Birinci basamakta 65 yaş üstü hastalarda stopp versiyon-2 kriterlerinin polifarmasiye etkisi
Polypharmacy effect of stopp version-2 criteria in patients over 65 years in primary care
- Tez No: 808058
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN ERSOY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Uluslararası Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Giriş ve Amaç: Dünya genelinde giderek artan yaşlı nüfus, ortaya çıkan hastalıklar nedeniyle çoklu ilaç kullanmak zorunda kalmaktadırlar. Çok sayıda eşzamanlı ilaç kullanımı olarak bilinen polifarmasi yaşlılarda aşırı doz komplikasyonları ve ilaç reaksiyonları sonucu hastaneye yatış ve mortalite nedeni olan hayati bir durumdur. Birinci basmak sağlık hizmetlerinde görev yapan aile hekimleri çoklu ilaç kullanımından kaynaklanabilecek sorunları takip edebilir ve çözüm üretebilirler. Ancak birinci basamakta çalışan klinisyenlerin bu konuda yeterli bilgi ve duyarlığının olması önemlidir. Klinisyenlerin çoklu ilaç kullanımındaki risklerin belirlenmesi ve potansiyel ilaç etkileşimlerinin ortaya konması için pratik kriterler ve programlar geliştirilmiştir. Bu programlar potansiyel olarak uygun olmayan ilaçları, eksik reçeteleme bilgilerini ve ilaca bağlı gelişebilecek zararlı etkileri belirtmede klinisyene yardımcı olabilir. Ancak bu programların birbirlerine göre avantaj ve dezavantajları bulunmaktadır. Biz de bu çalışmamızda birinci basamakta 65 yaş üzeri hastalarda polifarmasiyi önlemek, varsa gereksiz ilaç kullanımını azaltmak ve ilaç ilaç etkileşimlerini saptayarak hastalarımız için uygun dozda, uygun miktarda, en az ilaç kullanımını sağlamak ve polifarmasi sıklığını tespit etmeyi amaçladık. Aynı zamanda bu çalışmada STOPP versiyon 2 kriterlerinin hastalarımız üzerinde etkinliğini görmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışma İstanbul ili Kadıköy ilçesinde Kadiköy 3 nolu Aile Sağlığı Merkezinde 01 Ocak 2023 –01 Mayıs 2023 tarihlerinde gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya 65 yaş üzeri 332 hasta dahil edilmiştir. Hastaların bazı sosyodemografik bilgileri ile kullandıkları ilaçların grupları, sayıları, ve kronik hastalıklarına ait bilgiler alınarak STOPP versiyon-2 kriterlerine göre değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmamızda kronik hastalığı olan yaşlı bireylerin %66'sında polifarmasi olduğu belirlenmiş, bu bireylerin kullandığı medyan ilaç sayısı altı (ortalama: 6,08±3,22; aralık: 0-16) olarak saptanmıştır. Yaşlı bireylerin %56'sında uygunsuz ilaç kullanımı bulunmuştur. UİK oranının 75 yaş ve altındaki yaşlı bireylerde %51,4, 76-85 yaş arasında %59,8 ve 85 yaş üzerinde %67,6 idi (p>0,005). UİK oranlarının ilk-orta okul mezunlarında %75 düzeylerinde bulunduğu ve lise ve üniversite mezunlarına göre anlamlı yüksek olduğu saptanmıştır. UİK oranlarının düşük gelirli olanlarda orta veya yüksek gelirli olanlara göre anlamlı yüksek olduğu gözlenmiştir. Kronik hastalığı olanlarda UİK oranı kronik hastalığı olmayanlara göre anlamlı yüksek bulunmuştur. Kalp yetmezliği olan 15 hastanın tümünde uygunsuz kullanım saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction and aim: The elderly population that's increasing around the world has to use multiple drugs due to emerging diseases. Polypharmacy, known as multiple concomitant drug use, is a vital condition that causes hospitalization and mortality as a result of overdose complications and drug reactions in the elderly. Family physicians working in primary health care can follow up problems that may arise from the use of multiple drugs and produce solutions. However, it is important that clinicians working in primary care have sufficient knowledge and sensitivity in this regard. Practical criteria and programs have been developed to identify risks in clinicians' use of multiple drugs and to reveal potential drug interactions. These programs can assist the clinician in identifying potentially inappropriate drugs, incomplete prescribing information, and adverse drug-related effects. However, these programs have advantages and disadvantages compared to each other. In this study, we aimed to prevent polypharmacy in primary care patients over 65 years of age, to reduce unnecessary drug use, if any, to determine drug-drug interactions, to ensure the use of the least amount of drugs at the appropriate dose for our patients, and to determine the frequency of polypharmacy. In addition, we aimed to see the effectiveness of screening tool of older people's prescriptions (STOPP) version 2 criteria on our patients. Materials and Methods: The study was carried out between 01 January 2023 and 01 May 2023 at the Family Health Center No. 3 in Kadiköy, Istanbul. A total of 332 patients over 65 years of age were included in the study. Some sociodemographic information of the patients, the groups and the counts of drugs they use, and information about their chronic diseases were evaluated according to the STOPP version-2 criteria. Results: In our study, it was determined that 66% of elderly individuals with chronic diseases had polypharmacy, and the median number of drugs used by these individuals was found to be six (mean: 6.08±3.22; range: 0-16). Inappropriate drug use (IDU) was found in 56% of elderly individuals. The rate of IDU was 51.4% in the elderly individuals aged 75 years and younger, was 59.8% between the ages of 76-85, and was 67.6% over the age of 85 (p>0.05). It was determined that the rate of IDU was 75% in primary-secondary school graduates, and significantly higher than high school and university graduates. It was observed that IDU rates were significantly higher in low-income groups than in middle- or high-income groups. The rate of IDU in patients with chronic disease was found to be significantly higher than those without chronic disease. IDU was detected in all 15 patients with heart failure.