İntegratif nöromusculer çalışmaların 9-11 yaş arası çocukların motor gelişimine etkisinin incelenmesi
The effect of integrative neuromuscular studies on the motor development of children aged 9-11 years
  1. Tez No: 808179
  2. Yazar: NUR KÜÇÜKZIVARIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu araştırma; integratif nöromüsküler egzersizler içeren 6 haftalık kombine antrenman programının çocukların motor gelişim üzerindeki etkisini değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Araştırmaya Van Erciş Çelebibağı ve Çelebibağı Vatan İlköğretim okullarından tesadüfi seçilen 9-11 yaş grubu (yaş 9,23±0,425 boy 131,42±6,86 cm, vücut ağırlığı 28,50±5,63 kg) düzenli spor yapmayan 24 kız ve 24 erkek öğrenci gönüllü olarak alınmıştır. Çalışma protokolü Selçuk Üniversitesi Beden Eğitimi Spor Yüksekokulu etik kurulu tarafından onaylanmıştır. Tüm katılımcılara (n=48) boy, kilo ölçümleri sonrasında kuvvet, hız, çeviklik, esneklik, denge ve koordinasyon becerilerini değerlendirmek için testler uygulanmış (durarak uzun atlama, dikey sıçrama, plank testi, 20 metre sprint testi, çeviklik t-testi, otur-eriş testi, flamingo denge testi, CAMSA) ilk ölçümleri kaydedilmiş ve ve dikey sıçrama testi sonuçlarına göre anaerobik güçleri de hesaplanmıştır. Katılımcılar 1. Grup İNT 2. grup BE grubu olarak 2 eşit gruba ayrılmıştır ve grupların ikinci ölçümleri gerekli işlemler gerçekleştirildikten sonra alınarak değerler istatistiki olarak değerlendirilmiştir. Yapılan çalışmada gruplar arası son test değerleri karşılaştırıldığında durarak uzun atlama, dikey sıçrama, plank, 20 metre sprint, otur-eriş esneklik, CAMSA beceri, çeviklik t-testi ve anaerobik güç ölçümü değerlerinde İNT grubu lehine istatistiksel olarak anlamlı bir sonuç bulunmuştur (p0,05).
Özet (Çeviri)
This research; The aim of this study was to evaluate the effect of a 6-week combined training program including integrative neuromuscular exercises on the motor development of children. The research was conducted with 24 girls, randomly selected 9-11 age group (age 9.23±0.425, height 131.42±6.86 cm, body weight 28.50±5.63 kg), randomly selected from Van Erciş Çelebibağ and Çelebibağ Vatan Primary Schools. 24 male students were recruited voluntarily. The study protocol was approved by the ethics committee of Selçuk University School of Physical Education and Sports. After measuring height and weight, tests were administered to all participants (n=48) to assess strength, speed, agility, flexibility, balance and coordination skills (standing long jump, vertical jump, plank test, 20-meter sprint test, agility t-test, sit down test). -reach test, flamingo balance test, CAMSA) were recorded and anaerobic power was calculated according to the vertical jump test results. Participants were divided into 2 equal groups as 1st group INT 2nd group BE group and the second measurements of the groups were taken after the necessary procedures were performed and the values were evaluated statistically. In the study, when the posttest values between the groups were compared, a statistically significant result was found in favor of the INT group in standing long jump, vertical jump, plank, 20 meter sprint, sit-reach flexibility, CAMSA skill, agility t-test and anaerobic power measurement values (p< 0.05). In the comparison of the two groups, no significant results were obtained in the flamingo balance test. (p>0.05).