Tip 2 diyabetli hastalarda vitamin d düzeylerinin hemogram parametreleri ve metabolik parametrelerle ilişkisi
The relationship of vitamin d levels with hemogram parameters and metabolic parameters in patients with type 2 diabetes
- Tez No: 808212
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLALİ AKTAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Giriş: Çalışmamızın 2 ana unsuru olan vitamin D eksikliği ve Tip 2 Diyabet (T2DM) prevalansı son yıllarda hızla artış gösteren iki sağlık problemidir. T2DM çok ciddi komplikasyonlar ile karşımıza çıkabilmektir. Diyabet gelişiminde birinci dereceden akrabalarda diyabet öyküsü, obezite, sedanter yaşam, emosyonel stres gibi hem çevresel hem genetik birçok faktörün rol oynadığı bilinmektedir. Kronik inflamasyon ve enfeksiyona yatkınlık, T2DM'nin karakteristik özelliklerindendir. Birçok çalışmada vitamin D eksikliğinin de T2DM ile bağlantılı olabileceğine dikkat çekilmiştir. D vitamini eksikliği immün modülatör etkisinden dolayı yüksek serum inflamatuar belirteç seviyeleri ile ilişkilendirilmiştir. Hemogramdan türetilen inflamatuar belirteçler de son yıllarda diyabet ve komplikasyonlarıyla ilişkilendirilmektedir. Bu nedenle çalışmamızda T2DM hastalarında D vitamini düzeyi ile nötrofil-lenfosit oranı (NLR), platelet-lenfosit oranı (PLR), monosit-lenfosit oranı (MLR) ve diğer hemogram parametreleri, ürik asit, yüksek yoğunluklu lipoprotein (HDL), düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL) gibi metabolik belirteçlerin ilişkisini değerlendirmeyi amaçladık. Gereç-Yöntem: Çalışmamıza Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi İç Hastalıkları polikliniğine Şubat 2022 ve Temmuz 2022 tarihleri arasında başvuran 18 yaş üzeri, T2DM tanılı hastalar dahil edildi. Hastaların sosyodemografik özellikleri, laboratuvar parametreleri ve antropometrik ölçümleri kaydedildi. Serum vitamin D düzeylerine göre hastalar düşük vitamin D ve normal vitamin D grubu olmak üzere iki gruba ayrıldı. Ayrıca glikolize hemoglobin (HbA1c) düzeyine göre iyi (HbA1c0.05). Çalışma popülasyomuzda vitamin D düzeyi düşük ve normal olan gruplar arasında AST (Aspartat Aminotransferaz), ALT (Alanin Aminotransferaz), ürik asit, üre, kreatinin, GFR (Glomerüler Filtrasyon Hızı) ve serum elektrolitleri açısından anlamlı fark görülmemiştir (hepsi için p>0.05). Çalışma popülasyonumuz biyokimyasal parametreler açısından değerlendirildiğinde Vitamin D eksikliği olan T2DM hastalarında HbA1c değeri, Vitamin D değerleri normal olan gruba göre anlamlı derecede yüksek bulundu (p=0.005). Ancak gruplar arasında açlık kan şekeri (AKŞ) açısından anlamlı fark yoktu (p=0.15). Serum lipid parametrelerinden yalnızca trigliserid (TG) düzeyi her iki grup arasında anlamlı derecede farklıydı (p=0.006). Hemogram parametrelerinden Hb değeri vitamin D düzeyi normal olan grupta düşük olan gruba göre anlamlı derece de yüksekti (p=0.006). Hemogramdan türetilen parametrelerden olan NLR vitamin D düzeyi düşük olan grupta, normal olan gruba göre anlamlı derecede yüksek olarak saptandı (p=0.025). Hemogram ve hemogramdan türetilen diğer parametreler açısından her iki grup arasında anlamlı fark görülmedi (hepsi için p>0.05). Çalışma kohortunda vitamin D düzeyi ve HbA1c arasında anlamlı negatif korelasyon mevcuttu (r=-0.20, p=0.02).
Özet (Çeviri)
Introduction: The prevalence of vitamin D deficiency and Type 2 Diabetes (T2DM), are health issues that have shown rapid growth in recent years. T2DM is associated with very serious complications. Many environmental and genetic factors, including diabetes history in first-class relatives, obesity, sedentary life, emotional stress can cantribute to the development of T2DM. Chronic inflammation and susceptibility to contamination are among characteristics of T2DM. It has been noted in alot of reports that vitamin D deficiency may also be associated with T2DM. Vitamin D deficiency, due to immunomodulatory effect of the vitamin D, is related with high serum inflammatory marker levels. Inflammatory markers derived from hemogram have also been associated with diabetes and its complications in recent years. Therefore, in our study, we aimed to evaluate the relationship between vitamin D level, neutrophil-lymphocyte ratio (NLR), platelet-lymphocyte ratio (PLR), monocyte-lymphocyte ratio (MLR) and other hemogram parameters, and metabolic markers such as uric acid, high-density lipoprotein (HDL) and low-density lipoprotein (LDL) in T2DM patients. Material and Method: Patients diagnosed with T2DM and over 18 years of age, whom visited outpatient Internal Medicine clinics of Bolu Abant İzzet Baysal University hospital between February 2022 and July 2022 were enrolled to the study. Sociodemographic characteristics, laboratory data and anthropometric measurements of the patients were recorded. According to the serum vitamin D level, patients were divided into two groups as low vitamin D and normal vitamin D group. According to glycosylated hemoglobin (HbA1c) level, well (HbA1c0.05 for all). There was no significant difference between low vitamin D and normal vitamin D groups in terms of Aspartate Aminotransferase (AST), Alanine Aminotransferase (ALT), uric acid, blood urea and Glomerular Filtration Rate (GFR) levels (p>0.05 for all). HbA1c was significantly higher in vitamin d deficient group compared to those with normal vitamin D levels (p=0.005). However, fasting blood glucose (FBG) was not different between the groups (p=0.15). Of the serum lipid parameters, only triglyceride (TG) level was significantly different between the two groups (p=0.006). The Hb level of vitamin d deficiency group was significantly lower than that of the normal vitamin D group (p=0.006). Higher levels of NLR were noted in vitamin d deficient patients compared to the subjects with normal vitamin D levels (p=0.025). There was no difference between the two groups in terms of hemogram and other markers derived from hemogram (p>0.05 for all). There was a negative negative correlation between vitamin D level and HbA1c in the study cohort (r=-0.20, p=0.02).