Gestasyonel diyabetes mellituslu gebelerde 25-(OH) D vitamini düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of 25-(OH) vitamin D levels in pregnant women with gestational diabetes mellitus
- Tez No: 808057
- Danışmanlar: PROF. DR. ALEV AYDIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
AMAÇ: Bu çalışmanın amacı, gebelikte 25-(OH) D vitamini seviyelerinin gestasyonel diyabet ile ilişkisini araştırmaktır. GEREÇ VE YÖNTEM: Tek merkezli ve prospektif olan bu çalışmaya 1 Mart 2023- 1 Haziran 2023 tarihleri arasında hastanemize kan şeker takibi ya da doğum amacıyla başvuran, gebelik haftası 28-40 hafta arasında olan, gestasyonel diyabet tanılı 60 adet gebe hasta grubunu; aynı gebelik haftalarında başvurup gestasyonel diyabeti olmayan gebe ve benzer yaş aralığında olup gebe olmayan toplam 148 kadın hasta da kontrol grubunu oluşturmuştur. Tüm hastaların demografik özellikleri, gebelik bilgileri ve tıbbi geçmişleri kaydedildi. Hastalardan alınan serum örneklerinde 25-(OH) D vitamini düzeyleri ölçüldü. BULGULAR: Serum 25-(OH) D vitamini seviyeleri; gestasyonel diyabetli gebeler, gestasyonel diyabeti olmayan gebeler ve aynı yaş kadın hasta grupları arasında karşılaştırılmıştır. GDM'si bulunan hasta grubunda 25-(OH) D vitamini seviyesi ortalama (10,81±9,24), GDM si olmayan kontrol grubu gebelerde ortalama (10,41±7,49) ve gebe olmayan kontrol grubu kadın hastalarda ortalama (11,56±7,25) olarak sonuçlanmıştır. (p= 0,203) Bu sonuçlara bakılarak gruplar arasında 25-(OH) Vitamin D seviyeleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmamıştır. Buna rağmen tüm gruplarda 25-(OH) 25-(OH) D vitamini eksikliği belirgindir. SONUÇ: 25-(OH) D vitamini yetersizliği anne ve yenidoğan için oldukça önemli bir sağlık sorunudur. Yaptığımız çalışma sonucunda 25-(OH) D vitamini eksikliğinin GDM oluşumu üzerine anlamlı etkisinin olmadığı sonucuna varmış olmakla birlikte ; taradığımız tüm hastalarda 25-(OH) D vitamini düzeylerinin oldukça düşük olduğunu ve D vitamini takviyesinin önemini vurguladık.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVES: The purpose of this study is to examine the association of maternal serum 25- (OH)Vitamin D concentrations with gestational diabetes mellitus. METHODS: In this single-centered and prospective study, 60 pregnant patients with a diagnosis of gestational diyabetes who applied at their 28-40 gestational week to our hospital between March 1, 2023 and June 1, 2023 for blood sugar monitoring or delivery; Pregnant women at similar gestational weeks without gestational diabetes and a total of 148 female patients of similar age who were not pregnant formed the control group. Demographic characteristics, pregnancy information and medical histories of all patients were recorded. 25- (OH)Vitamin D levels were measured in serum samples taken from the patients. RESULTS: Serum 25-(OH) vitamin D levels; were compared between pregnant women with gestational diabetes, pregnant women without gestational diabetes and non-pregnant female patient groups of the same age. The mean 25-(OH) vitamin D level in the patient group with GDM (10.81±9.24), the mean (10.41±7.49) in the control group without GDM, and the mean in the non-pregnant control group female patients ( 11.56±7.25). (p= 0.203) Based on these results, there was no statistically significant difference in 25-(OH) Vitamin D levels between the groups. Despite this, 25-(OH) vitamin D deficiency was evident in all groups. CONCLUSION: 25-(OH) vitamin D deficiency is a very important health problem for mother and newborn. As a result of our study, we concluded that 25-(OH) vitamin D deficiency does not have a significant effect on the formation of GDM; and we emphasized that 25-(OH) vitamin D levels were quite low in all the patients we screened and the importance of vitamin D supplementation.