Travma mağdurları ile bireysel görüşme yapan meslek elemanlarının psikolojik dayanıklılık düzeyleri ile travma sonrası büyüme düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi: Adıyaman ili örneği
The investigation of the relationship between psychological resilience levels and post-traumatic growth levels in professionals who interview trauma victims individually: Adıyaman province example
- Tez No: 808204
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SONER ÇAKMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Yapılan bu araştırmada travma mağdurları ile bireysel görüşme yapan meslek elemanlarının psikolojik dayanıklılık düzeyleri ile travma sonrası büyüme düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya Adıyaman ilinde görev yapan, farklı meslek dallarında yer alan (psikiyatrist, psikolog, sosyal çalışmacı, sosyolog vb.) ve travma mağdurları ile görüşme yapan 196 meslek elemanı katılmıştır. Araştırmanın veri toplama sürecinde“Sosyodemografik Bilgi Formu”,“Travma Sonrası Büyüme Ölçeği”ve“Yetişkinler İçin Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği”kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analiz sürecinde“Bağımsız Örneklemler t-Testi”,“Tek Yönlü Varyans Analizi”,“Pearson Korelasyon Analizi”ve“Çoklu Doğrusal Regresyon Analizi”kullanılmıştır. Araştırmanın sonunda meslek elemanlarının psikolojik dayanıklılık düzeyleri ile travma sonrası büyüme düzeyleri arasında pozitif yönde anlamlı ilişki olduğu bulunmuştur. Bunun yanında meslek elemanlarında psikolojik dayanıklılık düzeyinin cinsiyet, medeni durum, gelir düzeyi değişkenlerine göre anlamlı farlılık gösterdiği, travma sonrası büyüme düzeylerinin ise cinsiyet, meslekte çalışma süresi ve aylık gelir düzeyi değişkenlerine göre anlamlı farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Sonuç olarak, travma mağdurları ile görüşme yapan meslek elemanlarında psikolojik dayanıklılığın travma sonrası büyümeyi etkilediği, demografik değişkenlerin de psikolojik dayanıklılık ve travma sonrası büyüme üzerinde etkili olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the relationship between psychological resilience levels and post-traumatic growth levels of professional staff who conduct individual interviews with trauma victims. A total of 196 professionals working in Adıyaman province, in different professions (psychiatrists, psychologists, social workers, sociologists, etc.) and interviewing trauma victims participated in the study.“Sociodemographic Information Form”,“Posttraumatic Growth Scale”and“Psychological Resilience Scale for Adults”were used in the data collection process.“Independent Samples t-Test”,“One-Way Analysis of Variance”,“Pearson Correlation Analysis”and“Multiple Linear Regression Analysis”were used in the data analysis process. At the end of the study, it was found that there was a significant positive correlation between the psychological resilience levels of the professional staff and post-traumatic growth levels. In addition, it was determined that the level of psychological resilience of professional staff showed significant differences according to gender, marital status and income level variables, and the level of post-traumatic growth showed significant differences according to gender, working time in the profession and monthly income level variables. As a result, it can be said that psychological resilience affects posttraumatic growth in professionals who interview trauma victims, and demographic variables are also effective on psychological resilience and posttraumatic growth.