Obezitede dipeptidil peptidaz 4, prokalsitonin ve anjiyotensin dönüştürücü enzim düzeylerinin araştırılması
Investigation of dipeptidyl peptidase 4, procalcitonin and angiotensin converting enzyme levels in obesity
  1. Tez No: 808229
  2. Yazar: RABİA ÇOBAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT ABUŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Obezite tanısı almış olan 50 birey ve sağlıklı 50 kontrol bireyi çalışmaya dahil edilmiştir. Bu hastaların dipeptidil peptidaz 4, prokalsitonin ve anjiyotensin dönüştürücü enzim düzeyleri çalışma kapsamında incelenmiştir. Dipeptidil peptidaz 4 (DPP4), prokalsitonin ve anjiyotensin dönüştürücü enzim (ACE) için hastalar oturur durumdayken düz tüpe venöz kan örnekleri alındı. Örnekleri soğuk zincire uyularak soğutmalı santrifüj ile +4 0C de 4000 x g de 10 dakika santrifüj edilip serumları ayrıldı. Ayrılan serumlar, sülfosalisilik asit sayesinde deproteinizasyona uğradıktan sonra DPP4, prokalsitonin ve ACE çalışmaları için ependorf tüplere aktarılıp – 80 0 C de çalışma gününe kadar muhafaza edildi. SPSS analiz programında uygulanan bağımsız örneklem testine göre total kolesterol, glukoz ve vitamin D düzeylerinde anlamlı bir farklılık bulunmamıştır (Sırasıyla p=0,178, p=0,008 ve p=0,180).
Özet (Çeviri)
50 obese people and 50 healthy controls were included in the study. The dipeptidyl peptidase 4, procalcitonin and angiotensin converting enzyme levels of these patients were investigated within the scope of the study. Venous blood samples were drawn into straight tube while patients were seated for dipeptidyl peptidase 4 (DPP4), procalcitonin, and angiotensin converting enzyme (ACE). The samples were centrifuged at 4000 x g at +4 0C for 10 minutes with a refrigerated centrifuge in accordance with the cold chain and the serums were separated. The separated sera were deproteinized by sulfosalicylic acid and transferred to ependorf tubes for DPP4, procalcitonin and ACE studies and stored at –80 °C until the study day. According to the independent sample test applied in the SPSS analysis program, no significant difference was found in total cholesterol, glucose and vitamin D levels (p=0.178, p=0.008 and p=0.180, respectively).