Hemşirelerin perspektifinden iyi bir hemşire ve daha iyi hemşirelik ölçeğinin Türkçe geçerlik güvenirlik çalışması
A good nurse and better nursing questionnaire from nurses' perspective
- Tez No: 808033
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA BİRGİLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Araştırma, Hemşirelerin Perspektifinden İyi Bir Hemşire ve Daha İyi Hemşirelik Ölçeği'nin Türkçe uyarlamasını, geçerlik ve güvenirliğini değerlendirmek amacıyla metodolojik olarak yapılmıştır. Araştırma, Ekim-Aralık 2022 tarihleri arasında Muğla Sıtkı Koçman Eğitim Araştırma Hastanesi ile dört ilçe devlet hastanesinde gerçekleştirilmiştir. Çalışma 600 hemşire ile gerçekleştirilmiştir. Verilerin toplanmasında hemşirelerin demografik özellikleri ile "Hemşirelerin Perspektifinden İyi Bir Hemşire ve Daha İyi Hemşirelik Ölçeğini'ni içeren anket formu kullanılmıştır. Ölçeğin dil geçerliği için çeviri-geri çeviri yöntemi kullanılmıştır. Ölçeğin Kapsam Geçerlik İndeksi 0,90 olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The study was carried out methodologically in order to evaluate the Turkish adaptation, validity and reliability of the A Good Nurse and Better Nursing Questionnaire from Nurses' Perspective. The research was carried out in Muğla Sıtkı Koçman Training and Research Hospital and eight state hospitals in Muğla province between October and December 2022. The study was carried out with 600 nurses. A questionnaire containing nurses' demographic characteristics and“A Good Nurse from Nurses' Perspective and a Better Nursing Questionnaire”was used to collect data. The translation-back translation method was used for the language validity of the scale. The Scope Validity Index of the scale was determined as 0.90.