شرح العوامل المائة لإبراهيم الگـورانيدراسة وتحقيق
İbrahim b. Hasan el-Goranî'nin Şehru'l-Avamili'l-Mie adlı eserinin tahkik ve incelenmesi / Explanation of the Hundred Factors of Ibrahim bin Hassan al-Gourani: Study and investigation
- Tez No: 808106
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH BEDEVA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Arapça
- Üniversite: Bingöl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
İslam dünyası kütüphaneleri, gerek kültürel ve bilimsel gerekse edebî alanda zengin bir yazma eser mirasını barındırmaktadır. İlim ehlinin ve araştırmacıların bu zengin mirası kütüphane raflarından çıkarıp istifadeye sunmaları için çaba sarf etmeleri önemli bir husustur. Böylece ilmî mirasımızda önemli bir yere sahip olan farklı alanlardaki yazma eserlerimiz herkesin ulaşabileceği platformlarda yerini alarak öğrencilerin, akademisyenlerin ve diğer ilim ehlinin bu ilmî mirası inceleme ve istifade etme fırsatı olur. Bu ilmî mirasın bir parçası da hicri on birinci yüzyılın ortalarında yaşamış Molla İbrahim el-Gorânî'ye ait“Şerhi'l-avâmili'l-mie”adlı eseridir. Bu çalışmamızda,“Şerhi'l-avâmili'l-mie”adlı eseri tahkik ederek kütüphanelerin tozlu raflarından alıp gün yüzüne çıkamak ve ilim dünyasının istifadesine sunmaktır. el-Gorânî ile alakalı daha önce fazla çalışmaların olmayışı ve araştırmamızın konusu olan bu eser ile alakalı herhangi bir çalışmanın yapılmaması bizi bu konuyu çalışmaya sevk etmiştir. Çalışmamız iki kısımdan oluşmaktadır. Birinci kısım, iki bölüm ve çalışmanın sonucunu ihtiva etmektedir. Birinci bölümde müellifin hayatı, eserleri ve ilmi kişiliği ve ilim dünyasındaki yeri ele alınmıştır. İkinci bölümde ise çalışma konumuz olan yazma eserin incelenmesi çerçevesinde şekillenmiştir. Bu kapsamda eserin müellife aidiyeti, müellifin eserdeki yöntemi, kaynakları ve şerh biçimi genel anlamda incelenmiştir. Ayrıca bu bölüm, yazma nüshaların incelenmesi ve tahkikte takip edilen yöntemi ihtiva etmektedir. Bu kısım çalışmanın sonucu ile noktalanmaktadır. Çalışmamızın ikinci bölümü ise tahkikli metinden oluşmaktadır. Netice olarak yapılan bu çalışmayla Arap dili alanında öneli bir yeri olan Cürcânî'nin Avamil adlı eserine yazılan önemli bir şerh gün yüzüne çıkarılmış ve ilim dünyasının istifadesine sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The Islamic library is rich in a cultural, scientific, literary, and civilized heritage. It needs scholars and lovers of Arabic to exert their efforts to bring out this hidden treasure from among the shelves of libraries, and exhibition stands. These manuscripts need to see the light by being studied and verified by those who are jealous of their religion, civilization and language so that, eventually, scholars and researchers can benefit from them. This research study dusts off a manuscript in grammar entitled (Explanation of the Hundred Factors of Al-Jurjani) authored by a Muslim scholar in the middle of the 11th century AH, named Mulla Ibrahim bin Hassan Al-Gurani Al-Kurdi. Only a few of his books were investigated by some scholars. For this, in this study, I wrote about this venerable scholar' life, writings, and impacts on the one hand; and achieved one of his precious manuscripts that will enrich libraries and universities in our Islamic world on the other hand. This study follows two approaches: the descriptive one and the documentary one. The descriptive approach is adapted when describing the biography of this scholar since his birth till his death, the books and manuscripts he has left, including this manuscript under investigation and its different versions. The documentary approach, on the other hand, is followed when the information, evidence, and quotations appeared in the manuscript were documented and proven by referring to the various sources and references. Thus, a valuable manuscript of a scholar of the Arabic language was studied and achieved, and it may be a step in the way of excavating the legacies of scholars, and it may be printed in the future and placed in our libraries to add a scientific treasure to other treasures that have been previously highlighted.