Potansiyel obezite biyobelirteçlerinin tayini için impedimetrik biyosensör sistemlerinin geliştirilmesi
Development of impedimetric biosensor systems for determination of potential obesity biomarkers
  1. Tez No: 808193
  2. Yazar: ALP YÜCEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKKI MEVLÜT ÖZCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Obezite, vücutta yağın aşırı miktarda birikmesi, depolanması ile karakterize edilen ve beklenen yaşam süresinin azalmasına, sağlık sorunlarının artmasına yol açan bir durum olup, içinde bulunduğumuz yüzyılın en önemli halk sağlığı sorunlarından biridir. Obezite, inme, osteoartrit, uyku apnesi gibi kronik hastalıklar, bazı kanserler ve inflamasyona dayalı patolojilerin yanı sıra diyabet, hipertansiyon ve kalp-damar hastalıkları gibi metabolik bozuklukların gelişimini de kolaylaştırmaktadır. İnsan vücudundaki yağ doku, yağ dokusunun fonksiyonel durumunu beyne ve diğer hedef organlara sinyal gönderen peptitler olan çok sayıda adipokin salgılayan önemli bir endokrin fonksiyona sahiptir. Adipokinler pek çok hastalığın erken teşhisinde önemli biyobelirteçlerdir. Bu tez kapsamında, obezite biyobelirteçlerinden Chemerin ve Omentin'in tayini için iki adet impedimetrik biyosensör geliştirilmiştir. Omentin biyosensörü için, yüzey baskılı altın elektrotların yüzeyinde 12-Merkaptododekanoik asit (12-MDDA) ile kendiliğinden oluşan tek tabakalar (SAM'ler) meydana getirilmiş ve Omentin proteinine özgü antikorun immobilizasyonu yapılmıştır. Chemerin biyosensörü için, üç boyutlu yazıcı ile fotopolimer reçine temelli parçalar basılıp yüzeyleri altın kaplanarak tek kullanımlık elektrotlar üretilmiştir. Bu elektrotların yüzeylerinde 12-MDDA ile SAM'ler meydana getirilmiş ve Chemerin proteinine özgü antikorun immobilizasyonu yapılmıştır. Her iki biyosensörün de immobilizasyon aşamalarına ait optimum parametrelerin belirlenmesinde ve analitik karakterizasyon çalışmalarında, elektrokimyasal impedans spektroskopisi ve döngüsel voltametri tekniği kullanılmıştır. Biyosensörlere ait yüzey karakterizasyonu çalışmaları, taramalı elektron mikroskobu (SEM), enerji dağılımlı xışını spektroskopisi (EDS) ve fourier dönüşümü kızılötesi spektroskopisi (FTIR) ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Obesity is a condition characterized by excessive accumulation and storage of fat in the body, leading to a decrease in life expectancy and an increase in health problems, and is one of the most important public health problems of the current century. Obesity facilitates the development of stroke, osteoarthritis, chronic diseases such as sleep apnea, some cancers and pathologies based on inflammation, as well as metabolic disorders such as diabetes, hypertension and cardiovascular diseases. Adipose tissue in the human body has an important endocrine function, secreting a large number of adipokines, which are peptides that signal the functional state of adipose tissue to the brain and other target organs. Adipokines are important biomarkers in the early diagnosis of many diseases. In this thesis, two impedimetric biosensors have been developed for the determination of obesity biomarkers Chemerin and Omentin. For the Omentin biosensor, self-assembled monolayers (SAMs) were formed with 12-Mercaptododecanoic acid (12- MDDA) on the surface of the screen printed gold electrodes, and the Omentin proteinspecific antibody was immobilized. For the Chemerin biosensor, disposable electrodes were produced by printing photopolymer resin-based parts with a three-dimensional printer and coating their surfaces with gold. SAMs were formed with 12-MDDA on the surfaces of these electrodes and Chemerin protein-specific antibody were immobilized. Electrochemical impedance spectroscopy and cyclic voltammetry technique were used in the determination of the optimum parameters of the immobilization stages of both biosensors and in analytical characterization studies. Surface characterization studies of biosensors were performed using scanning electron microscopy (SEM), energy dispersive x-ray spectroscopy (EDS), and fourier transform infrared spectroscopy (FTIR).