Building logistical space for the anthropocene: A study on logistics and green logistics
Antroposen için lojistik alan üretmek: Lojistik ve yeşil lojistik üzerine bir araştırma
- Tez No: 808099
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE ASLI ÇALKIVİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Siyasal Bilimler, Ulaşım, Science and Technology, Political Science, Transportation
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilim, Teknoloji ve Toplum Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilim, Teknoloji ve Toplum Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Lojistik, en genel anlamıyla, mal ve bilgi akışını koordine eden bir süreç olarak tanımlanır. Ancak bu tanım lojistik süreçlerinde yer alan karmaşık sosyal, ekonomik ve çevresel faktörleri neredeyse görünmez kılar. Çalışmanın amacı, lojistiği sosyo-teknik bir etkileşim olarak yeniden tanımlayarak; lojistiğin çalışanlara, çevreye ve topluma olan etkilerini daha iyi anlamak ve daha sürdürülebilir, daha duyarlı bir taşımacılık ve tedarik zinciri yönetimi yaklaşımı geliştirilmesine ilişkin literatüre katkıda bulunmaktır. Bu çalışma, lojistiğin tarihsel bağlamda nasıl evrim geçirdiğini kronolojik bir sırayla incelemektedir. Lojistiğin tarihsel gelişimine konu olan gelişmeleri literatürdeki diğer çalışmalara paralel bir şekilde beş farklı dönemde ele almaktadır. Böylelikle, Endüstri Öncesi olarak adlandırılan dönemden Lojistik 4.0 olarak adlandırdığımız günümüze kadar olan süreç ana hatlarıyla incelenerek, bugünkü lojistik pratiklerini şekillendiren ekonomik, teknolojik, sosyolojik ve politik güç ilişkileri anlaşılır hale getirilmektedir. Tarihsel analiz, lojistiğin mevcut durumunu ve günümüzde hemen her sektörü kırılganlaştıran küresel iklim krizine lojistik sektörünün bir yanıtı olarak doğan *yeşil lojistik* pratikleri ile ilgili zorlukları ve fırsatları daha iyi anlamamıza yardımcı olacaktır. Bu bağlamda, okuyucuya, günümüzde lojistik sektöründe kanıksanan ve görünmez olarak nitelenebilecek birçok pratiğin, aslında politik bir repertuarın altyapısını oluşturan etmenleri meydana getirdiği görünür kılınmak istenmektedir. Araştırmada, yeşil lojistik kavramı STS (Science, Technology, and Society) çerçevesinde yeniden kavramsallaştırılmaktadır. Bu kavramsallaştırma, Deleuze & Guattari'nin asamblaj (assemblage) teorisi kullanılarak yapılmıştır. Asamblaj teorisi, insan ve insan olmayan farklı unsurların bir araya gelerek oluşturduğu yapıların/sistemlerin, yapıyı/sistemi meydana getiren her bir unsurun bireysel olarak toplamından daha büyük ve daha karmaşık bir yapı/sistem oluşturduğunu öne süren teorik bir çerçevedir. Asamblajlar, mutlaka istikrarlı veya uyumlu olmak zorunda değildir. Tıpkı lojistik sektöründe olduğu gibi, çatışmalar, çelişkiler ve gerilimler de içerebilirler.
Özet (Çeviri)
Logistics refers to the coordination of various actors, including people, technologies, and infrastructures, to move goods and information across space and time. However, this definition oversimplifies the complex social, economic, and environmental interactions involved in the logistics process. By redefining logistics as a socio-technical assemblage, we can better understand its impacts on workers, the environment, and society at large, and develop more sustainable and equitable approaches to transportation and supply chain management. This study aims to comprehensively examine the evolution of logistics within its historical context, scrutinizing its multifaceted interconnections in economic, technological, sociological, and political realms. By analyzing the historical development of logistics, we can gain insights into the economic, technological, sociological, and political forces that have shaped logistics as we know it today. More importantly, this historical analysis will help us to better understand the current state of logistics and the challenges and opportunities associated with green logistics. Furthermore, it seeks to re-conceptualize green logistics within the framework of Science, Technology, and Society (STS) and map its conceptual level using Deleuze & Guattari's assemblage theory. Following the perspective of STS studies, the study aims to highlight the elements that are systematically neglected by considering the stakeholders who have a say in the logistics processes. When examining the logistics processes that have become complex and intricate with the use of 3PL, 4PL, and 5PL (Fifth Party Logistics) today, it is important to note that the classical system approach proposed by understanding“the whole is greater than the sum of its parts”is insufficient, particularly in carbon emission calculations. Therefore, it is believed that using Deleuze & Guattari's assemblage theory could be beneficial in creating sustainable solutions. In order to understand logistics, it is essential to consider the various actors involved, including workers, consumers, and other stakeholders, as well as the technologies and infrastructures that support the movement of goods. By taking a holistic approach to logistics, we can identify the ways in which it intersects with other areas of society, such as politics, economics, and culture, and develop more effective and sustainable solutions. With the aforementioned approach, this study aims to analyze the current situation of logistics inclusively and to problematize the concept of green logistics with critical approaches in the literature.