Broylerlerde deneysel asites sendromunda patolojik bulguların incelenmesi
The Pathological investigations of experimentally induced ascites syndrome in broiler chickens
- Tez No: 80824
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜDAVERDİ ERER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
6. ÖZET S.Ü. Sağlık Bilimleri Enstitüsü Patoloji (Vet) Anabilim Dalı DOKTORA TEZİ / KONYA - 1998 E.ÖzlemKUYUCUOĞLU Danışman Prof. Dr. Hüdaverdi ERER Broylerlerde Deneysel Asites Sendromunda Patolojik Bulguların İncelenmesi Bu çalışma, broylerlerde deneysel olarak Asites Sendromu oluşturmak ve meydana gelen patolojik bulguları incelemek amacıyla yapıldı. Çalışmada 180 adet bir günlük civciv (Ross PM3) kullanıldı ve yemdeki metabolik enerji düzeyine göre her biri 90 civcivden oluşan 2 gruba ayrıldı. Birinci gruba Metabolik Enerjisi (ME) 2950 kcal/kg olan normal enerjili rasyon (NER), ikinci gruba ise ME'si 3250 kcal/kg olan yüksek enerjili rasyon (YER) verildi. Grupların her biri içme suyundaki tuz oranına göre %0, % 0.4 (1000 gr suya 4 gr tuz) ve % 0.6 (1000 gr suya 6gr tuz) olmak üzere üçer alt gruba ayrıldı. Böylece 180 adet civciv her biri otuzar civcivden oluşan 6 gruba ayrıldı. Kontrol grubu normal enerjili rasyon (NER) ve % 0 tuzlu su verilen civcivlerden oluştu. Civcivler 52 gün süreyle beslendi ve tümünün bu süre sonunda nekropsileri yapıldı. Asitesli civcivlerde klinik olarak yorgunluk, tüylerde karışıklık, karında şişkinlik ve penguen benzeri yürüyüş dikkati çekti. Yapılan nekropside 180 civcivin 6 Tinde asites gözlendi. Asites ilk defa denemenin 4. haftasında ortaya çıktı ve NER,%0 tuzlu su 45uygulanan grup hariç diğer tüm gruplarda denemenin sonuna kadar devam etti. Asitesli piliçlerin postmortem muayenelerinde deri altında siyanoz, karın duvarında şişkinlik, karın boşluğunda değişen miktarlarda ve içinde fibrin pıhtıları da bulunan berrak sarımsı renkli bir sıvı birikimi ile birlikle hidroperikardiyum gözlendi. Makroskobik olarak asitesli piliçlerde kalpte büyüme ve sağ ventrikülde dilatasyon vardı. Karaciğer konjesyone, büyümüş, kenarları kütleşmiş olup, sert kıvamlıydı ve yüzeyi genellikle ince bir fibrin tabakası ile kaplıydı. Bazı vakalarda paren kime serpilmiş halde multiple gri-beyaz nodüller gözlendi. Asitesli piliçlerde akciğerde konjesyon, ödem ve yaygın gri-beyaz nodüller gözlendi. Böbrekler ise genellikle şişkin, soluk renkliydi ve bazılarında subkapsüler peleşiler gözlendi. Histopalolojik incelemelerde, kalple inlersitisyel mononükleeer hücre ve heterofil infiltrasyonları ile fokal hemorajiler görüldü. Ayrıca kas liflerinin yer yer ödemli ve pembe homojen renkli olduğu ve silriasyonun kaybolduğu gözlendi. Asitesli piliçlerde karaciğerde lokal koagulasyon nekrozu ile mononükleer hücre ve heterofil infillrasyonu vardı. Karaciğer kapsülü ödem ve fibrozis sonucu kalınlaşmıştı. Akciğerlerde difîuz ödem, konjesyon, parabronş düz kaslarında şiddetli hipertrofi, 49 akciğerde ise çok sayıda kartilaginöz ve /veya osseöz nodüller gözlendi. Asitesli piliçlerin böbreklerinde bazı tubul lümenlerinde hiyalin silindirleri ile kalsiyum çökeltileri görüldü. Böbrek kapsülasında ödem ve fibrozis sonucu kalınlaşma gözlendi. Asitesli piliçlerde daha az sıklıkta olmak üzere dalak kapsülasında kalınlaşma, kataral enteritis ve testislerde inlersitisyel heterofil infiltrasyonları da tespit edildi. Diğer organlarda makroskobik ve mikroskobik bir değişiklik gözlenmedi. 46
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY The Pathological Investigations of Experimentally Induced Ascites Syndrome in Broiler Chickens The aim of this study is to investigate the pathology of experimentally induced ascites syndrome in broiler chickens. Ascites is induced by diets with different metabolic energy levels and addition of NaCl to drinking water. For this purpose 1 80 day-old broiler chicks (Ross PM3) were used. These chicks were separated into two main groups, each consists of 90 chicks, according to metabolic energy levels of the diet. Metabolic energy levels of the diet for group 1 and 2 were 2950 kcal/kg ME and 3250 kcal. kg ME, respectively. Then, each of these groups were divided into three subgroups for addition of NaCl to drinking water. These subgroups were designed as follows; 0 %, 0.4 % (4 g NaCl for 1000 ml water) and 0.6 % (6 g NaCl for 1000 ml water) NaCl in the dorinking water. The group which was given 2950 ME and 0 % NaCl in water was control. Namely, 180 chickens were divided into 6 groups each of 30 chicks.The chicks were maintained on this treatment for 52 days, and then sacrificed for pathological examination. Clinically, affected chicks showed listlessness, ruffled feathers, abdominal distension and penguin like walking. Ascites was seen in 61 (33.88%) of 180 chicks. The first case of ascites was detected on 4th week of experiment. Except 0%NaCl in water and 2950 ME in diet, in all other groups ascites was observed from 4lh week to the end of the experiment. 47Postmortem examinations of ascitic chickens revealed cyanosis of subcutaneous tissues, disiension of abdominal wall, accumulation of different quantities of clear yellowish fluid accompanied with fibrin clots in the abdominal cavity and hydropericardium. Grossly, the hearts of all ascitic chickens were enlarged and showed right ventricular dilatation. The livers were congested, enlarged, with rounded edges and firm. The liver capsula was covered by a thin fibrin layer. In some cases, multiple gray-white nodules were also observed throughout the liver parenchyma. Gross examinations of the lungs of ascitic birds showed congestion, oedema and disseminated gray-white nodules. The kidneys were swollen, pale, and had subcapsuler petechial hemorrhages. Histopathological examination of hearts revealed interstitial mononuclear cells and heterophil infiltrations accompanied by focal hemorrhages in some cases. Myocardial fibers showed oedema and degeneration which characterised by eosinophilic appearance and loss of cross sanations. In the livers of ascitic birds, there were focal areas of coagulation necrosis, mononuclear cells and heterophil infiltrations. The thickening of liver capsula due to oedema and fibrosis was also seen. In the lungs, there were diffuse oedema, congestion and prominent hypertrophy of parabronchial smooth muscle layer. Large numbers of cartilaginous and'or osseous nodules were obsea'cd in the lungs of 49 chickens. Microscopically, in the kidneys of ascitic chickens, hyaline casts and calcium deposits were found in, the lumen of some tubules. The thickening of kidney capsula due to oedema and fibrous connective tissue was also seen. The less frequent microscopical changes consisted of thickening of splenic capsula, catarrhal enteritis and interstitial heterophil infiltrations in testes. No gross and microscopic changes were found in other organs. 48