Türkiye'de aile hekimliği anabilim dalları ve kliniklerinde yapılmış olan sigara ile ilgili tezlerin içerik analizi
Content analysis of smoking-related thesis made in family medicine departments and clinics in Türkiye
- Tez No: 808232
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL KASIM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Giriş: Sigara kullanımı insanları bireysel olarak etkiliyor olsada, toplumları da sağlık ekonomik sosyo-kültürel açıdan etkiler.Sigara kullanımı ile oluşan hastalıklar kişisel mortalite ve morbiditeye sebebiyet verebildiği gibi ekonomik ve toplumsal içerikli sıkıntılara sebep olabilen ülkesel boyutta sorunlar oluşturabilmektedir. Türkiyede 1980 yılından itibaren Aile Hekimliği Uzmanlığı eğitimleri etkili bir şekilde verilmesiyle sigaranın yarattığı durumlar ve oluşturduğu hastalıkların teşhis ve tedavilerinde başarılı yaklaşımlar da artmaya başlamıştır.Çalışmamızda Türkiyede Aile Hekimliği kliniklerinde sigara ile ilgili yapılmış olan tezlerin içerik analizini ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntemler: Bu araştırmada kalitatif araştırma yöntemlerinden biri olan içerik analizi kullanılmıştır.1-30 Eylül 2022 tarihinde dijital ortamda YÖK Ulusal Tez Merkezi veri tabanının ana sayfasında tarama terimine''sigara''yazılarak tez türü kısmını''Tıpta Uzmanlık''yazılıp,izin durumu''tümü''seçilerek tarama yaıldığında4737 sayıda tez yapılmış olduğu saptandı. Fakat bu tezlerin bir Tıp branşına spesifik olmayıp ÇocukSağlığı ve Hastalıkları, Halk Sağlığı, Aile Hekimliği, İç Hastalıkları, Kadın Doğum Hastalıkları, Psikiyatri, Göğüs Hastalıkları ve birkaç branşı kapsamaktaydı. Bizim araştırmamızda da arama arama çubuğuna Aile Hekimliği yayılmış ve süre olarak da 2000-2022 tarihleri olarak daraltıldığında ve sadece Aile Hekimliği klinikleri ile ilişkili olan tezler seçildiğinde 305 teze ulaşılmıştır. Bu tezler; yazım yılı, yazarın cinsiyeti, danışmanın akademik unvan ile branşı, araştırmanın yapıldığı eğitim kurumu ile hangi basamakta yapıldığı, örneklem büyüklüğü ile grubunun niteliği, kullanılan araştırma yöntemi, yazım dili, erişime açıklık durumu ve bilimsel yayına dönüştürülme durumuna göre içerik analizine tabii tutulmuştur. Saptanan bu veriler, Microsoft Office Excel Programı aracılığıyla grafik haline getirilip analizleri yapılmış ve yorumlamaya gidilmiştir. Bulgular: Toplamda 305 tez incelenmiş olup; sigara ile ilgili ilk tez yazım yılının 1978 olduğu, tez yazım yılının 2022 olduğu görülmüştür. 1994, 1997, 1999 ve x 2002 yıllarında sigara alanında tez yazılmamıştır. En fazla tezin 51 çalışma ile 2021 yılında yapıldığı saptanmıştır.2010 yılından sonra sigara ile ilgili tez yazımının arttığı ve kadın yazarların erkek yazarlara oranla daha çok çalışma yaptığı; tez danışmanlarının da en çok Profesör ünvanlı olduğu saptanmıştır. 231 sayıyla da en çok tezin üniversite hastanelerinde yapıldığı görülmüştür. En fazla örneklem sayısı 10330 kişi ile 2020 tarihinde en az örneklem sayısı da 2011 de yapılan tez ile 35 kişi olarak bulunmuştur. Sigara ile ilgili Aile hekimliklerinde yapılan tezlerde en çok 101 kişi (%33) Anket yöntemi kullanılmış olduğu diğer yöntemin ise Tanımlayıcı Kesitsel olduğu görülmüştür. 305 tezde kullanılan dilin tamamının Türkçe olduğu, %90'ının erişime açık olduğu görülmüştür. 305 tezden 60 kadarının farklı ortamlarda (dergi, kongre notları vb) makale olarak yayımlandığı kalanının ise sadece YÖK Ulusal Tez merkezinde yayımlandığı görülmüştür. Sonuç: 2000-2020 yılları arasında Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı ve Kliniklerinde yapılmış olan sigara ile ilgili tezlerin içerik analizi yapılmış ve son yıllarda sigaraya bağlı mortalite ve morbiditenin artması, tedavilerinin giderek zorlaşması nedenli sigara kullanımı ve zararlarını ortaya koyan çok fazla tez yazılmıştır. Araştırma ve eğitim açısından daha teşekküllü olması ve hasta başvurusu sayısının yüksek olması nedeniyle üniversite hastanelerinde bu tezlerin daha fazla yapıldığı ikinci sırayı Sağlık Bakanlığı Eğitim ve Araştırma Hastanelerinin alması da yaptığımız tez konusunun sonuçları olarak bahsedebiliriz. Ayrıca yapılan tezlerinde kayıt altına alınmaya başlanması 2000'li yıllardan sonra daha fazla gerçekleştiği de tezimizde ortaya çıkan sonuçlardandır. Çalışmamız bu gibi çalışmalar yapan araştırmacılar için öneli bir kılavuz olacaktır.
Özet (Çeviri)
Summary: Introduction: Although smoking affect speople individually, it also affects societies in terms of health, economic, socio-cultural aspects. Diseases caused by smoking can cause personal mortality and morbidity, as well as national problem sthat can cause economic and social problems. With the effective delivery of Family Medicine Specialist trainings in Turkey since 1980, successful approaches have beguntoin crease in the diagnosis and treatment of the conditions caused by smoking and the diseases it causes. Inourstudy, it is aimed toreveal the contentanalysis of the these sabout smoking in Family Medicinec linics in Turkey Material and Methods: Content analysis, one of the qualitative research methods, wasused in thisstudy. On September 1-30, 2022, when the search term was written“cigarette”in the homepage of the YÖK National Thesis Center database in the digital environment, the thesis type was written as Medical Specialization. However, the setheseswere not specificto a branch of Medicine andin cluded PediatricHealt hand Diseases, Public Health, Family Medicine, Internal Medicine, Obstetrics and Gynecology, Psychiatry, Chest Diseasesand a fewbranches. Inourstudy, too..... Family Medicine was expanded tothesearch bar and when the time was narrowed to 2000-2022 and only those related to Family Medicine clinics were selected, 305 the seswerereached. The sethe seswere subject ed to contentanalysis according tothe year of writing, the gender of the author, the academictitle of the advisor, the educational institution in which there search was conducted, the level of there search, the sam. Results: A total of 305 the seswere examined; It wasse enthat the first year of writing the thesis on smoking was 1978, and the year of writing the thesis was 2022. Nothesis was written in the field of cigarettes in 1994, 1997, 1999 and 2002. It was determined thatt hemost theses were made in 2021 with 51 studies. After 2010, thesis writing on smoking increased and female authors didmore work thanmaleauthors; It was determined that the thesis advisors weremostly Professors. With 231 numbers, it xii wasseen that the most the ses were done in university hospitals. Themax imum number of samples was found to be 10330 people and the minimum number of samples in 2020 wasfoundto be 35 people with thet hesismade in 2011. It was seen that themost 101 people (33%) in thethesesmade in family medicine about smoking, the questionnaire method was used, and the other method was Descriptive Cross-sectional. It has been observed that all of the languages used in 305 the sesare Turkish,