Beden eğitimi öğretmeni adaylarının üst biliş düşünme becerileri, akademik özyeterlikleri ve öğretmenlik mesleğine yönelik tutumları
Metacognitive thinking skills, academic self-efficients and attitudes to the teaching profession of physical education teacher candidates
  1. Tez No: 719589
  2. Yazar: RABİA DAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ÜNLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Araştırma beden eğitimi öğretmen adaylarının üst biliş düşünme becerileri, akademik özyeterlikleri ve öğretmenlik mesleğine yönelik tutumlarını belirlemek gerçekleştirilmiştir. Araştırma örneklemini 2020-2021 eğitim-öğretim yılında Türkiye'nin farklı üniversitelerinde öğrenim gören 525 beden eğitimi öğretmen adayı oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama aracı olarak üst biliş düşünme becerisi ölçeği, akademik özyeterlik ölçeği ve öğretmenlik mesleğine yönelik tutum ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde betimsel istatistiklerin yanısıra, ikili karşılaştırmalarda bağımsız gruplar için T Testi, çoklu karşılaştırmalarda tek yönlü varyans analizi (Anova) ve farkın kaynağını belirlemek amacıyla Tukey testi kullanılmıştır. Araştırmada değişkenler arasındaki ilişkiyi belirlemede Pearson korelasyon katsayısı tekniği, değişkenlerin yordayıcılığını belirlemek amacıyla da çoklu doğrusal regresyon analizinden faydalanılmıştır. Beden eğitimi öğretmen adaylarının üst biliş düşünme beceresi ölçeğinin genelinden ve alt boyutlarında elde ettikleri ortalamaların yüksek olduğu tespit edilmiştir. Bunun yanında, beden eğitimi öğretmen adaylarının cinsiyet ve öğrenim gördükleri sınıf değişkeni açısından üst biliş düşünme becerileri düzeylerinde anlamlı bir farklılık olmadığı tespit edilmiştir. Yaş değişkeni ile üst biliş düşünme becerileri arasında anlamlı bir ilişkiye rastlanmazken beden eğitimi öğretmen adaylarının not ortalamaları ile üst biliş düşünme becerileri ölçeğinin karar verme boyutunda pozitif yönlü anlamlı bir ilişkiye rastlanmıştır. Araştırmada ayrıca, beden eğitimi öğretmen adaylarının akademik özyeterliklerinin orta düzeyde olduğu tespit edilmiştir. Cinsiyet ve öğrenim görülen sınıf değişkeni açısından akademik özyeterliklerinde anlamlı bir farklılık olmadığı görülmüştür. Beden eğitimi öğretmen adaylarının yaşları ile akademik özyeterlikleri arasında anlamlı bir ilişkiye rastlanmazken not ortalaması ile anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Beden eğitimi öğretmen adaylarının öğretmenlik mesleğine yönelik tutum ölçeğinin genelinden ve mesleğe yönelik kaygı boyutundan elde ettikleri ortalamaların orta düzeyde olduğu görülürken mesleğe yönelik sevgi boyutundan ise yüksek ortalamalar elde ettikleri belirlenmiştir. Beden eğitimi öğretmen adaylarının cinsiyet ve öğrenim gördükleri sınıf değişkeni açısından öğretmenlik mesleğine yönelik tutumlarında anlamlı bir farklılığa rastlanmamıştır. Ancak, beden eğitimi öğretmen adaylarının yaşları ve not ortalamaları ile beden eğitimi öğretmenlik mesleğine yönelik tutum ölçeğinin mesleğe yönelik sevgi ve ölçeğin genelinden elde ettikleri ortamalar açısından anlamlı bir ilişki saptanmıştır. Araştırmada ayrıca, beden eğitimi öğretmen adaylarının üst biliş düşünme beceri düzeyleri ile akademik özyeterlikleri ve öğretmenlik mesleğine yönelik tutumları arasında pozitif yönlü anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Bunun yanında; beden eğitimi öğretmen adaylarının üst biliş düşünme becerilerinin akademik özyeterlik düzeyleri ve beden eğitimi öğretmenlik mesleğine yönelik tutumları üzerinde anlamlı bir yordayıcı olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The study was carried out to determine the metacognitive thinking skills, academic self-efficacy and attitudes of physical education teacher candidates towards the teaching profession. The research sample consisted of 525 physical education teacher candidates studying at different universities in Turkey in the 2020-2021 academic year. In the study, metacognitive thinking skill scale, academic self-efficacy scale and attitude scale towards teaching profession were used as data collection tools. In the analysis of the data, besides descriptive statistics, T-Test for independent groups in pairwise comparisons, one-way analysis of variance (Anova) in multiple comparisons, and Tukey test to determine the source of the differences were used. In the study, Pearson correlation coefficient technique was used to determine the relationship between the variables, and multiple linear regression analysis was used to determine the predictors of the variables. It was determined that the physical education teacher candidates had higher averages the general and sub-dimensions of the metacognitive thinking skill scale. Additionaly, it was determined that there was no significant difference in the levels of metacognitive thinking skills of the physical education teacher candidates in terms of gender and the class level. While no significant relationship was found between the age variable and metacognitive thinking skills, a positive significant relationship was found between the average grade of physical education teacher candidates and the decision-making dimension of the metacognitive thinking skills scale. In the study, it was also determined that the academic self-efficacy of the physical education teacher candidates was at a moderate level. It was observed that there was no significant difference in academic self-efficacy in terms of gender and grade level. While no significant relationship was found between age and academic self-efficacy of physical education teacher candidates, a significant relationship was found with average grade. Physical education teacher candidates had moderate level avarege in the general of the attitude scale for the profession of physical education teaching and the sub-dimension of the concern about the profession while they had high averages from the sub-dimension of the affection for the profession. Additionally, no significant difference was found in the attitudes of physical education teacher candidates towards the physical education teaching profession in terms of gender and the class level. However, with the ages and grade point averages of physical education teacher candidates, a significant relationship was determined in terms whole of the attitude scale towards the physical education teaching profession and the sub-dimension of affection to the profession. In the study, it was also determined that there was a positive and significant relationship between the metacognitive thinking skill levels of physical education teacher candidates and their academic self-efficacy and attitudes towards the teaching profession. Besides; it was seen that the metacognitive thinking skills of physical education teacher candidates were a significant predictor of their academic self-efficacy levels and their attitudes towards the physical education teaching profession.