Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne üyelik sürecinde idari reformlar: Politika transferi bağlamında dönemsel bir inceleme
Administrative reforms in Türkiye's membership process to the European Union: A periodic examination in the context of policy transfer
- Tez No: 808135
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZKAN GÖKCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, Political Science, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Munzur Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de Avrupa Birliği'ne üyelik süreci bağlamında AK Parti Hükümetleri döneminde (2002-2011) yapılan idari reformları politika transferi modeli kapsamında analiz etmektir. Çalışma kapsamında, politika transferi modeli bağlamında, reformların başarı ya da başarısızlığının nedensellik açısından değerlendirilmesi, reform çabalarının başlangıcından itibaren hangi dinamiklerin rol oynadığının analiz edilmesi ve bu dinamiklerin reformların içeriğini belirlemedeki etkisinin tespit edilmesi hedeflenmektedir. Analiz, ilgili dönemde gerçekleşen idari reformların uzun vadeli bir perspektifte değerlendirildiğinde Avrupa Birliği (AB) koşulluluğu nedeniyle zorlayıcı bir politika transferi süreci olduğunu iddia etmektedir. 2002-2011 döneminde, politika öğrenimi bürokratlar arasında daha aşağıdan yukarıya doğru bir hâl almış ve kısmen kurumsallaşmış, politika transferinin mantığı, politika yapımında teknik iyileştirmeler olmaya devam etmiştir. 2002-2011 yılları arasında politika transfer süreci boyunca potansiyel veto oyuncuları aşılmış ve amaçlanan tüm politika değişiklikleri kabul edilmiştir. 2000 öncesi dönemle karşılaştırıldığında, Hükümetin idari reformlarla ilgili olarak artık çok daha çeşitli ve farklılaştırılmış bir dizi politika aracı bulunmaktadır. Bu durumun ilgili hükümetler tarafından yapılan politika müdahalesinin kapsamını genişlettiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to analyze the administrative reforms carried out during the AK Party governments' tenure (2002-2011) in Turkey within the context of the European Union membership process using the policy transfer model. Within the scope of the study, the evaluation of the success or failure of reforms in terms of causality, the analysis of the dynamics that have played a role since the initiation of reform efforts, and the determination of the influence of these dynamics on shaping the content of reforms are aimed through the policy transfer model. The analysis claims that the administrative reforms implemented during the relevant period can be seen as a compelling policy transfer process due to the conditionality of the European Union (EU) when evaluated from a long-term perspective. During the 2002-2011 period, policy learning has taken a more bottom-up approach among bureaucrats and has partially institutionalized. The logic of policy transfer has continued to be technical improvements in policy-making. Throughout the policy transfer process between 2002 and 2011, potential veto players were overcome, and all intended policy changes were accepted. Compared to the pre-2000 period, the Government now has a much more diverse and differentiated set of policy instruments regarding administrative reforms. It is believed that this expands the scope of policy intervention carried out by the relevant governments.