Prenatal maternal Covid-19 aşısının gebelik sonuçları üzerine etkisi
Effect of prenatal maternal Covid-19 vaccine on pregnancy outcomes
- Tez No: 808030
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT DEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Covid-19, 2019 yılında ortaya çıkan ve kısa sürede dünya çapında büyük sağlık sorunlarına yol açan bulaşıcı bir hastalıktır. Asemptomatik hastalıktan septik şok ve multiorgan yetmezliğine gidebilecek klinik tablolarla seyretmektedir. Toplum sağlığı açısından bu hastalıkla başa çıkmak önem arz etmektedir. Tedavi ve hastalığın önlenmesi ile ilgili deneyimler gün geçtikte artmaktadır. Çok sayıda geliştirilen aşılar ile hastalığın önlenmesi hedeflenmektedir. Gebelerin de anne ve bebek sağlığı açısından Covid-19'dan korunmaları gerekmektedir. Etik kurallar dahilinde gebelerin aşı çalışmalarına dahil olmaları uygun görülmemektedir. Bu nedenle gebelerde Covid-19 aşılarının güvenliliği ile ilgili veriler kısıtlıdır. Bu çalışmanın amacı, kliniğimizde doğum yapan prenatal Covid-19 aşısı olan kadınlarla olmayan kadınların gebelik sonuçların karşılaştırmak ve elde edilen verilerin istatistiksel analizlerini literatüre sunmaktır.
Özet (Çeviri)
Covid-19 is an infectious disease that emerged in 2019 and caused major health problems worldwide in a short time. It progresses with clinical pictures that can go from asymptomatic disease to septic shock and multiorgan failure. It is important to cope with this disease in terms of public health. The experience of treatment and prevention of disease is increasing day by day. It is aimed to prevent the disease with a large number of developed vaccines. Pregnant women should also be protected from Covid-19 in terms of maternal and infant health. It is not considered appropriate for pregnant women to participate in vaccination studies within ethical rules. For this reason, data on the safety of Covid-19 vaccines in pregnant women is limited. The aim of this study is to compare the pregnancy results of women who gave birth in our clinic with prenatal Covid-19 vaccine and women who did not, and to present the statistical analyzes of the obtained data to the literature.