Diyabetik nefropatili hastalarda serum apelin düzeyleri ve tiyol / disülfit dengesi ile albüminüri arasındaki ilişki
The relationship between serum apelin levels and thiol / disulphide balance with albuminuria in patients with diabetic nephropathy
- Tez No: 651693
- Danışmanlar: PROF. DR. FARUK HİLMİ TURGUT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Bu çalışmada tip 2 diyabet hastalarında apelin, dinamik tiyol / disülfit dengesi ve albüminüri düzeylerinin ölçülmesi, ölçülen parametrelerin karşılaştırarak hastalık patogenezinde oynadığı rolün incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu amaçla çalışmaya 87 tip 2 diyabetes mellitus (DM) tanılı hasta ile cinsiyet ve yaş aralığı eşitlenmiş 24 kişi, sağlıklı kontrol grubu olarak dahil edildi. Tüm bireylerden sabah açlık kanları serum ve plazma tüplerine alındı. Örnekler daha sonra 4000 devirde 10 dk santrifüj edildikten sonra serum ve plazmaları porsiyonlandı ve -80°C saklandı. Plazma örneklerindeki total ve native tiyol testleri Erel ve ark. tarafından geliştirilen kolorimetrik yöntemle çalışıldı. Disülfit düzeyleri hesaplandı. Hemogram ve HbA1c tam kan örneklerinde çalışıldı. Biyokimya parametreleri (Glukoz, BUN, kreatinin, AST, ALT, bikarbonat, sodyum, potasyum, klor, fosfor, alkalen fosfataz, albümin, total protein, ürik asit, spot idrarda albümin ve kreatinin) düzeyleri spektrofotometrik yöntemle otoanalizörde ölçüldü. C-reaktif protein (CRP) düzeyleri nefelometrik yöntemle çalışıldı. Serum parathormon, 25-(OH) vitamin D ve ferritin düzeyleri ölçüldü. Glomerüler filtrasyon hızı (GFH) düzeyleri kreatinin bazlı CKD-EPI formülüne göre hesaplandı. Apelin düzeyleri ise ELİSA yöntemi ile çalışıldı. Elde edilen veriler istatistiksel olarak analiz edildi ve tartışıldı. Bulgular: Çalışma sonucunda diyabetik hasta grubunda native ve total tiyol düzeyleri kontrol grubuna göre anlamlı olarak düşük bulundu (her ikisi için p=0.001). Buna karşın hesaplanan disülfit düzeyleri hasta ve kontrol grubu arasında benzer olarak bulundu (p=0.182, p=0.119).
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it was aimed to measure the apelin, dynamic thiol-disulfide balance and albuminuria levels in patients with type 2 diabetes, and to examine the role of the measured parameters in the pathogenesis of the disease. Material and Methods: For this purpose, 87 patients with type 2 diabetes mellitus and 24 healthy control groups equal in age and gender were included in the study. Morning fasting blood was taken from all individuals into serum and plasma tubes. Samples were then centrifuged at 4000 rpm for 10 minutes, and serum and plasma were portioned and stored at -80 ° C. Total and native thiol tests in plasma samples were studied with the colorimetric method developed by Erel et al. Disulfide levels were calculated. It was studied on hemogram and HbA1c whole blood samples. Biochemistry parameters (Glucose, BUN, creatinine, AST, ALT, bicarbonate, sodium, potassium, chlorine, phosphorus, alkaline phosphatase, albumin, total protein, uric acid, albumin and creatinine in spot urine) levels were measured in the autoanalysis by spectrophotometric method. C-reactive protein (CRP) levels were studied by nephelometric method. Serum parathormone, 25-(OH) vitamin D and ferritin levels were measured. GFR levels were calculated according to the creatinine based CKD-EPI formula. Apelin levels were studied by ELISA method. The data obtained were statistically analyzed and discussed. Results: As a result of the study, native and total thiol levels were significantly lower in the diabetic patient group compared to the control group (p = 0.001 for both). In contrast, calculated disulfide levels were similar between the patient and control groups (p = 0.182, p = 0.119). Serum apelin levels were significantly lower in the diabetic patient group compared to the control group (p XIII