Egzersiz bağımlılığı düzeyine göre kendini algılama, kişilerarası duyarlılık ve beden algısı seviyelerinin incelenmesi
Investigation of self –perception, interpersonal sensitivity and body perception levels according to exercise addiction level
- Tez No: 808180
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖRKEM YARARBAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikiyatri, Psikoloji, Psychiatry, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Madde Bağımlılığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı, egzersiz bağımlılığı düzeyi ile beden algısı, kişilerarası duyarlılık, sosyal özgüven eksikliği, kişilerarası kaygı ve bağımlılık, atılgan olmayan davranışlar ve kendini algılama seviyeleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Yöntem: Araştırma, İzmir ilinde yaşayan, 20-50 yaş aralığında olan, Pro-Life Pilates Stüdyo'ya başvuran, gönüllü 193 katılımcı ile yürütüldü. Egzersiz Bağımlılığı-21 Ölçeği, Sosyal Karşılaştırma Ölçeği, Kişilerarası Duyarlılık Ölçeği, Beden Algısı Ölçeği ve Kişisel Bilgi Formu kulllanıldı. T testi, ki kare testi, Kruskal Wallis testi, frekans ve korelasyon analizleri ile veriler incelendi. Bulgular: Egzersiz bağımlılığı düzeyleri ile bireylerin; beden algısı, kişilerarası duyarlılık, sosyal özgüven eksikliği, kişilerarası kaygı ve bağımlılık, atılgan olmayan davranışlar ve kendini algılama seviyeleri incelendi. Katılımcıların %1'i egzersiz bağımlılığı kriterlerini karşılarken, %45.6'sı semptomatik, %53.4'ü asemptomatik olarak belirlendi. Kişilerarası kaygı ve bağımlılık alt boyutu ile Egzersiz bağımlılığı ölçeği arasında pozitif yönde zayıf ilişki olduğu saptandı (r: 0,156, p=0,031). Kişilerarası duyarlılık ölçeği ve sosyal özgüven eksikliği, atılgan olmayan davranışlar alt boyutları ile egzersiz bağımlılığı ölçeği arasında anlamlı ilişki olmadığı bulundu (p>0,05). Sosyal karşılaştırma ve beden algısı ölçekleri ile egzersiz bağımlılığı ölçeği arasında anlamlı ilişki olmadığı görüldü (p>0,05). Sonuç: Egzersiz bağımlılığı düzeyi ile beden algısı, kişilerarası duyarlılık, sosyal özgüven eksikliği, kişilerarası kaygı ve bağımlılık, atılgan olmayan davranışlar ve kendini algılama seviyeleri arasında anlamlı ilişki bulunamamıştır. Kişilerarası kaygı ve bağımlılık alt boyutu ile egzersiz bağımlılığı ölçeği arasında pozitif yönde zayıf ilişki belirlendi. Semptomatik ve asemptomatik gruplar; cinsiyet, salon sporu ve günlük egzersiz süresinde anlamlı şekilde farklılaşmaktadır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of the study is to examine the relationship between the level of exercise addiction and body image, interpersonal sensitivity, lack of social self-confidence, interpersonal anxiety and addiction, non-assertive behaviors and self-perception levels. Method: The research was conducted with 193 voluntary participants living in Izmir, aged between 20-50, applaying to Pro-Life Pilates Studio. The Exercise Addiction-21 Scale, Social Comparison Scale, Interpersonal Sensitivity Scale, Body Image Scale, and Personal Information Form were utilized as measurement tools. Data were analyzed through t tests, chi square tests, Kruskal wallis tests, frequency and correlation analyses. Findings: The examination of exercise addiction levels in relation to participants' body image, interpersonal sensitivity, social confidence deficiency, interpersonal anxiety and dependency, non-assertive behaviors, and self-perception levels revealed the following: While only 1% of the participants met the criteria for exercise addiction, 45.6% displayed symptomatic tendencies, and 53.4% were identified as asymptomatic. Furthermore, a weak positive correlation was identified between the sub-dimension of interpersonal anxiety and dependency and the Exercise Addiction Scale (r: 0.156, p=0.031). However, no significant associations were observed between the Interpersonal Sensitivity Scale and lack of social self-confidence, non-assertive behavior sub-dimensions, and the exercise addiction scale (p>0.05). Similarly, no significant relationships were found between the social comparison and body image scales and the exercise addiction scale (p>0.05). Conclusion: The present study did not uncover any significant relationships between the degree of exercise addiction and factors such as body image, interpersonal sensitivity, social confidence deficiency, interpersonal anxiety and dependency, non-assertive behaviors, and self-perception levels. However, a weak positive correlation was observed between the sub-dimension of interpersonal anxiety and dependency and the exercise addiction scale. Symptomatic and asymptomatic groups; differ significiantly from each other in terms of indoor sports, daily exercise time and gender.