Diyet ve egzersiz yapan kadınların kendilik algısı ve sosyal fiziki kaygılarının mutluluk düzeylerine etkisi
The effect of self-perception and social physical concerns of women who do diet and exerci̇se on happiness levels
  1. Tez No: 808184
  2. Yazar: AYŞEGÜL TOPÇİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ATALAY GACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Tarih süresince ve günümüz koşullarında beden imgesi hayatımızı etkileyen bir kavramdır. Bireyler kendi beden imgelerini ne kadar olumlu yorumlarsa mutluluk düzeyleri de olumlu şekilde artacaktır. Diyet ve egzersiz yapan kadınlarında kendilik algısı ve sosyal fiziki kaygı durumlarının mutluluk düzeylerini etkilediği düşünüldüğünden Elazığ il merkezinde bulunan diyet merkezlerine üye olan diyet ve egzersiz yapan kadınların kendilik algısı ve sosyal fiziki kaygı durumlarının mutluluk düzeylerine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın evrenini 2022 yılında Elazığ il merkezinde bulunan diyet merkezlerine üye diyet ve egzersiz yapan 270 kadın üye, örneklemini ise 148 kadın oluşturmaktadır. Katılımcılara 6 soruluk kişisel bilgi formu (Yaş, Boy, Kilo, Medeni Durum, Eğitim Durumu, Diyet Yapma Süresi) ile sosyal karşılaştırma ölçeği, sosyal fiziki kaygı ölçeği ve Oxford mutluluk ölçeği kısa formu kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 22.00 programına aktarılarak çalışma doğrultusunda belirlenen değişkenlerin yüzde ve frekans değerleri belirlenmiştir. Verilerin analizi için independent simples t-testinden ve tek yönlü varyans (Anova) testinden yararlanılmıştır. Sosyal karşılaştırma ölçeği, sosyal fiziki kaygı ölçeği ve Oxford mutluluk ölçeği arasındaki ilişkiyi belirlemek için pearson kolerasyon testi kullanılmıştır. Ölçekler arasındaki etkinin tespit edilmesi için ise linear regresyon testinden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Body image has been a concept that has been affecting our daily lives throughout history and beyond. The more individuals interpret their body image positively, the more their happiness scale increases in a positive way. The research aims to examine the effect of the self-perception sense and social physical anxiety circumstances on their level of happiness of the women who attend diet centres and do exercise in Elazığ province, due to the idea of the self – perception sense and social physical anxiety circumstances affect their happiness level in women who do exercise and diet regularly, The research population consists of 270 women members who do exercise and diet in the diet centre that locates in Elazığ province, while the sample unit contains 147 women. Participants were applied to a participant information sheet - that contains age, height, marital status, education status and dieting time – social comparison scale, social – physical anxiety scale and abridged version of Oxford happiness questionnaire. The obtained data was transferred to SPSS 22. 00 and the defined variants and frequency values were determined in the line of study. Independent sample t test and One-way analysis of variance –ANOVA- was applied to analysis of the data. Pearson correlation test was used to determine the correlation between Social comparison test and social physical anxiety test and Oxford happiness questionnaire. As for the determination of effects among the scales, Linear regression test was applied.