaktadır. Araştırmanın örneklemini, farklı coğrafi bölgelerden 10 devlet üniversitesinde, 1. ve 4. sınıfta öğrenim gören toplam 558 beden eğitimi ve spor öğretmeni adayı oluşturmaktadır. Öğretmen adaylarına kişisel bilgi formu, öğretmenlik mesleğine ilişkin öz-yeterlik ölçeği ve öğretmenlik mesleğine yönelik tutum ölçeği uygulanmıştır. Verilerin istatistiksel analizinde aritmetik ortalama, pearson korelasyon katsayısı, tek yönlü anova ve t testinden yararlanılmıştır. Bulgulara göre, beden eğitimi ve spor öğretmeni adayların öz-yeterlik inançlarının ?oldukça yeterli? düzeyde olduğu tespit edilmiştir. Cinsiyete, sınıf düzeyine, anne eğitim düzeyine, spor branşının türüne göre öğretmen adaylarının öz-yeterlik inançlarının farklılaşmadığı, ancak, bölümü isteyerek seçme, baba eğitim düzeyi, düzenli spor yapma durumlarına göre anlamlı farklılıklar olduğu tespit edilmiştir. Öğretmenlik mesleğine ilişkin öz-yeterlik inancıyla, mesleğe ilişkin tutum arasında ise orta düzeyde pozitif bir ilişki olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Teacher self-efficacy belief is one of the factors influencing professional success of teachers significantly. Regardless of a teacher?s knowledge and skill in his field; if he does not believe he would practice his profession successfully, that teacher cannot be considered to be efficient in his profession. Teacher efficacy is significant for physical education and sports teachers as for other teachers, because physical education which is an integral part of and complementary for the general education is the education of the personality as well. The most significant role in establishing qualifications of a teacher is played by pre-service education of the teacher. The purposes of this study are to investigate self-efficacy esteem levels according to some variables and to suggest the relation between teacher self-efficacy esteem and attitudes toward the profession of teaching. The sample of survey consists of 558 physical education and sports teacher candidates under education in 1st and 4th grades at 10 state universities of different geographical regions. Personal information form, self-efficacy norm and attitude norm regarding teaching profession were applied to teacher candidates. ?Pearson Correlation? method was used to determine the relation between percent average variables, ?One Way ANOVA?, ?F test? and Independent Samples t Test? was used for intergroup comparison in statistical analyses of the data. According to the findings of the survey, self-efficacy levels of physical education and sports teacher candidates were determined to be ?highly sufficient?. It was determined that self-efficacy esteems of teacher candidates do not differentiate according to gender, grade level, mother?s education level, sports branch, but significant differences emerged according to, wilful selection of the department, father?s education level, status of regular exercising. A medium level positive correlation was found between self-efficacy esteem regarding the teaching profession and the attitude towards the profession.