Özgül öğrenme bozukluğu tanılı 7-18 yaş çocuklarda ihmal ve istismar maruziyetinin taranması ve sağlıklı kontrol grubu ile karşılaştırılması
Children aged 7-18 years with a diagnosis of specific learning disorder screening for neglect and abuse exposure and comparison with HEALTHY control group
- Tez No: 808053
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU SERİM DEMİRGÖREN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Psychiatry, Child Health and Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Psikiyatrisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Özgül Öğrenme Bozukluğu (ÖÖB) ile ihmal/istismar, çocuk ruh sağlığı alanında birbirinden farklı ancak ilişkili iki kavramdır. Birbirinden bağımsız olarak ortaya çıkabilse de, istismar ve ihmale maruz kalan çocukların öğrenme güçlükleri yaşamaya yatkınlıkları bilinmektedir. Çalışmamızda, çocuk/ergen veya bakımvereninin ihmal/istismar maruziyeti ile Özgül Öğrenme Bozukluğu (ÖÖB) tanısı ve şiddeti arasındaki olası ilişkiyi araştırmak amaçlanmıştır. 7-18 yaş aralığındaki çalışma kriterlerine uygun hastalar, DSM-5 tanı kriterleri göz önüne alınarak ve psikiyatrik değerlendirmeleri yapılarak çalışmaya dahil edilmiştir. Herhangi bir psikiyatrik tanı almamış 30 çocuk/ergen ve sadece Özgül Öğrenme Bozukluğu tanısı almış 31 çocuk/ergen olmak üzere iki grup oluşturulmuş, katılımcılar Özgül Öğrenme Bozukluğu tanısında Genel Klinik İzlenim – Şiddet Formu (CGI-S) ile değerlendirilmiştir. Katılımcıların bakımverenlerine ise Çocuk İstismarı Tarama Aracı Ebeveyn Anketi (ICAST-P) uygulanmıştır. Sosyodemografik verilere bakıldığında olgu ve kontrol grupları arasında, yaş, cinsiyet, eğitim düzeyi, anne-baba birlikteliği, kardeş sayısı, babanın eğitim düzeyi ve ailedeki psikiyatrik hastalık öyküsü açısından istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmamıştır. Olgu grubunun kontrol grubuna göre daha çok geniş aile ortamında yaşadığı ve kronik hastalık sahibi olduğu, kontrol grubununsa anne eğitim düzeyinin daha yüksek olduğu bulunmuştur. İhmal/istismar maruziyeti öyküsü açısından ise kontrol grubunun daha fazla ağır şiddette fiziksel istismar maruziyeti öyküsü olduğu, orta şiddette fiziksel istismar ve ihmal maruziyeti açısından iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı fark olmadığı saptanmıştır. Tanı şiddeti ile ihmal/istismar maruziyeti arasında anlamlı ilişki bulunmamıştır. Bakımvereninde ihmal/istismar maruziyeti öyküsü bulunan katılımcıların, ağır şiddette fiziksel istismara daha fazla maruz kaldığı ve daha çok Özgül Öğrenme Bozukluğu tanısı aldığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Specific Learning Disorder (SLD) and neglect/abuse are two different but related concepts in child mental health. Although they may occur independently of each other, it is known that children exposed to abuse and neglect are predisposed to learning difficulties. In our study, we aimed to investigate the possible relationship between neglect/abuse exposure of the child/adolescent or caregiver and the diagnosis and severity of Specific Learning Disorder (SLD). Patients between the ages of 7-18 years who met the study criteria were included in the study by considering DSM-5 diagnostic criteria and undergoing psychiatric evaluations. Two groups were formed 30 children/adolescents without any psychiatric diagnosis and 31 children/adolescents diagnosed only with Specific Learning Disorder, and the participants were evaluated with the General Clinical Impression - Severity Form (CGI-S) for the diagnosis of Specific Learning Disorder. The Child Abuse Screening Tool Parent Questionnaire (ICAST-P) was administered to the caregivers of the participants. When sociodemographic data were analyzed, no statistically significant difference was found between the case and control groups in terms of age, gender, education level, parental relationship, number of siblings, father's education level and family history of psychiatric illness. It was found that the case group lived in a large family environment and had chronic diseases more than the control group, while the control group had a higher level of maternal education. In terms of the history of neglect/abuse exposure, it was found that the control group had a history of severe physical abuse exposure more than the control group, and there was no statistically significant difference between the two groups in terms of moderate physical abuse and neglect exposure. No significant relationship was found between the severity of diagnosis and exposure to neglect/abuse. It was found that participants with a history of neglect/abuse exposure in their caregivers were more exposed to severe physical abuse and were more likely to be diagnosed with Specific Learning Disorder.