Comparative clinical and functional results of arthroscopic bankart repair in initial dislocation and recurrent shoulder dislocations
İlk çıkık ile tekrarlayan omuz çıkıklarında artroskopik bankart tamirinin karşılaştırmalı klinik ve fonksiyonel sonuçları
- Tez No: 808221
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ARICAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı anterior glenohumeral insitabilitesi nedeniyle ilk kez omuz çıkığı geçiren hastalar ile tekrarlayan omuz çıkığı geçiren hastalarda uyguladığımız artroskopik bankart tamirinin klinik ve fonksiyonel sonuçlarının karşılaştırmasıyla literatüre kaynak sağlamaktır. Gereç ve Yöntem: Kasım 2016-Aralık 2021 tarihleri arasında Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji kliniğine başvuran 18-55 yaşları arasında izole anterior omuz instabilitesi nedeniyle artroskopik bankart tamiri uygulanmış hastalar çalışmaya dahil edildi. Toplam 42 hastadan oluşan çalışmamızda hastalar ilk kez çıkık geçirenler ve tekrarlayan çıkık geçirenler olmak üzere 2 gruba ayrılmıştır. İlk çıkık gelişenler (Grup 1) 20 hastadan, tekrarlayan çıkık gelişenler (Grup 2) 22 hastadan oluşmaktadır. Hastalar klinik ve fonksiyonel açıdan retrospektif olarak değerlendirildi. Hastaların cerrahi detayları kaydedildi. Hastalar 6 ay süresince rehabilitasyon programına alındı. Postop 3, 6 ve 12. ay muayenelerinde subjektif ağrı durumu, spor aktivitesine ve işe dönüş süreleri kaydedildi. Fizik muayenede, hareket açıklığı ve apprehension testi uygulandı. Nüks oranı kaydedildi. Hastaların klinik ve fonksiyonel skorları; preop, postop 3, 6 ve 12. ay olarak VAS, Q-DASH, ASES ve ISIS ile değerlendirildi. Bulgular: Grup 1 de ASES ve Q-DASH ortalamaları sırasıyla preop (39,60±18,97), (48,20±21,85) 3. ayda (68,85±23,73), (22,25±23,75) 6. ayda (76,50±23,51), (12,65±19,51), 12. ayda (82,05±20,09), (7,75±15,99)'dur. Grup 2 de ASES ve Q-DASH ortalamaları sırasıyla preop (51,73±16,24), (35,05±20,5) 3. ayda (64,36±17,51),(28,73±23,29) 6. ayda (83,55±15,32), (11,95±18,38), 12. ayda (89,27±18,07), (6,32±8,96)'dur. Tekrarlayan grup ile ilk dislokasyon arasındaki sonuçlar değerlendirildiğinde tekrarlayan grupta ameliyat öncesi ASES değerleri daha yüksek bulunmuştur, ameliyat öncesi Q-DASH ve VAS değerleri arasında anlamlı fark bulunamamıştır. 3, 6 ve 12. aydaki VAS, Q-DASH ve ASES değerleri arasında fark bulunamamıştır. Sonuçlar: Anterior omuz instabilitesi geçiren hastalarda, uygun endikasyonda çıkık sayısından bağımsız olarak artroskopik bankart tamiri ile başarılı sonuçlar alınmaktadır. ANAHTAR KELİMELER, Omuz çıkığı, bankart, ilk çıkık, tekrarlayan, artroskopik tamir
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of our study is to provide a source for the literature by comparing the clinical and functional results of arthroscopic bankart repair performed in patients who had their first shoulder dislocation due to anterior glenohumeral instability and those who had recurrent shoulder dislocations. Materials and Methods: Patients between the ages of 18-55 who applied to Düzce University Faculty of Medicine Orthopedics and Traumatology clinic between November 2016 and December 2021 and underwent arthroscopic bankart repair due to isolated anterior shoulder instability were included in the study. In our study, which consisted of 42 patients in total, the patients were divided into 2 groups as those with first-time dislocation and those with recurrent dislocations. The first dislocations (Group 1) consisted of 20 patients, and the recurrent dislocations (Group 2) consisted of 22 patients. The patients were evaluated clinically and functionally retrospectively. The surgical details of the patients were recorded. The patients were included in the rehabilitation program for 6 months. Subjective pain status, time to return to sports activity and work were recorded at the postoperative 3, 6 and 12th month examinations. In the physical examination, range of motion and apprehension test were performed. The recurrence rate was recorded. Clinical and functional scores of the patients; were evaluated with VAS, Q-DASH, ASES and ISIS at preop, postoperative 3, 6 and 12th months. Results: The mean ASES and Q-DASH in group 1 were preoperative (39.60±18.97), (48.20±21.85), 3rd month (68.85±23.73), (22.25±23, 75) at 6 months (76.50±23.51), (12.65±19.51), at 12 months (82.05±20.09), (7.75±15.99). The mean ASES and Q-DASH in group 2 were preoperative (51.73±16.24), (35.05±20.5), at 3 months (64.36±17.51), (28.73±23), respectively. 29) at 6 months (83.55±15.32), (11.95±18.38), at 12 months (89.27±18.07), (6.32±8.96). When the results between the recurrent group and the first dislocation were evaluated, the preoperative ASES values were found to be higher in the recurrent group, and no significant difference was found between the preoperative Q-DASH and VAS values. There was no difference between VAS, Q-DASH and ASES values at 3, 6 and 12 months. Conclusions: In patients with anterior shoulder instability, successful results are obtained with arthroscopic bankart repair in the appropriate indication, regardless of the number of dislocations. KEY WORDS, Shoulder dislocation, bankart, first dislocation, recurrent, arthroscopic repair