Non-alkolik karaciğer yağlanmasında kolin ve karnitin etiyolojik faktör mü?
Are choline and carnitine etiological factor in non-alcoholic liver lubrication?
  1. Tez No: 808228
  2. Yazar: ESRANUR TURGUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSAMETTİN VATANSEV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Alkole bağlı olmayan yağlı karaciğer hastalığı (NAFLD), dünya çapında kronik karaciğer hastalığının önde gelen nedenlerinden biridir. NAFLD, alkole bağlı olmayan, hepatositlerde %5'ten fazla yağ birikmesi sonucu ortaya çıkan metabolik bir hastalıktır. Kolin (2-hidroksietil- N, N, N-trimetilamonyum), gıdalarda serbest ve esterleşmiş formuyla birlikte tüm memeli dokularında bulunan endojen sentez yoluyla ve diyetle alınması gereken bir metabolittir. Düşük kolin ile alınan diyette NAFLD açısından yağlanmanın arttığı yapılan çalışmalarda gösterilmiş olsa da bu ilişki aydınlatılmış değildir. L-karnitin, birçok biyolojik işlevi olan, suda çözünen esansiyel bir molekül olup gıda kaynaklı olarak kırmızı ette büyük miktarda bulunur ve trimetilamin kaynağıdır. Trimetilamin N-oksit (TMAO), (CH₃)₃NO formülüne sahip amin oksitler sınıfına ait bir diyet bileşenidir. TMAO' nun diyet öncüleri olan kolin, karnitin, betain, dimetilglisin ve ergotiyonin önce memeli bağırsağında bozunan deniz ürünlerinin özelliği olan balık kokulu bir koku veren Trimetilamin'e bakteriyel dönüşüme uğramaktadır. Bu bilgiler doğrultusunda çalışmamız, NAFLD ile TMAO, L-Karnitin ve Kolin arasında bir ilişki olup olmadığını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Buna göre Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi İç Hastalıkları-Gastroenteroloji polikliniğine muayeneye gelen ve gönüllü olan 25-65 yaş arasındaki 56 hasta ve 33 kontrol toplam 89 birey çalışmaya dahil edilmiştir. Hasta ve kontrol grupları arasında serum düzeylerinde anlamlı ilişkiler vardır.
Özet (Çeviri)
Non-alcohol-related fatty liver disease (NAFLD) is one of the leading causes of chronic liver disease worldwide. NAFLD is a metabolic disease that is not related to alcohol, which occurs as a result of accumulation of more than 5% fat in hepatocytes. Choline (2-hydroxyethyl- N, N, N-trimethylammonium) is a metabolite that must be taken both by endogenous synthesis and diet, which is found in all mammalian tissues in its free and esterified form in foods. Although it has been shown in studies that fat content increases in terms of NAFLD on a diet taken with low choline, this relationship has not been elucidated. L-carnitine is a water-soluble essential molecule with many biological functions, is found in large quantities in red meat from food sources and is a source of trimethylamine. Trimethylamine N-oxide (TMAO) is a dietary component belonging to the class of amine oxides with the formula (CH₃)₃NO. Choline, carnitine, betaine, dimethylglycine and ergothionine, which are dietary precursors of TMAO, first undergo bacterial conversion to TMA, which gives a fishy odor characteristic of seafood, which is degraded in the mammalian intestine. In accordance with this information, our study was conducted to determine whether there is a relationship between NAFLD and TMAO, L-carnitine and Choline. Accordingly, 89 individuals, including 56 patients between the ages of 25 and 65 and 33 controls, who came to the Internal Medicine-Gastroenterology clinic of Selçuk University Faculty of Medicine Hospital for examination and accepted volunteering, were included in the study. There are significant differences in serum levels between the patient and control groups.