Elektronik ticaretin kobiler üzerine olası etkilerinin analizi
Analysis of the possible effects of electronic commerce on Smes
  1. Tez No: 808164
  2. Yazar: ABDULBAKİ PINAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET AY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Küreselleşme ile birlikte uluslararası pazarlarda geleneksel yöntemlerle iş yapabilmek için gerekli kaynaklara sahip olmayan Küçük ve Orta Boy İşletmelerin (KOBİ'lerin) hayatta kalmaları gün geçtikçe zorlaşmaktadır. En önemli problemleri ürettikleri ürünlerin satılabilmesi için hedef kitleye ulaşabilmelerini sağlayacak pazarlama kanallarından mahrum olmalarıdır. KOBİ'lerin yeni ekonomik düzene adapte olmamaları durumunda, küresel firmalar karşısında çaresiz kalacaklar ve piyasadan silinip gideceklerdir. Tam da bu noktada yeni ekonominin bir unsuru olan Elektronik Ticaret KOBİ'lere etkili ve ucuz bir pazarlama kanalı sunarak, bütün dünyadaki potansiyel müşterilere ulaşmasını sağlamaktadır. Çalışma kapsamında oluşturulan anket soruları, Konya, Karaman ve Bursa illerinde farklı sektörlerde faaliyet gösteren 120 firmaya ulaştırılmış ve 84 firmadan geri dönüş alınmıştır. Çalışma sonucunda, çok kısa sürede insan yaşamını etkileyen elektronik ticaretin KOBİ'ler üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğu, hem toplumun hem de işletmelerin yeni ekonomik düzene uyum sağlamakta zorluk yaşadıkları belirlenmiştir. Bu zorlukların aşılması ve yeni ekonominin önemli bir ögesi olan elektronik ticaretin gerek bireysel düzeyde gerekse işletme düzeyinde kullanımını artırmak için hukuki düzenlemelerin artırılması gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
With globalization, the survival of Small and Medium Sized Enterprises (SMEs) that do not have the necessary resources to do business with traditional methods in international markets is getting harder day by day. Their most important problem is that they are deprived of marketing channels that will enable them to reach the target audience so that the products they produce can be sold. If SMEs do not adapt to the new economic order, they will be helpless against global companies and will disappear from the market. At this point, Electronic Commerce, which is an element of the new economy, provides SMEs with an effective and inexpensive marketing channel, enabling them to reach potential customers all over the world. Survey questions created within the scope of the study were sent to 120 companies operating in different sectors in Konya, Karaman and Bursa provinces, and feedback was received from 84 companies. As a result of the study, it has been determined that electronic commerce, which affects human life in a very short time, has a significant impact on SMEs, and that both society and businesses have difficulties in adapting to the new economic order. It has been concluded that legal regulations should be increased in order to overcome these difficulties and increase the use of electronic commerce, which is an important element of the new economy, both at the individual level and at the enterprise level.