11-13 yaş voleybolcularda dinamik ısınma ile birlikte uygulanan mobilizasyon egzersizlerinin dikey sıçrama, denge ve eklem hareket açıklığına olan etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of mobilization exercises applied with dynamic warm-up on vertical jumping, balance and joint range of motion in volleyball players aged 11-13
  1. Tez No: 808227
  2. Yazar: BEYTULLAH TURGUT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TONGUÇ VARDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmanın amacı; Voleybol branşına özgü dinamik ısınma ile birlikte alt ekstremite eklemlerine yönelik uygulanan aktif PNF tekniği Tut-Gevşe ve Foam Roller ile yumuşak doku mobilizasyonunun sıçrama, denge ve eklem hareket açıklığına olan etkilerinin incelenmesidir. Çalışmaya, dahil edilme kriterlerine uygun, Bursa Nilüfer Tofaş Spor Salonunda antrenman yapan, 11-13 yaş arası, voleybol lisansı bulunan ve müsabakalara katılım sağlayan 20 erkek ve 20 kız voleybol sporcusu gönüllü olarak katılmıştır. Katılımcılara ilk olarak Dinamik Germe Egzersizleri ve kırksekiz saat aradan sonra Dinamik Germe ile birlikte Mobilizasyon Egzersizleri uygulanmıştır. Egzersizler sonrası Eklem Hareket Açıklığı (EHA) ölçümü yapılmış, Dikey Sıçrama ve Denge Testlerine tabi tutularak veriler kaydedilmiştir. Elde edilen verilerin analizi için Spss ''26,0'' programı kullanılmıştır. Araştırma bulguları incelendiğinde; çalışmaya katılan tüm sporcuların (n=40) verileri değerlendirildiğinde EHA kalça fleksiyon ve Denge sol ayak verilerinde anlamlı farklar oluşmuş, dikey sıçrama ve denge sağ ayak verilerinde anlamlı fark bulunamamıştır. Erkek ve Kız grupları ayrı ayrı değerlendirildiğinde; erkek (n=20) grubunda EHA kalça fleksiyon testinde anlamlı fark bulunmuş dikey sıçrama, denge sağ ve sol verilerinde anlamlı bir fark oluşmamıştır, kız (n=20) grubunda ise denge sol ayak testinde anlamlı bir fark oluşmuş, EHA Kalça, Dikey Sıçrama ve Denge Sağ Ayak testlerinde anlamlı bir fark oluşmamıştır. Sonuç olarak dinamik germe ve mobilizasyon egzersizlerinin kombinasyonundan oluşan ısınma protokolü ile farklı sonuçların çıkabileceği düşünülmektedir. Özellikte alt ekstremite kullanımının önemli olduğu branşlar için daha çok sayıda farklı germe kombinasyonlarından oluşan egzersizlerin sıçrama, denge ve EHA etkisini araştıran daha fazla çalışmanın yapılmasına ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study; The aim of this study is to examine the effects of soft tissue mobilization on jump, balance and range of motion with the active PNF technique, Hold-Loosen and Foam Roller, applied to the lower extremity joints together with dynamic warm-up specific to the volleyball branch. Twenty male and 20 female volleyball players, aged 11-13, who were aged between 11-13, who had a volleyball license and participated in the competitions, who were in compliance with the inclusion criteria, trained in Bursa Nilüfer Tofaş Sports Hall, participated voluntarily. Firstly, Dynamic Stretching Exercises and Mobilization Exercises with Dynamic Stretching were applied to the participants after a break of forty-eight hours. After the exercises, the Joint Range of Motion (ROM) was measured and the data were recorded by subjecting the Vertical Jump and Balance Tests. Spss“26.0”program was used for the analysis of the obtained data. When the research findings are examined; When the data of all athletes (n=40) participating in the study were evaluated, there were significant differences in ROM hip flexion and Balance left foot data, but no significant difference was found in vertical jump and balance right foot data. When the boys and girls groups are evaluated separately; A significant difference was found in the ROM hip flexion test in the male (n=20) group, there was no significant difference in the vertical jump, balance right and left data, while there was a significant difference in the balance left foot test in the female (n=20) group, ROM Hip, Vertical Jump and There was no significant difference in Balance Right Foot tests. As a result, it is thought that different results can be obtained with the warm-up protocol consisting of a combination of dynamic stretching and mobilization exercises. There is a need for more studies investigating the effects of jumping, balance and ROM of exercises consisting of different combinations of stretching, especially for branches where the use of lower extremities is important.