Doğurganlık çağındaki kadınların aile planlaması yöntem kullanımına yönelik tutumlarının Covid-19 anksiyetesi ile ilişkisi
The relationship of the attitudes of women of ferral age to use of family planning method and Covid-19 anxiety
  1. Tez No: 808186
  2. Yazar: YASEMİN ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİLGÜN AVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Biruni Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu araştırmanın genel amacı 15-49 yaş arası kadınların aile planlaması kullanımına yönelik tutum ve Covit-19 anksiyetesi düzeylerini belirlemektir. Araştırma, tanımlayıcı olarak, Mayıs–Aralık 2022 tarihleri arasında, İstanbul/Bagcılar İlçe Sağlığı Müdürlügü'ne baglı bir Aile Sağlığı Merkezlerine başvuran 375 kadın ile gerçekleştirildi. Veriler Kişisel Araştırma Formu, Aile Planlaması Tutum Ölçegi ve Koronovirüs Korku Ölçegi kullanılarak toplandı. Veriler istatistiksel olarak analiz edildi. Araştırma sorularına yanıt vermek amacıyla betimsel istatistikler (minimum, maksimum, ortalama ve standart sapma) hesaplanmış, belirleyici unsur olarak yaş,medeni durum(, p > .05),eğitim durumu ( p < .05),çalışma durumu( p < .05),gelir düzeylerine göre (, p > .05),çocuk sayısı,covid geçirme durumu,aile planlamsı danışmanlıgı alma durumu ( p < .05),kadınların covid-19 anksiyete düzeylerinin ilişkisi yaş, (r =.10, p < .05). medeni durumu, ( p > .05), eğitim durumu p < .05,çalışma durumu( p > .05). ,gelir durumu[F(2-356) = .282, p > .05]. çocuk sayısı (r =.09, p > .05). ,aile planlaması danışmanlıgı alma durumu(t(336) = 1.061, p > .05),covit geçirme durumlarına (t(371) = .563, p > .05) bulunmuştur. Bu çalışmada kadınların, Aile planlamasına olan tutumlarının sosyal-demografik özelliklerine göre farklılık gösterdigi, maternal etkenlerin ölçek puanları üzerinde ki değişimlerine ulaşılmıştır. Covid-19 geçirme durumunun aile planlaması tutumuna etki ettigi bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The general aim of this study was to determine the attitudes of women aged 15-49 towards the use of family planning and Covit-19 anxiety levels. Materials and Methods: A descriptive study was conducted between May and December 2022 with 375 women who applied to a Family Health Center affiliated to Istanbul/Bagcılar District Health Directorate between July 2020 and September 2022. Data were collected using the Personal Questionnaire, Family Planning Attitude Scale and Coronovirus Fear Scale. The data were statistically analyzed. Descriptive statistics (minimum, maximum, mean and standard deviation) were calculated to answer the research questions, and age, marital status (, p > .05), educational status (, p < .05), employment status (, p < .05), income levels (, p > . 05), number of children, covid status, receiving family planning counseling ( p < .05), the relationship of women's covid-19 anxiety levels with age, (r =.10, p < .05). marital status, ( p > .05), education status p < .05, employment status( p > .05). income status [F(2-356) = .282, p > .05]. number of children (r =.09, p > .05). status of receiving family planning counseling (t(336) = 1.061, p > .05), covid status (t(371) = .563, p > .05). In this study, it was found that women's attitudes towards family planning differed according to their social-demographic characteristics, and maternal factors changed the scale scores. Covid-19 status was found to have an effect on family planning attitudes.