Multiple skleroz hastalarına primer bakım veren bireylerde farklı egzersiz yaklaşımlarının etkinliğin incelenmesi
Evaluating the effectiveness of different exercise approaches in individuals providing primary care to multiple sclerosis patients
  1. Tez No: 808231
  2. Yazar: SELİN KARAKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAZAL GENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kayropraktik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Multiple Skleroz (MS), kas güçsüzlüğü, spastisite ve yorgunluk gibi semptomlar sebebiyle kişisel bakımlarını karşılamak konusunda desteğe ihtiyaç duymaktadırlar. MS hastalarına primer bakım veren kişilerde bu zorlukla sebebiyle kas iskelet problemleri oluşabilmektedir. Kronik bel ağrısı bu hastalarda en sık karşılan problemlerden biridir. Çalışmamızın amacı, MS hastalarına primer bakım veren kronik bel ağrılı bireylerde farklı egzersiz yaklaşımlarının etkinliğin incelenmesidir. Çalışmaya 18-60 yaş aralığında, son 12 haftadır bel ağrısı olan ve çalışmaya gönüllü olarak katılmayı kabul eden 41 hasta dahil edildi. Hastalar randomize olarak iki gruba ayrıldı. Grup 1'e fizyoterapist eşliğinde uygulanan egzersiz tedavi programı ve ev egzersiz programı, Grup 2'ye ise sadece ev egzersiz programı verildi. Katılımcılar, hasta tanıma formu, Vizüel Analog Skala, Algometre cihazı, Oswestry Disability İndeksi, Bakas Bakım Veren Etki Ölçeği, el-parmak zemin mesafesi testi, 30 saniye otur-kalk testi, Beck Anksiyete Ölçeği, Multiple Skleroz Yaşam Kalitesi Ölçeği, Genişletilmiş Özürlülük Durum Ölçeği parametreleri kullanıldı. Tedavi öncesinde ve altı haftalık tedavi sonrasında değerlendirmeler yapıldı. Uygulanan tedavi programı sonucunda, grup içi değerlendirme sonuçlarında her iki grup için; ağrı ve ağrı toleransı, fonksiyonellik ve anksiyete de iyileşme olduğu saptandı (p≤0,005). Ancak gruplar arası karşılaştırmada istatistiksel olarak iki grup arasında üstünlük gözlemlenmedi (p≥0,005).
Özet (Çeviri)
Due to symptoms such as muscle weakness, spasticity, and fatigue, MS patients require assistance in meeting their personal care needs. Individuals providing primary care to MS patients may experience musculoskeletal problems due to these difficulties. Chronic low back pain is one of the most common issues encountered in these patients. The aim of our study is to investigate the effectiveness of different exercise approaches in individuals with chronic low back pain who provide primary care to MS patients. Forty-one patients between the ages of 18 and 60, who had been experiencing back pain for the past 12 weeks and voluntarily agreed to participate in the study, were included. The patients were randomly divided into two groups. Group 1 received an exercise treatment program under the supervision of a physiotherapist and a home exercise program, while Group 2 only received a home exercise program. The participants were evaluated using a patient idetification form, Visual Analog Scale, Algometer device, Oswestry Disability Index, Bakas Caregiver Impact Scale, hand-finger floor distance test, 30-second sit-to-stand test, Beck Anxiety Scale, Multiple Sclerosis Quality of Life Scale, and Expanded Disability Status Scale parameters. Assessments were conducted before treatment and after a six-week treatment period. The results of the intra-group evaluations showed improvements in pain and pain tolerance, functionality, and anxiety for both groups (p≤0.005). However, there was no statistically significant difference observed between the two groups in the inter-group comparison (p≥0.005)